Autor: Nordisk Alkali • 2. august 2023

Aeg on alustada nälkjate seiramist talirapsi ja taliteraviljade põldudel

Talirapsi külvamine on käimas ning enam kaugel pole ka taliteraviljade külvamise aeg. Paraku on juuli sajuhood, mõõdukas õhuniiskus ja soojad ilmad mõjunud soodsalt limuste ehk nälkjate ja tigude arvukusele, kes võivad põhjustada tõsist kahju juba seemnete idanemisel. Seega on oluline põlde seirata.
Põld Saaremaal, kus nälkjad on teinud suurt kahju.
Foto: Nordisk Alkali

Kontroll on eriti oluline põldudel, kus viljeletakse minimeeritud harimist ja otsekülvi, sest siis on mulla liigutamine vähene ning nälkjatel on paremad ellujäämisvõimalused. Samuti tuleks hoolikalt jälgida põlde, mis on rajatud rohumaade järgselt või kus on varasemalt esinenud sama probleem, kuna seal on suurem võimalus nälkjate leidmiseks.

Nälkjate põhjustatavat kahju ei tasu alahinnata

Üks nälkjas suudab muneda 400-500 muna ning soodsatel tingimustel võivad ka äsjakoorunud nälkjad paljuneda juba samal aastal. Nälkjad saavad suguküpseks 3-6 kuud pärast koorumist. Seega piisab populatsiooni tekkimiseks ainult ühest nälkjast. Nälkjad võivad liikuda kümnete meetrite kaupa ning on aktiivsed öösiti, seetõttu peidavad nad end soojal päevasel ajal mullakamarate või kivide alla ning neid on keerukas avastada.

Põld Saaremaal, kus nälkjad on teinud suurt kahju.
Foto: Nordisk Alkali

Integreeritud taimekaitselahendusi pakkuval Nordisk Alkalil on nälkjate tõrjeks toode Sluxx HP, mis sisaldab looduslikult mullas esinevat raudfosfaati. Toimeaine on väga efektiivne tigude ja nälkjate tõrjumisel. Nälkjad ja teod söövad Sluxx HP ning lõpetavad koheselt taimedest toitumise. Nad roomavad maapinnal varjulisematesse kohtadesse ning surevad mõne päeva möödudes. Surnud limuseid on võimalik leida nende peitumiskohtades veel mõned päevad hiljemgi, kuid maapinnal neid ei näe. Seetõttu ei saa hinnata tõrjeefektiivsust nälkjate järgi, vaid tuleb jägida kahjustamata jäänud taimede hulka. Oluline on teada, et Sluxx HP ei oma kahjulikku mõju vihmaussidele, siilidele ega mullas elavatele organismidele ning sobib ka mahepõllul kasutamiseks.

Parim aeg tõrje tegemiseks on põllukultuuride külvamisel või kohe külvijärgselt, kui nälkjad ei ole veel jõudnud taimedest toituma hakata. See on aeg, mil nälkjad teevad suurimat kahju. Kui tõrje tehakse hiljem ja nälkjad on saanud juba piisavalt toituda, on ka nende munemise arvukus suurem.

Erksad graanulid tagavad parema nähtavuse.
Foto: Nordisk Alkali

Sluxx HP sobib väga hästi Eesti tingimustes kasutamiseks, sest see toimib edukalt nii kuivades kui ka niisketes tingimustes. Ühtlased, tugevad graanulid tagavad parema laotavuse põllul, lennates isegi kuni 36 meetri kaugusele, ja seega on nälkjatele mõeldud söödapunke põllul rohkem. Sluxx HP molluskitsiidil on kuni kuuenädalane vihmakindlus ja suurepärane vastupidavus hallituse suhtes. Meie põhjamaises kliimas on vastupidavus niiskuse suhtes väga oluline, kuna reeglina on sügiseti niiskust palju, hallitus on graanulitel kerge tekkima ning vihm lahustab tavalised graanulid maapinnal kiiresti.

Sluxx HP eelised

-Ei jäta jääke mullapinnale ega põhjavette ning on kasutajale ohutu

-Laguneb mullas raua- ja fosforiühenditeks

-Sobib väga hästi nii kuivadesse kui ka niisketesse tingimustesse

-Väga hea, kuni 6-nädalane vihmakindlus

-Suurepärane efektiivsus madalate temperatuuride juures

-Lubatud kasutada mahepõllumajanduses

Sluxx HP on registreeritud paljudele põllu- kui ka aianduskultuuridele kulunormiga 7 kg/ha. Nälkjate suure arvukuse korral võib tekkida vajadus toodet uuesti kasutada, eriti just metsaservades ja põlluäärtes. Sluxx HP on lubatud kasutada järjest maksimaalselt neli korda.

1945. aastal asutatud Nordisk Alkali peakontor asub Rootsis Malmös ning tegutsetakse aktiivselt seitsmes riigis. Ettevõte pakub integreeritud taimekaitselahendusi põllumajanduses (teraviljad, raps, kartul, töödeldud seemned) ja aianduses (puuviljandus, köögiviljandus, marjakultuurid, dekoratiivtaimed).

Rohkem infot Nordisk Alkali toodete kohta saab Nordisk Alkali esindajalt Ann Raukaselt või edasimüüjatelt, kodulehelt www.nordiskalkali.ee ja FB lehelt.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960