Autor: Marge Malbe, Scandagra Eesti söödatehnoloog, tel 58 557 511, [email protected] • 22. august 2022

Hea sööda abil stabiilsema piimatoodangu suunas

Hea silo on kõrge piimatoodangu alus mistahes farmis ning aitab ühtlasi kulusid kontrolli all hoida kuna väheneb vajaminevate täiendsöötade kogus.

Kätte on jõudnud aeg, kus farmides võetakse kasutusele uued silod ning kohe-kohe hakkavad järgemööda söödaks minema ka selle aasta teraviljad, raps ja muud söödamaterjalid. Ent uute söötade energia- ja toitainete sisaldused pole enamasti täpselt sama, mis möödunud aasta toormetel. Tekivad muutused söödalaval ja seda on farmides selgelt märgata – piimatoodang võib tõusta või langeda, rohkem sööta jääb söödalavale alles või halvemal juhul saab see juba kell 4 hommikul otsa. Lehmade söödaratsioonid vajavad tasakaalustamist vastavalt uute toormete energia ja toitainete sisaldusele ning eriti selgelt märkab vajadust info järele millised on toormete tegelikud kvaliteediparameetrid.

Hea silo on kahtlemata kõrge piimatoodangu alus mistahes farmis ning aitab ühtlasi kulusid kontrolli all hoida kuna väheneb vajaminevate täiendsöötade kogus. Ent niisama oluline kui silotegemise õige tehnoloogia on ka silode ja muude söödatoormete analüüs ning ratsiooni tasakaalustamine laborist saadud andmete põhjal. Puudused ükskõik millises söödatootmise etapis, olgu selleks kasvõi söödamaterjalidest valesti võetud või säilitatud proovid või siis ebaühtlasel segatud söödamaterjalid, kajastuvad lehmade ratsioonis ja lõpptoodangus.

Mistahes söödamaterjali analüüs algab korrektselt võetud proovist. Oluline on, et võetud proov iseloomustaks võimalikult täpselt kogu partiid. Erinevatest söödamaterjalidest proovide võtmise metoodika ja põhimõtted on hästi välja toodud M. Kassi jt poolt 2021 aastal koostatud „Ohutu sööda tootmise hea tava juhendis“. Oluline on analüüsida silosid ka sel juhul, kui tegemist on pallisiloga. Siloproov peaks jõudma võimalikult kiiresti laborisse. Kui proovi ei ole võimalik kohe laborisse transportida, siis tuleks seda hoida tihedalt pakituna jahedas (näiteks külmkapis). Lisaks silodele tasuks analüüsida laboris ka kasutatava teravilja ja muude peamiste söödamaterjalide toitainete sisaldusi. Eestis on avaldatud erinevaid tabeleid, kus on välja toodud söödaks kasutatavate materjalide keskmised toitefaktorite sisaldused. Praktilised kogemused näitavad siiski, et toormete energia ja toitainete sisaldused võivad varieeruda kaunis suurtes piirides ja jääda tabelites toodud keskmistest näitajatest teinekord üsnagi kaugele. Kui ratsiooni koostamisel on kasutatud toormete toitainete sisaldusi, mis ei vasta tegelikkusele, mõjutab see otseselt piimatoodangut ja halvemal juhul ka loomade tervist.

Pärast vastuste kättesaamist laborist tuleks nüüd tulemused üle vaadata ning söödaratsioonid vastavalt nendele andmetele uuesti tasakaalustada. Enda oskustele lisaks saab ratsiooni koostamisel küsida tuge ja nõu erinevatelt allikatelt, olgu selleks siis näiteks konsulendid või erinevates ettevõtetes töötavad nõustajad. Lisaks eelpool nimetatutele saavad ratsioonide koostamisel abistada ka söödatehased. Enamikes söödatehastes on olemas selleks asja tundvad spetsialistid või siis omatakse vastavat teenust osutavaid partnereid. Söödatehastes on kasutusel ka spetsiaalne tarkvara, mis võimaldab kujundada täiendsöötasid vastavalt konkreetse farmi vajadustele. Samuti võimaldavad need programmid kasutatavaid söötasid kerge vaevaga optimeerida ehk siis valida loomade energia ja toitainete vajaduste katmiseks võimalike toormete seast soodsaimad lahendused. See aitab omakorda söödaga seotud kulutusi vähendada.

Söödatehaste igapäevatöö juurde kuulub toodetud sööda või sööda toormete analüüsimine. Tehase oma laborvõimekuse toel saab regulaarselt kontrollida kasutatavaid toormeid ja toodetud sööta. Sel moel omavad tehased pidevat ülevaadet kas retsepti koostamise käigus arvutatud parameetrid vastavad ka tegelikkusele. Eeliseks on analüüsitulemuste saamise kiirus. Ostes sööta söödatehasest tasub kindlasti järele uurida, et mis on need täiendavad teenused, mida üks või teine söödatootja saab pakkuda lisaks sööda või toormete müügile.

Pärast ratsiooni muutmist on äärmiselt oluline jälgida sisseviidud muudatuste mõju farmis. Väga palju infot ratsiooni kohta annavad jõudluskontrolli käigus saadavad piimaproovide vastused ning samuti piimakombinaatidest saadavad analüüsitulemused. Lisaks piimaandmetele on üheks lihtsaks mooduseks vatsaseede olukorra jälgimine väljaheite konsistentsi põhjal. Väljaheite konsistentsi hindamist saab teostada farmis kohapeal kasutades spetsiaalset sõelade süsteemi. Sõelte abil saab esmase ülevaate toitainete omastamisest lehma poolt.

Uutele toormetele ülemineku periood on keeruline aeg farmis. Toormete analüüsid laboris tähendavad kahtlemata täiendavaid väljaminekuid ning lehmade pidev jälgimine ja saadud andmete tõlgitsemine jällegi ajakulu. Ent samas aitavad need kõik ratsioone olulisemalt täpsemaks saada kattes paremini loomade energia ja toitainete vajadusi. See omakorda kajastub kindlasti stabiilsemas lõpptoodangus ja aitab ära hoida mitmeid ebasoovitavaid üllatusi farmis.

Scandagra saab farme toetada mitmes söödaga seotud valdkonnas olles seeläbi abiks stabiilse piimatoodangu saavutamisel.

- Juhul kui vajad abi siloproovide võtmisel või laborisse toimetamisel, siis võta ühendust oma kliendihalduriga. Meil on olemas proovide võtmiseks vajalikud vahendid ja oskused mis aitavad oluliselt kaasa sellel, et laborist saadav tulemus kajastaks tegelikku olukorda siloaugus või silopallides võimalikult täpselt.

- Scandagra saab toetada oma kliente söödaratsioonide tasakaalustamisel vastavalt laborist saadud siloandmetele ja farmist saadud infole. Täpsema ülevaate saamiseks oleme valmis tulema ka farmi kohale. Vajadusel saame teostada väljaheite konsistentsi analüüse farmis vatsaseede olukorra hindamiseks.

- Saame arendada välja täiendsöötasid vastavalt konkreetse farmi vajadustele. Retseptide koostamisel kasutame BESTMIX® tarkvara (www.bestmix.com), mis on laialt tuntud ja kasutusel umbes 60 riigis. Programm võimaldab kiiret ja täpset täiendsöötade ning mineraalide retseptide koostamist ning kasutusel olevate söötade optimeerimist. Samuti saab selle tarkvara abil kalkuleerida millises hinnavahemiku korral mingit söödamaterjali tasuks kasutada.

- Scandagra Viljandi laboris teostame söödaks kasutatavate toormete ja täiendsöötade regulaarset kontrolli. Käesoleval hetkel saame analüüsida söödaks kasutatavate toormete kvaliteediparameetreid. Samuti analüüsime mükotoksiinide sisaldust teraviljadest, kaunviljadest ja täiendsöötadest. Kasutusel olev söödaanalüsaator annab hea ülevaate tehases valminud täiendsöötade toitefaktorite sisaldustest. Tulemused saabuvad kiiresti, enamasti samal tööpäeval või hiljemalt järgmise tööpäeva jooksul. Laboranalüüside tulemusi jagame soovi korral ka oma klientidega.

22.08-23.09.22 on võimalik Scandagra söötasid tellida soodushinnaga (tarne alates 5.okt, et jõuaksime üle vaadata silod, jõusööda ning vajaduse korral ka teha sõelumise). Selleks võta ühendust Scandagra loomakasvatuse müügispetsialisti Mats Meritsaga, tel: +372 5851 8384, e-mail: [email protected]

Lisainfo: scandagra.ee/uudised/tellides-scandgara-soota-osaled-spa-kinkekaardi-loosis

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960