19. november 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Täna on Tartus suur viljeluskonverents

Tänavusest rekordilisest viljakasvatusaastast ja viljelusvõistlusest tehakse kokkuvõtteid homme lennuakadeemias konverentsil „Parimad teadmised viljelusvõistluse põldudelt“.

Kui paljudele võistlustele-konkurssidele, mida Eestis peetakse, on keeruline osalejaid leida, siis viljelusvõistlus on vastupidises seisus: viimastel aastatel huvi sellest osa võtta aina kasvab.

Tänavuse viljelusvõistluse kogemusi ja tulemusi tutvustatakse kõigile huvilistele avatud konverentsil homme, 19. novembril Tartumaal lennuakadeemias. Seekord ongi suurt rõhku pandud just kogemuste jagamisele.

Eesti kogemustest ja tänavustest õppetundidest räägivad EMÜ teadur Indrek Keres, ETKI teadur Peeter Viil, ekspert-nõustaja Ene Milvaste jt. Sama teevad väga konkreetselt oma põldude alusel tänavused rekordipüstitajad.

Välismaiseid kogemusi ning uusi teadmisi jagavad esinejad Soomest, Rootsist ja Lätist. Arutelu, mis piirini saagikusega minna saab ja tasub, veab Majbritt Bergholdt Taanist.

Konverents laiale ringile

Juba kevadel Maamessi ajal, kui tänavust viljelusvõistlust plaanisime, otsustasime, et lõpukonverents tuleb teha seekord suuremale ringile, sest kogemused ja tulemused väärivad laiemat tutvustamist. See oli ka põllumeeste soov.

Siis ei teadnud me veel ette, kui õigeks see otsus osutub. Oli ju tänavu rekordaasta nii viljasaakide kui ka viljelusvõistlusest osavõtu poolest. Nimelt registreerus tähtajaks, 31.maiks rekordarv taimekasvatajaid - 40! Kokku pakuti põlde võistlusele 90.

Selleks, et töömaht ja kulud ei läheks liialt suureks, olime sunnitud kehtestama piirangu, et iga osaleja saab võistelda vaid ühe põlluga. Erandi tegime mullsutele võitjatele. Lõpuks jäi saagi arvestusse 46 põldu. Nendest 16 talirapsi ja 1 talirüps, 14 nisu, 6 rukist ja 9 otra.

Tänu sellele oli ühelt poolt kergem ja selgem kokkuvõtteid teha, teisalt aga jäid kindlasti päris palju rekordsaagiga põllud selle piirangu tõttu esile toomata.

Ka saagikused olid tänavu väga kõrged

Rekordsaagid saadi kõikide vilja liikidega. Uued Eesti viljelusvõistluste rekordid on talinisu 10,7 t/ha, Margus Lepp, Voore Farm, Virumaa; rukis 10,3 t/ha, Tanel Tõrvand, Vitsjärve Põdur OÜ, Jõgevamaa; talioder 12 t/ha Aivar Treiberg, Naeris OÜ, Harjumaa; taliraps 6,9 t/ha Margus Lepp, Voore Farm, Virumaa; talirüps 3,6 t/ha, Alar Mutli, Suure-Jüri seemnekeskus, Raplamaa.

Edu saatis ka suviteraviljade kasvatajaid. Parima suvinisu saagi sai Tõnis Riisk Viljandimaalt Saimre Grupist tulemusega 8,3 t/ha, parim suvioder kasvas Saaremaal Toomas Tänava põllul, andes saagiks 7,7 tonni hektarilt.

Talirapsi superaasta

Eriti kõrged tulemused saadi talirapsiga. Osalenud 16 põllust olid üle viietonnise saagiga kokku 15, millest veel omakorda kolm üle 6 tonnise saagiga.

Parim põld Voore Farmis andis tulemuseks 6,86 t/ha, mida võime nimetada mitteametlikuks tootmispõldude maailmarekordiks. Üle kuuetonnise saagi said veel Urmas Uustalu Pae Farmerist, 6,3 t/ha, ja Argo Must Koolimaa talust samuti 6,3 t/ha.

Ka üle kümne tonni ulatuvat teravilja saaki ei olnud Eestis seni viljelusvõistluse käigus fikseeritud. Sellel aastal ületati see piir aga nii nisu, rukki kui odraga.

Rukki parima saagi 10,3 t/ha sai Tanel Tõrvand Jõgevamaa firmast Vitsjärve Põldur. Parim talinisu tuli Margus Lepp põllult Voore Farmis 10,7 t/ha ja üllatuslikult kõige kõrgem teravilja saak üldse kasvas Põhja-Eestis Aivar Treibergi taliodra põllul, 12 tonni hektarilt.

Ekspertidena hindasid saagikust ja kvaliteeti nõustajad ning teadlased Ene Milvaste, Jekateriina Näälik, Raivo Sell, Helle Rohtla, Indrek Keres, Katrin Hüva, Lilia Kulli, Eili Rajapuu ja Arvi Hanson. Põldudel kasvanud vilja struktuuri, agrotehnika ja mullaviljakuse andmed analüüsis Peeter Viil.

Võistluspõldudel tehtud kulud ja tulud ning tulukuse arvutas välja agraarökonomist Enno Koik. Kuigi viljahinnad on tänavu madalad, andis kümme rapsipõldu üle tuhande euro hektari kohta kasumit. Teiste viljade tulukus jäi madalamaks. Parima arvestusliku tulukuse, 1500 eurot hektari kohta, andis Urmas Uustalu talirapsi põld Pae Farmeris.

Autor: Lii Sammler

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616