Autor: Põllumajandus.ee • 19. juuni 2019

Kartuli viiruste parem tundmine tagab kvaliteetsema saagi

18.‒21. juunil toimub Eestis Laulasmaal rahvusvaheline kartuli viirhaiguste uurijate kokkusaamine. Konverentsi korraldab Põllumajandusuuringute Keskus koostöös Euroopa Kartuliuurijate Ühenduse (EAPR) ja PVY Wide organisatsiooniga.
Osalejad konverentsi poster-ettekandeid uudistamas.
Foto: Krista Kõiv

Kartul on oluline toit meie toidulaual. Kuid kartul on haigustele ka suhteliselt vastuvõtlik. „Maailmas on teada vähemalt 40 erinevat viirust, mille mõjul võib kartuli saagikus ja kaubanduslik välimus oluliselt väheneda,“ selgitab Põllumajandusuuringute Keskuse taimetervise ja mikrobioloogia labori viroloog Piret van der Sman.

„Teadlased teevad jõupingutusi viiruste tuvastamismeetodite arendamisel ja viiruste mõju uurimisel taimedele. Sellest tööst on kasu meile kõigile! Parem viiruste ja viiruste levitajate tundmine aitab kaasa kartulikasvatuse arengule, tagab parema saagikuse ja kartuli kvaliteedi ning vähema taimekaitsevahendite kasutamise,“ lisab taimetervise ja mikrobioloogia labori juhataja Karme Petrutis.

Konverentsil käsitletakse kartuli viirushaiguste uurimisega seotud vaatenurki alates diagnoosimisest ja avastamisest kuni taimede ja viiruste koostoimeteni. Kohtumine on suunatud eelkõige uurijatele-teadlastele, üliõpilastele, kuid osalejate seas on ka põllumajandustootjaid, seemnekartuli tootjaid ning valdkonna ametnikke. Osalejaid on 20 erinevast riigist. Esindatud on enamik EL riike, lisaks on delegaate Brasiiliast, Indiast, Lõuna-Aafrikast, Kanadast, Šveitsist ja Venemaalt.

Programmis on nii suulised kui ka poster-ettekanded, arutelud töögruppides ning ringsõidud seemnekartuli tootjate juurde ja Põllumajandusuuringute Keskuse laboritesse. Kokkusaamise töökeel ja info on inglise keeles. Uuri lisa SIIT.

Nädala lõpuni toimuv rahvusvaheline sündmus on väga oluline teadmiste vahetamiseks ja uue info kogumiseks.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960