Einar Vallbaum: potjomkinlik e-riik

Einar Vallbaum: potjomkinlik e-riik
Einar Vallbaum: potjomkinlik e-riik

Riigikogu liige Einar Vallbaum otsib oma arvamusloos võimalust aidata tõsises raskuses olevaid seakasvatajaid ja piimatootjaid. Huvitavat lugemist!

Rasked ajad põllumajandustootmises. Tootmise lõpetavad isegi robotlüpsifarmid, mille seadmetesse investeerimine on olnud pikaajaline, energiakulukas ja rahamahukas protsess.

Viimase võimalusena olukorrale lahendus saada oli põllumeeste sümboolne 101 traktoriga Toompeale sõitmine, et juhtida tähelepanu ühe Eesti olulisema reaalsektorisse korraliku panuse andva põllumajandussektori ees lasuvatele probleemidele, eeskätt piimahinna odavnemise ja Aafrika seakatku epideemiaga seoses. Eriti trööstitus seisus on seakasvatajad. Peaminister Rõivas kõndis riigikokku minnes meeleavaldusest nutitelefoni silmitsedes lihtsalt mööda. Meeleavaldusel osalenud põllumehed ei omanud eelkõige just peaministri ükskõiksuse pärast vähimatki usku, et üritusel võiks reaalselt ka tulemus ja mõju olla.

Valitsuse prioriteet ei ole põllumajandus. Järelikult tuleb leida mingisugunegi leevendust pakkuv lahendus Euroopa põllumajandustoetuste ja olemasoleva süsteemi pinnalt. Üheks võimaluseks oleks Eesti maaelu arengukava 2014-2020 siseselt vaadata vajaduspõhiselt üle meetmed ja eelarved. Näiteks on võimalik noorte põllumajandustootjate tegevuse alustamise meetmest tõsta vähemalt 7,5 miljonit üle näiteks loomade heaoluga seotud meetmesse, kuna noorte põllumajandustootjate tegevuse alustamise meetme eelarves olevast 22 miljonist eurost kasutati möödunud perioodil vaid 7,7 miljoni euro ulatuses vahendeid.  Selle tõstega oleks võimalik seakasvatajaid toetada ilma, et kellegi huvid kahjustada saaksid.

Lisaks on nimetatud arengukavas olemas niinimetatud „Väikeste meede“, mille eesmärgiks on toetada põllumajandusettevõtteid käibega 4000 - 14 000 eurot, ent on selge, et ükski sellise käibemahuga ettevõte ei saa olla majaduslikus mõttes tõsine põllumajandustootja. Niisuguse käibega pole võimalik luua isegi ühte korraliku palgaga töökohta. Seega võiks kaaluda ka selle meetme vahendite otstarbekuse hindamist ja ümberjagamise võimalikkust, et vältida eestimaiste sigade ja piimakarjade hävitamist, mis mitte ainult meie majandusele olulise tähtsusega, vaid ka eestlusele märgilise väärtusega on.

Eelmise sajandi lõpus vallandus maailmas internetihullus, kus kõik, mis oli vähegi seotud interneti ja sellega seotud sektoritega, hinnati kordades üles, keskendumata reaalväärtusele. Spekuleeriti kiire lootusega tohutuid kasumeid teenida ning osteti usku ja lootust, et ettevõtete immateriaalsel varal on ka reaalselt väärtus olemas. 2000. aastal mull lõhkes, halvates majanduse, põhjustades pankrotte ja tuues kaasa kriisi. Oleme oma suures e-riigi eufoorias samasuguse nutihulluse küüsis, unustades taas majanduse aluseks olevad primaar- ja sekundaarsektorid.

Innovatsioon, start-up´id, spin-off´id, e-lahendused ja nutirakendused on kõik meie elu osa ja väikeriigil on alati võimalik oma kompaktsuses olla riiklikes katsetustes ja rakendustes suurtest ees. Ma ei püüagi väita, et niinimetatud nutimajandus on ebaoluline või väheväärtuslik. Ent ma ka ei arva, et peaksime uhkustundest rinnale taguma ja rind kummis potjomkinlikult Eesti e-riigi edukusest rääkima, kui meil samal ajal on päevast päeva tegelikku väärtust loovad ettevõtjad madalseisus ja eeldavad riigipoolset abi ning mitte ükskõiksust.

Oleks põllumajanduse seis rahuldav ja riik omalt poolt parima teinud, paneksin isegi peaministri e-riigi kuvandi levitamise uudisele laigi.

Einar Vallbaum
Riigikogu liige

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised