Autor: Põllumajandus.ee • 15. juuni 2023

Elatus fungitsiidid annavad põuastes tingimustes eelise

SOLATENOL™ on tugev fungitsiid, mis kaitseb teie põllukultuure kindlalt ja pikka aega. Fungitsiidi positiivsed kõrvalmõjud annavad eeliseid eriti just põua tingimustes.
Elatus fungitsiidid annavad põuastes tingimustes eelise.
Foto: Syngenta Eesti

Eestis registreeritud Elatus™ tooted - Elatus™ Era ja Elatus™ Plus - sisaldavad Syngenta SDHI toimeainet bensovindiflupüür, kaubandusliku nimega SOLATENOL™. Toimeaine väljatöötamine sai alguse Lõuna-Ameerikast, kus otsiti lahendust sojaoa roostete resistentsusprobleemile. Ühtlasi avastati, et SOLATENOL™ sobib hästi teiste toimeainete suhtes resistentse kõrreliste helelaiksuse tõrjumiseks.

Registreerimiskatsete käigus selgus, et toimeainel on veel mitmeid teisi eeliseid ja positiivseid kõrvalmõjusid:

•Tagab lehtede kaitse ja haigustevastase mõju enam kui 35 päeva ehk kasutades kasvufaasis BBCH 37/39, annab see kaitse ka lehestiku juurdekasvule;

•Jaotub lehtedes ühtlaselt, samas kui paljud vanema põlvkonna fungitsiidid liiguvad kontsentreeritumalt lehe tippudesse, suurendades sellega leheotste kõrvetamise ohtu;

•Hoiab taimede lehed kauem rohelised, kuid ei pikenda kasvuperioodi;

•Takistab liigset vee aurustumist taimedest, andes sellega eriti selge eelise põuatingimustes;

•Eelnevast tulenevalt tagab stabiilsema saagi, terade suurema arvu ja parema saagi kvaliteedi;

•Tõhusam N kasutamine taimede poolt terade täitumise perioodil, mille tulemuseks on terade kõrgem proteiinisisaldus.

Tänastes põuatingimustes tuleb SOLATENOL™-i eelis eriti hästi esile. On kindlaks tehtud, et SOLATENOL™ reguleerib vee aurustumist lehtedest ning hoiab sellega ära liigse vee kao. Veepuudus õitsemise ajal nõrgestab taime, mistõttu ei saa head saaki isegi siis, kui hiljem on vett piisavalt. Kui aga õitsemise ajal on piisavalt vett, kuid selle omastamine peale õitsemist kehv, salvestub energia rohkem kõrtesse ja lehtedesse ning vähem teradesse.

SOLATENOL™ vähendab isegi haigustevabas keskkonnas vee aurustumist taime õhulõhede kaudu ilma, et see mõjuks pärssivalt taimede kasvule. Korraldatud 29 erineva katse tulemusena selgus, et ainuüksi SOLATENOL™ positiivsest füsioloogilisest mõjust tulenev reaalne saagi kasv võib olla 145-321 kg/ha, seejuures aurustus keskmiselt 38% vähem vett.

Rahvusvaheliste katsete tulemused

Kinnitamaks SOLATENOL™ eeliseid, viidi ajavahemikus 2014-2017 läbi seeria labori- ning põldkatseid. Katsetes tehti pritsimine nisu kasvufaasis BBCH 39-55, toimeaine kogus 75 g/ha (mis vastab Elatus™ Era kulunormile 1 l/ha). Põuatingimused olid taimede õitsemise (nagu on meil hetkel taliteraviljad) ja terade täitumise ajal. 17 katset 28-s variandis viidi läbi kontrollitud põuatingimustes ning 4 katset 8-s variandis looduslikes põuatingimustes. Katseriikideks olid Argentiina, Egiptus, Prantsusmaa, India, Itaalia ja USA ehk piirkonnad, kus põuatingimused on tavalised.

SOLATENOL™ vähendas vee aurustumist nisu lehtedest juba 6 tunni möödudes, üks päev peale pritsimist vähenes aurustumine 5,7%, kolme päeva pärast 7,3%. Samamoodi vähenes kogu taime veekadu pärast fungitsiidi kasutamist. 16 põuastressi tingimustes tehtud põldkatses, mis tunnistati haigustevabadeks, näitas nisu töötlemine lipulehe faasis teraviljasaagi suurenemist (+5,2%; P ≤ 0,01), mis oli osaliselt tingitud suurenenud tuhande tera massist.

Uuringute tulemused, töötlus SOLATENOL™ versus töötlemata variant:

•Kontrollvariantidega võrreldes oli terade arv keskmiselt 3,2% suurem. Seda eelkõige seetõttu, et SOLATENOL™-iga töötlemine hoidis ära põuast tingitud õisiku steriilsuse ja seemnete täitumise katkemise, veelgi enam,see aitas terade paremale täitumisele hoopis kaasa.

•1000 tera mass suurenes 67% katselappidel, keskmiselt 1,9%;

•Märkimisväärselt suurem oli saak, keskmiselt 233 kg/ha, mis rahalisse vääringusse ümberarvutatuna näitab, et Elatus™ fungitsiidide (Elatus™ Era, Elatus™ Plus Pecari) kasutamine tasub ennast põuatingimustes igal juhul ära - ka siis, kui haiguste foon on madal!

Soovi korral saate tutvuda katsete inglisekeelse kokkuvõtettega.

Eesti katsete tulemused

2017-2020. aastatel tegi Syngenta erinevates Eesti paikades põldkatseid nii põllumeeste kui edasimüüjatega koostöös. Katsetes võrreldi fungitsiidi Elatus Era teiste, alternatiivsete toodetega. Katsetulemuste põhjal võib öelda järgnevat:

•Elatus™ Era`ga pritsitud variant oli koristuseks valmis samal ajal, mis teised katsevariandid, küll aga püsisid taimede lehed kauem rohelised. St. Elatus™ Era hoidis kasvuperioodil küll taimede lehed kauem rohelised, kuid kasvuaega ei pikendanud, sest koristuse ajaks oli kogu taimestik ühtlaselt küps.

ElatusTM Era Põlvamaal tootmiskatses, võrdluses teiste uuemate fungitsiididega. Kontrollvariandi puhul oli tegemist metsaäärse, rohkem varjus oleva põlluosaga. August 2017.
Foto: Syngenta Eesti

•Mitmes katsevariandis tuli võrreldavate toodetega teha kaks pritsimist, Elatus™ Era puhul piisas ühest. Ehk Elatus™ Era pikk toimeaeg andis taimedele pikemaajalise kaitse.

•Saaginumbrite võrdluses andis Elatus™ Era`ga katsevariant võrdlustoodetega võrreldes nii suuremat saaki kui ka enam-vähem võrdset saaki. Selget erinevust oli aga näha saagi kvaliteedis. Kõige suurem langemisarv ja mahukaal saavutati ka Scandagra Eesti poolt korraldatud põllukatsetes (vt katseandmeid tabelist). Soodne mõju saagi kvaliteediandmetele oli näha läbivalt kõikide kasvatatud sortide lõikes. Samuti oli Elatus™ Era variandis terade niiskussisaldus kõige väiksem ehk saak oli koristusküps vaatamata sellele, et Elatus™ Era aitab hoida rohelist lehemassi (kuid ei pikenda kasvuperioodi!). Saagiandmeid erinevate fungitsiidide kasutamise lõikes ei võrreldud.

Katsed Eestis.
Foto: Syngenta Eesti

•2019. aasta talinisu põllukoolis korraldatud võrdluskatsetes (katse tootmispõllul) paistis Elatus™ Era-ga pritsitud katsevariant silma kõrgeima keskmise saagiga 11 961 kg/ha, võrdluskatselappide keskmised saagid olid 10971 kg/ha ja 11 383 kg/ha.

Katsed Eestis.
Foto: Syngenta Eesti

2018. aastal läbiviidud Leedu katsed näitasid selget eelist ka suurema saagi näol.

2018. aastal läbiviidud Leedu katsed näitasid selget eelist ka suurema saagi näol.
Foto: Syngenta Eesti

Kuidas kasutada?

ElatusTM Era on kaitsva ja raviva toimega fungitsiid kasutamiseks erinevate teraviljahaiguste kasvuaegseks tõrjeks suvi- ja talinisul, suvi- ja taliodral, suvi- ja talitritikalel ning rukkil. Sobib kasutamiseks nii teises kui kolmandas (viljapea kaitse) pritseringis, kuid hinna ja pika kaitsva toime tõttu on soovitatav kasutada eelkõige teises pritseringis.

Tõrjepsekter:

Fusarioos ehk punakastetõbi viljapeadel (Fusarium spp.)

Kõrreliste helelaiksus lehtedel (Septoria tritici)

Kõrreliste helelaiksus viljapeadel (Septoria nodorum)

Nisu kollane rooste (Puccinia striiformis)

Nisu-pruunlaiksus ehk nisu-triiptõvik ehk DTR (Drechslera tritici-repentis, Pyrenophora tritici repentis)

Pruunrooste ehk leherooste (Puccinia recondita)

Odra-leherooste (Puccinia hordei)

Odra-võrklaiksus (Pyrenophora teres)

Ramularioos (Ramularia collo-cygni)

Äärislaiksus (Rhynchosporium secalis)

Parim aeg kasutamiseks on viljatupe paisumise aeg (faas 39/41), kui viljapea ei ole veel viljatupest väljunud.

Parim aeg kasutamiseks on viljatupe paisumise aeg (faas 39/41).
Foto: Syngenta Eesti

Kokkuvõtteks

Kokkuvõttes võib öelda, et SOLATENOL™ on tugev fungitsiid, mis kaitseb teie põllukultuure kindlalt ja pikka aega. Kuid lisaks haigusi tõrjuvale mõjule annab selle kasutamine ka:

•Kõrgema saagi;

•terade stabiilse proteiinisisalduse;

•suurema proteiinisaagi hektarilt;

•suurema lämmastiku omastamise teradesse, eriti pruunrooste leviku tingimustes.

Ning kui arvestada veelkord, et katsete põhjal annab SOLATENOL™-i kasutamine annab lisatulu, tasub selle toimeainega fungitsiidide kasutamine ennast igal juhul ära.

Uuri lisa Syngenta Eesti veebilehelt.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960