Põllumehed: 18-kuuline glüfosaadi uue tunnustuse periood on samm õiges suunas

18-kuuline glüfosaadi uue tunnustuse periood on sa
18-kuuline glüfosaadi uue tunnustuse periood on samm õiges suunas

18-kuuline glüfosaadi uue tunnustuse periood on samm õiges suunas, on Suurbritannia Põllumeeste Liidu NFU (National Farmers Union) liikmed veendunud.

Liidu sõnul tooks glüfosaadi kasutusloa tühistamine kaasa tõsiseid tagajärgi põllumajandustootjatele ja meie keskkonnale.

NFU on kirjeldanud, et kuidas glüfosaat meid kõiki mõjustab:

  1. Pöördudes tagasi mehaanilise umbrohutõrje juurde mõjutaksime oluliselt kiivitajaid, põldpüüsid ja põldlõokesi hävitades nende pesi, mune ja noori tibusid.
  2. Glüfosaadi kasutamine võimaldab minimeerida mullaharimist, mis kaitseb muldi. Seal on 53% rohkem vihmausse kui künnipõhises maaviljelussüsteemis.
  3. Künnipõhisele mullaharimisele tagasipöördumine võib vähendada mulla orgaanilise aine sisaldust 4% esimese 1-6 kuu jooksul.
  4. Pea-aegu poole rohkem, ehk 49% rohkem tööjõudu vajataks igal aastal hektari kohta.
  5. Glüfosaat kaitseb 20% talinisu ja talirapsi saaki.
  6. Glüfosaadi kasutamine võimaldab toota 15% rohkem rapsi ja 17% rohkem nisu.
  7. Lõpetades glüfosaadi kasutamise, tähendaks see täiendavat vajadust 546 000 hektarile (3,4 Londoni pindala) põllumaale, et toota sama kogus toitu.
  8. 25% kasvaks põllukultuuride kasvuhoonegaaside emisioon kui glüfosaati enam ei kasutataks.
  9. Ilma glüfosaadita paiskuks meie atmosfääri täiendavalt 12 miljonit tonni CO2e, mis vastab vähemalt 2,5 miljoni auto heitkogustele.

Allikas: http://www.nfuonline.com/

NFU: 18-kuuline glüfosaadi uue tunnustuse periood on samm õiges suunas
NFU: 18-kuuline glüfosaadi uue tunnustuse periood on samm õiges suunas

Ka Copa-Cogeca nõuab glüfosaadi kiiret tunnustamist

Copa-Cogeca on pühendunud terve käesoleva aasta kevade aktiivsele lobby-tegevusele kõikides EL institutsioonides glüfosaadi kasutusloa pikendamise huvides. Põllumeeste esindusorganisatsioon väljendab ülimat muret nimetatud taimekaitsevahendi kasutusloa võimaliku pikendamata jätmise mõjude kohta ning rahulolematust Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) teadusliku põhjenduse arvestamata jätmist EL institutsioonide poolt.

Glüfosaat on EL-s laialdaselt kasutatav herbitsiid ning oluline vahend põllumeestele, sest see on kättesaadav kõikjal EL-s ning kõikides sektorites. Seda kasutatakse põhimõtteliselt nii teravilja- kui ka viinamarja-, puuvilja- ja oliivikasvandustes võitlemaks umbrohuga. Juhul, kui glüfosaadi kasutusluba EL-s ei pikendata, on toidutootmine ohus, kuna sellele ainele ei ole alternatiive. Lisaks põhjustaks keeld ebavõrdset konkurentsi kolmandate riikidega, kus seda kasutatakse ning tooteid eksporditakse EL-i.
Peale selle on glüfosaat oluline säästlike põllumajanduspraktikate puhul nagu minimeeritud mullaharimine, mis aitab vähendada kasvuhoonegaaside õhkupaiskumist ja mulla erosiooni. Glüfosaadi kasutamine aitab eemale hoida ka argessiivseid võõrliike, mis on peamisteks elurikkuse vähenemise põhjustajateks. 

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised