Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 7. aprill 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Marutaudi seire jätkub

Eile, 6. aprillil allkirjastasid VTA peadirektor Ago Pärtel ja Eesti Jahimeeste Seltsi (EJS) tegevjuht Tõnis Korts lepingu, mille kohaselt marutaudi seireprojekt riigis jätkub.

Lepingu eesmärgiks on marutaudi riskiloomadelt peaproovide kogumine laboratoorsete uuringute läbiviimiseks seiramaks marutaudialast olukorda kogu riigi pinnal. Vastavalt lepingule toimub vahetult pärast hukkumist leitud ja/või kütitud marutaudi riskiloomade peade kogumise teenuse osutamine Eesti Vabariigi territooriumil. Leping sõlmiti seekord kaheks aastaks. Ajavahemikul 01.04.-31.12.2015. a kogutakse kuni 750 pead ja ajavahemikul 01.01.-31.12.2016. a kogutakse kuni 1000 pead.

On ka erinevusi võrreldes eelmise aasta lepinguga. Nii näiteks kogutakse antud lepingu alusel ainult peaproove, vereproove selle lepingu alusel ei soovita. Peaproove võetakse vastu üle Eesti ainult haiguskahtlasena kütitud, inim- või loomapelguseta kütitud ulukitelt või vahetult pärast hukkumist surnuna leitud ulukitelt. Seetõttu on äärmiselt oluline, et jahimees peade üleandmisel laborisse teeks vastava märke üleandmise aktile, et tegemist oli kindlasti ja ainult riskiloomaga. Vastavalt lepingule on makstavad tasud samad, mis eelmisel aastal. EJS ja lepingupartner maksavad tasust ära nõutud riigimaksud, sh käibemaksu.

Suvel allkirjastatakse teine leping, mis reguleerib vereproovide kogumist aladel, mis jäävad vastu Pihkva ja Leningradi oblastit. Sellest aga informeerime juba siis, kui leping on sõlmitud.

EJS tegevjuhi Tõnis Kortsu sõnul on marutaudi seireprojekt oluline nii riigile kui ka jahimeestele. „Meil on heameel, et riik VTA näol peab meid endiselt usaldusväärseks koostööpartneriks. Marutaudi projektis osalemisega näitame ühiskonnale, et jahimees on riigi partner ka teadustöös ja meie tegevusest saab osa kogu rahvas. See on äärmiselt tähtis meie positiivse maine kujundamisel. Täpselt samuti, nagu osalemine seakatku projektis,“ ütles tegevjuht.

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616