27. jaanuar 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

IRLi poliitikute plekiline äri

Võlgade tõttu põhja lastud hulgifirma Rigual ja viimase asemele üleöö tekkinud OÜ Viljade Maailm, on seotud IRLi poliitikutega.

Täna ilmunud Äripäev kirjutab neljal leheküljel pankrotistuvast hulgifirmast Rigual, mille omanikeks olid Magnum Medicali endised juhtfiguurid Tarmo Laaanetu ja Virkko Pullinen ning Res Publica kunagine peasekretär Tõnis-Martin Kons.

2009. aastal pidasid nad ühinemisläbirääkimisi, et liita hulgifirmad Bambona, Conesco ja Rigual. Eesmärk oli moodustada Eesti suurim puu- ja köögiviljade müüja. Kõigi kolme ettevõtte omanikeringis olid IRLi poliitikud.

Uus start kaitseväe abilÜhinemine jäi katki Riguali suure võlakoormuse tõttu. Eelmise aasta lõpus otsustasid Riguali omanikud firma põhja lasta ning Riguali asemele loodi Viljade Maailm, mis üritab puhtalt lehelt alustada Eesti kaitseväe abil. Aasta alguses toimunud kaitseväe puu- ja köögiviljade tarnimise hankes osaleb ka OÜ Viljade Maailm, mis hanke väljakuulutamisel oli kõigest kolmepäevane.

Kaitseväe Logistikakeskus korraldas puu- ja köögiviljadega varustamiseks hanke, mis kestis 12. jaanuarist 17. jaanuarini. Hankel osalesid ühispakkumisega hulgimüügifirmad OÜ Conesco Eesti ja Viljade Maailm, mis on asutatud 9. jaanuaril.

Lepingut noolivad Ööman ja Kabrits

Viljade Maailma üks kahest osanikust Marko Ööman on ühtlasi Conesco Eesti juhatuse liige ja omanik. Conesco Eesti üks omanikest on aga praegune riigikogu IRLi fraktsiooni liige, elamislubade skandaaliga seotud Siim Kabrits. Sarnaselt Kabritsaga on ka Ööman IRLi liige.

Kaitseväe Logistikakeskuse teabeohvitseri kapten Marek Miili kinnitusel pole parim pakkuja veel välja valitud. "Tegemist on väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankega ja läbirääkimised alles kestavad," täpsustas ta kolmapäeval.Miil lisas, et kuna kaitseväe senine varustaja OÜ Rigual on pankrotiseisus, pidid nad enne uut rahvusvahelist hanget leidma kaitseväe toitlustamiseks kiire ajutise lahenduse. Miili sõnul peab praeguse hanke võitja varustama sõjaväge puu- ja köögiviljadega lepingu sõlmimisest alates neli kalendrikuud kuni uue rahvusvahelise hanke tulemuseni.

Asutajad müüsid Riguali 2008. aastalSeni tõusvas joones majandanud ASi Rigual kolm omanikku müüsid majanduse tippajal, 2008. aasta suvel oma osalused 143 miljoni krooniga maha. Endise aktsiaseltsi asemele tekitati OÜ Rigual ja väge täis uued omanikud tahtsid moodustada suure firma koos konkurendi OÜga Bambona. Kuigi konkurentsiamet andis selleks 2009. aasta mais loa, jooksis ühinemine Riguali emaettevõtte suure pangavõla tõttu liiva.

Firma on likvideerija Krupi käesTänane seis on selline, et võlakoorma all köökus Rigual kuulub alates eelmise aasta lõpust likvideerija Martin Krupi firmale. Rigual ise on aga esitanud avalduse pankrotimenetluse algatamiseks.

Omaaegse eduka hulgimüügifirma ASi Rigual ostu taga oli kaks gruppi. Ühe grupi moodustasid investorid ehk Magnum Medicali endised juhtfiguurid Tarmo Laaanetu ja Virkko Pullinen ning Res Publica kunagine peasekretär Tõnis-Martin Kons, kellele kokku kuulus 95 protsenti Rigualist.Teine grupp ehk nö know how valdajad olid OÜst Conesco Eesti: praegune riigikogu liige Siim Kabrits, värske Viljade Maailma käivitaja Marko Ööman ning Andero Keronen. Nüüdseks on Keronen lahkunud Conesco seltskonnast ning ajab marjaäri No Bananase brändi all."Conesco ei olnud ostu ajal Riguali omanikeringis, ent Conesco pidi omanikeringi saama pärast kolme hulgifirma ühinemist," kinnitas Conesco grupi üks omanikest Siim Kabrits. "Pärast ühinemiskatset meil kontakt Rigualiga katkes."

Partnerlus lõppes

Ka Andero Keronen ütles, et juriidiliselt ei olnud Conesco inimesed ehk Siim Kabrits Marko Ööman ja tema Riguali ostnud omanike hulgas, aga nad olid selle tehinguga seotud. „Üle aasta tagasi lahkusin ma Conesco grupist. Minu ja Kabritsa ning Öömani arusaamad ausast ja korralikust partnerite vahelisest äriajamisest läksid kardinaalselt lahku ja sellisel moel ei olnud ma nõus nendega enam koostööd tegema. Paraku ei kesta ka kõik abielud surmani. Tihtipeale õpid oma partnereid tundma alles siis, kui oled lahku läinud. Olen olnud marjaäris kättpidi sees üle 15 aasta. See on minu elutöö ja teen seda hingest edasi oma firmas,” rääkis Keronen.

Kons: erakonna ja äri seostamine pole korrektneOÜ Rigual omanikeringi kuulunud Tõnis-Martin Konsi sõnul pole erakondliku kuuluvuse ja äri seostamine antud kontekstis korrektne. "Tõepoolest, 2009. aastal ühinemisläbirääkimisi pidanud kõigi kolme firma - Bambona, Conesco ja Riguali - omanike seas on IRLi liikmeid, kuid läbi räägiti siiski äride ühendamise teemadel, mitte poliitikast," rõhutas Kons oma mailitsi saadetud vastuses.

Kons toonitas, et ta pole kunagi osalenud Riguali tegevjuhtimises. "Olen pidanud tehtud investeeringud maha kandma ja kahjumi sisse võtma ning puht emotsionaalselt ei ole huvi antud valdkonnaga edasi tegeleda," vastab ta küsimusele, miks ta ei jätka näiteks vastloodud Viljade Maailmas.Viljade Maailmas ei jätka ka Riguali hiljutised omanikud Virko Pullinen ja Tarmo Laanetu. Mitu inimest, kellega antud teemaga seoses vesteldud, avaldas aga arvamust, et Riguali ümber toimuvas tõmbavad endiselt kaudselt niite just need mehed.Laanetu ütles aga mailitsi Äripäeva ajakirjanike küsimustele vastates, et Riguali omanikud ja juhtkond tegid viimase hetkeni kõik võimaliku, et ettevõtet päästa ning kaasata tugev partner. “Loomulikult on kahju, et see ei õnnestunud,” märkis Laanetu. Tagantjärele targana tuleb tunnistada, et tegime vale investeeringu valel ajal ja valesse sektorisse, lausus ta.

 

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960