Ponsse metsatehnika - tuntud ja hinnatud metsameeste poolt

Ponsse metsatehnika - tuntud ja hinnatud metsamees
Ponsse masina koolitus

Metsatehnika tootja Ponsse on aastatega saavutanud oma toodetega turuliidri positsiooni. Edu kohalikul turul toovad töökindlad, efektiivsed ja juhisõbralikud masinad. Lisaks toetab masinapargi toimimist tasemel varuosabaas, spetsialiseerunud hooldusmeeskond ja laialdane hooldusvõrgustik. Märkimisväärne on see, et tänavu veebruaris müüdi 12000s Ponsse metsamasin

Uurisime, mis on Ponsse eduloo taga, sest nende ajalugu Eestis on olnud küllaltki mitmepalgeline. Edukad algusaastad viisid peale majanduskriisi esindaja vahetuseni ning uuesti taastuval turul ei saanud praegune esindaja Konekesko samuti õiget suunda kohe kätte.

Ajalooliselt on ju eestlane ikka iseteadja ja -nokitseja olnud ja see mentaliteet oli pikka aega valdav ka metsamasinate vallas. Omal käel ja kättesaadavate komponentidega masinate remontimine oli au asi ja see suhtumine takistas investeeringuid hooldusvõimekuse tõstmisse. Raske on välja tuua mõnda kindlat põhjust, aga kohalikud metsa ülestöötavad ettevõtted on viimastel aastatel oma suhtumist tublisti muutnud. Väärtustama on hakatud nii töö kui puhkeaega, toimunud on spetsialiseerumine ja mis kõige tähtsam, finantsplaneerimine on muutunud täpsemaks.

Panustatakse teenindustaseme tõstmisesse. Ponsse metsamasinate esindajana tunneb Konekesko Eesti tiim, et mida aeg edasi seda rohkem hingavad kohalikud ettevõtted ja Ponsse ka siinsel turul ühes rütmis ning see on omakorda kaasa toonud valdkonda vajalikud investeeringud. 2014 koliti varem Mäekülas paiknenud Ponsse varuosa keskladu Tartusse ja sellest alates on lao mahtu pidevalt kasvatatud. 2016 aasta kevadel valmis Konekesko Tartu masinakeskuses Ponsse metsamasinate remondiks kohandatud töökoja juurdeehitus. Selle investeeringuga on astutud suur samm parema töökvaliteedi poole kus masinaid ei hooldata ega remondita enam metsas vaid töö käib soojas ja kõige vajalikuga varustatud töökojas.

Rõhk praktilisel õppel. Oluline investeering oli ka 2016 aastal avatud metsamasina operaatori õppeklass. Investeeringu keskmes on Ponsse simulaator ja pelgalt koolitusele spetsialiseerunud juhendaja. Selle sammuga on Konekesko Eestil plaanis läbi operaatorite parema ettevalmistuse tõsta ettevõtete efektiivsust ja töötajate rahulolu.

Ponsse asutati aastal 1970. Ponsse na?ol on tegemist klassikalise perefirmaga, mille omanikeringi tuumiku moodustavad neli venda, kelle omandis on ühtekokku 61,96% ettevõtte aktsiatest ja kellest kolm on ka tehasega igapa?evaselt seotud - kontserni mu?u?gidirektor Jarmo Vidgren, juhatuse esimees Juha Vidgren ja ekspordi juhtimise eest hoolitseja Janne Vidgren.

Panustatakse praktilisele õppele.
Panustatakse praktilisele õppele.

Kuidas kõik algas? 1943. aastal sündinud Einari Vidgren tegi 27aastaselt enda tarbeks esimese metsa väljaveomasina. 1960ndate aastate lõpus otsustas Vidgren uut moodi metsamasina ise valmis ehitada. Esimene traktor ehitati selleks kohandatud kuuris talus, kus siis elati. Esimene masin sai valmis üheksa kuuga. Masin nägi välja äärmuslikult kole, värvimata, metall musti keevitusjälgi täis ning ei meenutanud traktorit. Samal jalutas kohale külakoer ja kergitas jalga. "Ponsse, Ponsse," hüüdnud üks papi oma koera. Niipalju siis Ponsse metsatraktorite nime saamisloost.
Aga välimus osutus petlikuks - Einari Vidgreni masin tegi head tööd, koguni nii head, et andis tehases valmistatud Valmetitele mitu silma ette. Ja kuuldus sellest, et üks Kesk-Soome metsamees on endale ehitanud traktori, mis kõigist seninähtutest peajagu üle, levis kaugemalegi.

Tänaseks on Ponsse kasvanud rahvusvaheliseks ettevõtteks, mis omab ülemaailmselt 11 tütarettevõtet ning teeb koostööd 26 edasimüüjaga. Ponsse peakorter on endiselt Kesk-Soomes Vieremäl, samas kohas kus 1970 aastal ettevõte asutati. Ponsse aktsiad on noteeritud NASQAQ OMX Nordic börsinimekirjas

Suured investeeringud Soomes. 2017. aasta sügisel valmivad Soomes Vieremäl uued toomishooned.  Lisaks sellele, et Ponsse rajab uued hooned, tõstab ta oma tootmise automatiseerituse taset. Selle investeeringu eesmärk on valmistada veel kvaliteetsemaid tooteid, oluliselt kasvatada tootlikkust ja pakkuda ohutut töökeskkonda.

"See investeering tagab meie toodete ja tootmise kvaliteedi igas olukorras. Me püüdleme suurema tootlikkuse ja paindlikkuse poole. Nõudlus Ponsse masinate järele on suur ja metsatööstuse tulevik paistab helge paljudel meie turgudel," ütles investeeringuvajadust kommenteerides Ponsse Plc president ja tegevdirektor Juho Nummela. Tema sõnul on viimase viie aasta jooksul Ponsse investeerinud rajatistesse ja masinatesse kokku 87 miljonit eurot. "Järgmise kahe aasta jooksul investeerime veel 28-32 miljonit eurot tootmisarendusse."

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised