Börs: Loe Bayeri ja Monsanto ühinemisest pikemalt

Werner Baumann ja Hugh Grant ühinemispäeval
Werner Baumann ja Hugh Grant ühinemispäeval

Bayer ja Monsanto teatasid 14. septembril, et allkirjastasid lõpliku ühinemislepingu, mille kohaselt omandab Bayer Monsanto sularahatehingu läbi hinnaga 128 USA dollarit aktsia kohta. Monsanto direktorite nõukogu, Bayeri juhatus ja Bayeri nõukogu kinnitasid lepingu ühehäälselt.

Monsanto aktsiahinna põhjal kauplemispäeva sulgemisel 9. mail 2016 ehk päev enne Bayeri esimest kirjalikku ettepanekut Monsantole lisandub tehinguga sellele hinnale lisakasum 44%.

 

„Meil on hea meel teatada kahe suure organisatsiooni ühinemisest. See on suur edusamm seemnetööstuses ning parandab Bayeri juhipositsiooni uuendusliku globaalse teadusettevõttena, mis on oma valdkonda puudutavates segmentides liidripositsioonil, pakkudes olulisi väärtusi oma osanikele, klientidele, töötajatele ja kogu ühiskonnale tervikuna,“ rääkis Bayer AG tegevdirektor Werner Baumann.

 „Ühinemisteade annab tunnistust meie kõigist saavutustest ja väärtusest, mida oleme Monsanto aktsionäridele loonud. Usume, et selline koostöö Bayeriga toob meie aktsionäridele kõige enam tulu ja kahtlemata just tänu sularahas läbi viidud tehingule,“ sõnas Monsanto president ja tegevdirektor Hugh Grant. 

Täiustatud lahendused kasvatajatele

See tehing liidab kaks erinevat, kuid teineteist oluliselt täiendavat ettevõtet.
Liidetakse ka mõlema firma juhtivad innovatsioonivõimekused ning tehnoloogilised teadus- ja arendustegevuse platvormid, mille tulemusel on planeeritavaks teadus- ja arendustegevuste eelarveks ligikaudu 2,5 miljardit eurot.
Pikemas perspektiivis peaksid ühinenud ärid suutma innovatsiooni kiirendada ning pakkuda klientidele täiustatud lahendusi ja optimeeritud tootepaketti, mis põhineb digitaalse põllumajanduse rakendusega toetatud analüütilisel agronoomilisel ülevaatel. Sellised tootepaketid toovad põllumeestele olulist ja püsivat kasu - alates paremast hankimisprotsessist ja mugavamatest tingimustest, lõpetades suurema kasumi, parema keskkonnakaitse ja jätkusuutlikkusega.

„Põllumajandustööstus seisab silmitsi ühe meie aja suurima väljakutsega: kuidas toita kõiki inimesi, keda on 2050. aastaks kolme miljardi võrra rohkem, keskkonna seisukohast jätkusuutlikul viisil. Mõlemad ettevõtted on seisukohal, et selle jaoks on vaja uut lähenemist, mis ühendaks süstemaatilisemalt seemnete, taimeomaduste ja taimekaitse, aga ka bioloogia valdkondade teadmised ja kogemused suurema pühendumusega uuenduste ja jätkusuutlike põllumajandustavade loomiseks,“ ütles Bayer AG juhatuse liige ja Crop Science osakonna juht Liam Condon.

„Liigume põllumajanduses uude ajajärku, kus esineb olulisi väljakutseid, mis nõuavad uusi ja jätkusuutlikke lahendusi ja tehnoloogiaid võimaldamaks kasvatajatel toota vähemaga rohkem. Ühinemine Bayeriga just seda pakubki – innovatsiooni mootor, mis ühendab endas Bayeri taimekaitse portfoolio ja meie maailmatasemel seemnete ja taimeomaduste ning digitaalse põllumajanduse tööriistad, et aidata kasvatajatel ületada tulevikus esinevaid takistusi. Monsanto ja Bayer tuginevad ühendatult meie uhkele traditsioonile ja vastavatele uuendustulemustele põllumajandustööstuses, pakkudes kasvatajatele ulatuslikumat ja laialdasemat lahenduste komplekti,“ ütles Grant.

Väärtuse loomine aktsionäridele on oluliseim

2015. kalendriaastal ulatus ühinenud põllumajandusettevõtte formaalse müügi summa 23 miljardi euroni. Ühinenud firma positsioon põllumajandustööstuses tegutsemiseks on hea ning pikaajaline kasvupotentsiaal on märkimisväärne. Bayer loodab, et see tehing tagab pärast esimest täisaastat aktsionäridele ühekohalise protsendipunkti võrra kasvavat puhaskasumit aktsia kohta ning pärast seda kahekohalist. Bayer on nõuetekohaselt kinnitanud müügi ja kulude prognoosid ning ootuste kohaselt peaks koostegutsemisest tulenev täiendav EBITDA tulu peale kolmandat aastat olema ligikaudu 1,5 miljardit USA dollarit aastas; samuti lisanduvad tulud integreeritud lahendustest järgnevatel aastatel.

Rahastamine ja lepingu sõlmimise tingimused selged

Bayer kavatseb tehingut rahastada omakapitali ja võlaga. Ligikaudu 19 miljardi USA dollari suurust omakapitali loodetakse suurendada kohustuslike konverteeritavate võlakirjade ja õiguste emiteerimisega, määrates neile märkimise eesõiguse. Ajutiselt rahastavad tehingut BofA Merril Lynch, Credit Suisse, Goldman Sachs, HSBC ja JP Morgan summas 57 miljardit USA dollarit.

Bayeril on tõestatud kogemused finantsvõimenduse vähendamises pärast suuri oste ja ettevõte usub, et ühendatud äride tugev rahavoog aitab parandada selle rahastamisprofiili. Bayeri eesmärk on pärast tehingu teostamist saavutada investeerimisjärgu krediidireiting ja kuuluda pikas perspektiivis laenureitingu „A“ kategooriasse.
Omandamistehingule kohalduvad tavapärased lepingu sõlmimise tingimused, kaasa arvatud Monsanto aktsionäride nõusolek ühinemislepingule ning vajalik on vastavate lubade saamine. Tehingu eeldatav sõlmimise aeg on 2017. aasta lõpp. Lisaks on Bayer võtnud kohustuse maksta konkurentsitingimuste rikkumise korral 2 miljardit USA dollarit, mis kinnitab veelgi ettevõtte kindlameelsust saada vajalikud reguleerivad nõusolekud.

Juhtimine saab toimuma USAst

Ühendatud firmade globaalne seemne- ja taimeomaduste väljaarendamise osakond ja Põhja-Ameerika peakontor hakkab olema Ühendriikides, Missouri osariigis St. Louis linnas, selle globaalne taimekaitse ja üldine taimeteaduse jaoskonna peakontor saab asuma Saksamaal, Monheimis ning üks tähtis esindus ka Ühendriikides, Põhja-Carolinas, Durhamis. Mitmeid esindusi tuleb üle terve USA ja maailma. 
Ühendatud ettevõtte digitaalse põllumajanduse osakond hakkab olema Californias, San Franciscos.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised