Autor: Põllumajandus.ee • 17. juuli 2019

PMA: Sepakõrtsi talu tegevuse kontroll jätkub

Põllumajandusamet (PMA) on tuvastanud Sepakõrtsi talu poolt meedias ja ametile antud ütluste mittepaikapidavuse, jätkatakse maasikas tuvastatud taimekaitsevahendite jääkide päritolu väljaselgitamist.
Maasikas
Foto: Pixabay

PMA esmasel pöördumisel kinnitas isik, et kasvatab maasikaid üksnes hobi korras oma tarbeks ning müügiga ei tegele, ja sellest tulenevalt ei kehti talle taimekaitse jt seadused. Järgnes talu esindaja poolt meedias avaldatud teave, et maasikate müügiga siiski tegeletakse, aga müüakse ainult oma talu maasikaid. Ametniku küsimusele, miks ta algselt kinnitas, et maasikate müügiga ei tegele, vastas isik, et ei mäleta.

Kuna PMA ülesannetesse kuulub lisaks värske puu- ja köögivilja turustamisstandardite kontrollile ka taimekaitsevahendite kasutamise kontroll, võttis PMA Sepakõrtsi talu maasikate kasvukohalt kontrollproovi, milles taimekaitsevahendite jääke ei tuvastatud. Samal ajal toiduseaduse alusel Veterinaar- ja Toiduameti (VTA) poolt Tallinna keskturult võetud maasika proovi tulemused näitasid taimekaitsevahendite jääke, mis jäid alla lubatud piirnormi. VTA lõpetas menetluse, lubades selle uute asjaolude ilmnemisel vajadusel taasavada.

Kasvukohalt proovide võtmist on PMA kasutanud järelevalve käigus ka varasemalt, kuna vastuolud müüdavast kaubast võetud analüüside tulemustega võivad sellistel juhtudel viidata marjade erinevale kasvukohale. Kuna lisaks oli tegemist Eestis maasikale mittelubatud taimekaitsevahendi jääkidega, jätkas PMA menetlust.

Maasika kasvupinna suuruse kohta andis isik erinevaid ütlusi. PMA kontroll tootmiskohas tuvastas, et maasikaid kasvatati 2,5 ha tugevalt umbrohtunud põllul. Põllu seisukorda ja isiku enda poolt põlluraamatus märgitud saaki arvestades võis sellest turuosaliste hinnangul jätkuda Sepakõrtsi talu müügikohtadel turustamiseks vähem kui nädalaks, tegelikult toimus müük vähemalt kolm nädalat. Ehkki Sepakõrtsi talu oli PMAle kinnitanud, et müüb ainult oma kasvatatud maasikaid, on käesolevaga tuvastatud, et ta on ostnud maasikaid ka teistelt.

Kuna Sepakõrtsi talu on eiranud ka mitmeid muid seadusi, sealhulgas ei ole tal esitada ostu-müügi arveid ja teisi nõutud dokumente, ei ole oma põllult saadud ja müüdud koguse vahe moodustava maasika täpne kogus ja päritolu veel tuvastatud. Isiku poolt meedias avaldatud teabe kohaselt on ka muud Sepakõrtsi talu poolt Tallinna keskturul turustatavad aiandussaadused (tomat, kurk, kapsas jt) tema enda kasvavatud, samas kui nii isiku poolt PMAle antud ütluste kui kontrolli tulemuste kohaselt neid seal ei kasvatata.

Ametiasutused saavad tegutseda üksnes neile seadusega antud pädevuses. Kuna kontrollid kohapeal, proovide võtmine ja analüüsimine, asjaolude tuvastamine, ütluste ja tõendite kogumine jm võtab aega, ei ole sunnimeetmeid enne asjaolude tuvastamist võimalik kohaldada. Antud, ja ka varasemate sarnaste juhtumite, puhul antakse PMA kogutud tõendid üle VTAle edasiste otsuste tegemiseks toiduseaduse alusel.

Põllumajandusamet jätkab värske puu- ja köögivilja turustamise kontrolle. Nagu varasemalt, pööratakse ka käesoleval aastal hulgiladude ja kaupluste kõrval teravdatud tähelepanu turgudele ja välimüügilettidele. Kui kauplustes on probleemid valdavalt seotud värske puu- ja köögivilja kvaliteedistandarditele mittevastavuste ja vähem päritoluriigi kohta valeandmete esitamisega, siis turgudel ja välimüügilettidel, kus kauba liikumine on kiirem ja seetõttu kvaliteediga probleeme vähem, on rikkumised seotud eelkõige päritoluriigi avaldamisega. Kontrollide käigus kokku tehti eelmisel aastal 46 ettekirjutust ja määrati 8250 eurot sunniraha, käesoleval aastal on tehtud 17 ettekirjutust ja määratud 4400 eurot sunniraha.

PMA teostab värske puu- ja köögivilja kvaliteedistandarditele vastavuse kontrolle Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse alusel. Kolmandatest riikidest Euroopa Liitu toodava värske puu- ja köögivilja kvaliteedistandarditele vastavust kontrollib selle liikmesriigi pädev asutus, mille kaudu kaup Euroopa Liitu siseneb. Euroopa Liidu sisesel kauplemisel piiranguid ei ole ehk seda võib tuua nii Kreekast, Poolast ja Lätist kui teistest riikidest. Värske puu- ja köögivili peab vastama kehtestatud kvaliteedistandarditele. Teistest riikidest vahendatud aiandussaaduste päritoluriik peab vastama tegelikkusele ja olema märgitud pakendil ja kauba saatelehel. Müügikohal avaldatud päritoluriik peab vastama dokumentidele, andmete tõesuse eest vastutab turustaja. Isikud, kes turgudel ja välimüügilettidel viitavad värske puu- ja köögivilja Eesti päritolule ja turustavad teistelt Eesti kasvatajatelt kokku ostetud saadusi, peavad seda tõendama ostuarvete ja kauba saatedokumentidega. Eesti päritolu kahtluse korral on PMAl võimalik võtta taimekaitseseaduse alusel kontrollproove kasvukohalt ja võrrelda analüüsitulemusi turustatavast kaubast võetud proovide tulemustega ja kasutada lubatud taimekaitsevahendite andmetega.

Kontrollide läbiviimisel tehakse koostööd teiste ametiasutustega, samuti tootjaorganisatsioonidega. PMA teeb igapäevaselt tööd selle nimel, et Eesti turg jääks eesti tootjale ja ostja saaks usaldada aiandustoodete päritoluriigi kohta avaldatud teavet.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960