Euroopa nisuturu olukord paraneb järgmisel hooajal

Euroopa nisuturu olukord paraneb järgmisel hooajal
Euroopa nisuturu olukord paraneb järgmisel hooajal

Nädala börsiuudised: Strategie Grains: Euroopa nisu ülepakkumine lõpeb järgmisel hooajal; kas Euroopa nisuhinnad hakkavad lõpuks tõusma?; Euroopas on rapsiseemnete puudus; La Nina esinemise tõenäosus on kasvamas; bensiini hind tõuseb robinal; kakao hinnatõus peatus.

Strategie Grains: Euroopa nisu ülepakkumine lõpeb järgmisel hooajal

Euroopa toidunisu üleküllus, mis viis Pariisi nisufutuuride hinna peaaegu kuue aasta madalaima tasemeni, on läbi saamas, teatas Strategie Grains.

Põllumajandustoormete turu jälgimisega tegelev ettevõte teatas, et nõudlus peaks sellel aastal paranema. See tähendab, et vaatamata suurele tootmisele on märkimisväärne ülepakkumine läbi saamas.

Analüüsifirma vähendas Euroopa selle hooaja lõpu (juuni) pehme nisu varude prognoosi 1 miljoni tonni võrra 15,6 miljoni tonnini. Veel kuus kuud tagasi prognoosis Strategie Grains, et pehme nisu varusid on selle hooaja lõpuks 20 miljonit tonni.

Ettevõtte selgitas, et osaliselt on see tingitud ekspordi elavnemisest. Eelkõige on hästi läinud Prantsusmaal, mille ekspordiväljavaated on tublisti paranenud.

Tõsi, 15,6 miljoni tonni suurused varud on ikkagi väga suured. Selle aasta jooksul kasvab aga nisu söödanõudlus ning see aitab varud viia 2016-2017 hooaja lõpuks 13,2 miljoni tonnini, prognoosib analüüsifirma.

Kas hinnad hakkavad lõpuks tõusma?

Selline turudünaamika peaks andma aimu, et hinnad hakkavad peagi tõusma. Eelmisel kuul jõudis Pariisi toidunisu hind 140,25 euroni tonnist, mis on madalaim tase alates 2010. aasta juulist.

Tõsi, Strategie Grains ka mainis, et turuolukord on paranenud ning hinnad võiksid järgmise aasta alguses tõusma hakata. Selleks ajaks on varud piisavalt vähenenud. Samas sõltub hinnaliikumine suuresti ka sellest, milliseks kujuneb Euroopas selle aasta toodang.

Pariisi toidunisu hind kallines nädalaga 0,8 protsenti ja tonn maksab 154,5 eurot.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Euroopas on rapsiseemnete puudus

Euroopa rapsiseemnete varud langevad ka järgmisel aastal. Ühtlasi jõuavad varud 13 aasta madalaima tasemeni, sest rapsiseemnete pakkumine on „kitsamaks“ muutunud.

USA põllumajandusministeerium (USDA) prognoosib, et 2016-2017 hooajal tõuseb Euroopa Liidu rapsiseemnete toodang 350 000 tonni võrra 22,4 miljoni tonnini. Paljude teiste turuosaliste prognoosid on tunduvalt tagasihoidlikumad. Näiteks Euroopa Komisjon prognoosib 21,3 miljoni tonnist toodangut ning Strategie Grains 21,4 miljoni tonnist toodangut.

EL on maailma suurim rapsiseemnete tootja. Toodangumahtude kasvu ennustab USDA eelkõige selle tõttu, et mitmetes Ida-Euroopa riikides on külvatud rohkem rapsi. Näiteks võib tuua Rumeenia, aga ka Läti ja Leedu. Tootmine peaks seetõttu ka tõusma, vaatamata sellele, et Suurbritannias ja mitmes teises riigis on külvipind madalate hindade tõttu hoopis vähenenud.

Lisaks sellele on kasvutingimused olnud „väga head,“ teatas ministeerium. See peaks ka saagikust tõstma.

Vaatamata toodangu kasvule ei suudeta rahuldada aga töötlejate nõudlust. Rapsiseemneid töödeldi eelmisel hooajal 25 miljoni tonni ulatuses, mis on rekord.

Töötlejatel jääb toodangust väheks ning seda ei suudeta katta ka impordiga. „Import peaks langema, sest ülemaailmne toodang saab olema kitsas,“ teatas ministeerium oma raportis.

See tähendab, et töötlejad peavad varude kallale minema. Juba praegu on varud langenud 2003-2004 aasta tasemele (767 000 tonni).

Rapsiseemnete hind kallines nädalaga 0,3 protsenti ja tonn maksab 369,25 eurot. Märtsi algusest on hinnad kallinenud juba ligi 8 protsenti.

Rapsiseemnete hind
Rapsiseemnete hind

La Nina esinemise tõenäosus on kasvamas

Ilmastikunähtuse La Nina esinemise tõenäosus on kasvanud 50 protsendini, teatas Austraalia Meteroloogia Büroo. See tõstab ka orkaanide, üleujutuste ja põudade esinemise tõenäosust.

„Kui kombineerida viimased muutused Vaikse ookeani atmosfääris praeguste kliimamudelitega, siis on La Nina tõenäosus 2016. aastaks tõusnud 50 protsendini,“ teatas büroo.

Esmaspäeval teatas ka Jaapani ametlik ilmabüroo, et La Nina esinemine on muutunud väga tõenäoliseks.

La Nina tekitab Põhja-Ameerikas põudasid ning Kagu-Aasias üleujutusi. Täpseid tagajärgi on väga raske ennustada, aga üldjuhul mõjub La Nina põllumajandustoorainete hindadele positiivselt, sest riskid kasvavad.

Kakao hinnatõus peatus

Kakao hinnatõus peatus selle nädala keskel, sest uutest andmetest selgus, et Euroopa kakao nõudlus kasvas aasta alguses oodatust aeglasemalt.

Euroopa Kakao Assotsiatsioon teatas, et liikmesriigid jahvatasid 2016. aasta esimese kolme kuuga 337 029 tonni kakaod. See on 0,2 protsenti vähem kui eelmise aasta samal perioodil. Kauplejad prognoosisid, et jahvatamine tõuseb 1-5 protsendi võrra.

Kakao jahvatamise mahud näitavad turgude jaoks tarbijate nõudlust. Pärast jahvatamist tehakse kakaost teisi tooteid.

Kakao hind tõusis nädalaga 3 protsenti ja tonn maksab 2956 dollarit. Hind on viimase nädala jooksul tõusnud, sest kardetakse, et Ghana toodang (maailmas suuruselt teine tootja) ei vasta ootustele. Lisaks sellele on Elevandiluuranniku kakaod mõjutanud ebasoodne ilm.

Kakao hind
Kakao hind

Bensiini hind tõuseb robinal

Toornafta hinnad olid sellel nädalal üldiselt tõusuteel. Brenti hind kallines 7,1 protsenti ja WTI lisas 7,8 protsenti. Kummagi barrel maksis neljapäevaks vastavalt 43,91 ja 41,54 dollarit. Rotterdami 95 bensiini hind on tõusnud aga juba 480 dollarini tonnist. Vähem kui kahe kuuga on bensiini kokkuostuhind tõusnud 50 protsenti.

Hinnatõusule on peamiselt kaasa aitanud spekulatsioonid, et suuremad naftatootjad lepivad kokku, et naftatootmist enam ei suurendata.

Rotterdam 95 bensiin
Rotterdam 95 bensiin

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised