Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 25. aprill 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Uue jahiseaduse vastuvõtmine loob hea pinnase maaomanike ja jahimeeste koostööks 

Täna võeti Riigikogus kuue enamhäälega vastu uus jahiseadus. See sündmus tähistab aastaid kestnud pingeliste läbirääkimiste lõppu, milles osalesid maaomanike, jahimeeste ja keskkonnaministeeriumi esindajad.

Eesti Erametsaliit tervitab uue jahiseaduse vastuvõtmist  ning näeb selles positiivset arengut eraomanike õiguste kaitsel ja maaelu arengu toetamisel.

„Tänan Eesti Erametsaliidu nimel kõiki pingelises ja aastaid kestnud läbirääkimiste protsessis osalenuid, nii uue jahiseaduse pooldajaid kui ka tuliseid vastaseid. Arutelude ja vaidluste tulemusena sündinud uus jahiseadus on kahtlemata suur samm edasi õiglasema jahikorralduse ja omanike huve arvestava õigusriigi suunas,“ ütleb Eesti Erametsaliidu juhatuse liige Taavi Ehrpais, kes endise EEMLi juhatuse esimehena samuti läbirääkimistel osales.

„Vastuvõetud seadus võimaldab jahitunnistust omavatel maaomanikel nüüdsest omal maal (olenemata maa suurusest) väikeulukijahti pidada, maaomanikel reaalselt kaasa rääkida ulukite arvukuse reguleerimisel, tagab reaalse kahjude hüvitamise süsteemi ning õiguse jahipiirkonna kasutajat välja vahetada,“ toob ta välja uue seaduse plusspoole. Samas nendib Ehrpais, et kompromissid sündisid valuliselt ja mitmed maaomanikele olulised parandusettepanekud  aktsepteerimist ei leidnud. „Neist kõige olulisem - kohustus sõlmida leping võõral maal jahipidamiseks - on endiselt jäänud õiglase lahenduseta,“ nendib Ehrpais. Ta toob välja, et uus seadus ei kohtle sarnastes olukordades maaomanikke ja jahipiirkonna kasutajaid võrdselt. Kui jahipiirkonna kasutajal on vaja vaid lepingut ühe maaomanikuga, et saada riigilt jahipiirkonna kasutusluba (§14 lg 5), siis jahipiirkonna kasutaja väljavahetamiseks peavad ühisavalduse tegema maaomanikud, kellele kuulub vähemalt 51% jahipiirkonnas asuvatest kinnisasjadest ja vähemalt 51% jahimaa pindalast (§20 lg 2).

„Loodan maaomanike nimel, et uus seadus toetab koostööd maaomanike ja jahimeeste vahel ning juba lähikuudel hakkavad piirkondlikud esindusorganisatsioonid aktiivselt pidama läbirääkimisi lepingute sõlmimiseks,“ ütleb Eesti Erametsaliidu juhatuse esimees Aira Toss.

Eesti Erametsaliit kutsub kõiki metsaomanikke pöörduma piirkondlikke metsaühistute poole, et koos läbi arutada võimalused ja huvi sõlmida maa- ning metsaomanike ühine raamleping jahipiirkonna kasutajaga. EEML on ette valmistamas raamlepingu näidiseid.

 

 

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960