Autor: Nordisk Alkali • 22. august 2023

Umbrohuvaba taliteraviljapõllu tagavad DIFLANIL 500 SC ja ROXY 800 EC

Sügisene umbrohutõrje on muutunud põllul aina olulisemaks tööks. Juba sügisel tasub hakata tõrjuma taliteraviljaga konkureerivaid umbrohtusid, sest see annab omakorda võimaluse olla kevadiste pritsimistöödega veidi paindlikum.
Sügisene teraviljapõld Järvamaal. Foto: Ann Raukas

Sügisel on hea ära kasutada niiskemaid ilmastikutingimusi, eriti kui mõeldes 2023. aasta kevadistele ilmastikutingimustele, mis olid piirkonniti äärmiselt kuivad. Kultuurid oli stressis ning samuti nappis häid tingimusi pritsimiseks, kuna ilmad olid tuulised. Umbrohtude tärkamine kevadel oli ebaühtlane ning põllud olid sademete ootel.

Sügisel pritsitud taliviljapõllul on kevadel umbrohufoon madalam ja aken kevadiseks umbrohutõrjeks pikem, mis annab parema võimaluse ajastada nii laialehelise kui ka kõrreliste umbrohtude tõrjumist. Sügisel on soovituslik kasutada herbitsiide, mis toimivad nii laialehelistele kui ka kõrrelistele umbrohtudele. Eriti tasub mõelda kõrrelistele mõjuvale umbrohutõrjevahendile, kui on teada, et teravilja kasvatataval põllul on probleeme kõrrelistega, näiteks murunurmikaga, sest kevadel on neist juba väga keeruline lahti saada. Samuti pakuvad umbrohud kultuurile konkurentsi ja tarbivad nende eest väetist.

Nordisk Alkali portfellis on väga head sügisesed herbitsiidid DIFLANIL 500 SC ja ROXY 800 EC. DIFLANIL 500 SC-l on mõju pigem laialehelistele umbrohtudele ja ROXY 800 EC-l nii laialehelistele kui ka kõrrelistele umbrohtudele.

DIFLANIL 500 SC sisaldab toimeainet diflufenikaan, millel on nii mulla kui ka kontaktne mõju ja mis tõrjub põhiliselt laialehelist umbrohtu. DIFLANIL 500 SC-d võib kasutada taliteraviljadel sügisel või kevadel, kuid paremate tulemuste saavutamiseks on seda soovituslik kasutada sügisel. Tootel on väga hea mõju põld-lõosilma, vesiheina, hariliku hiirekõrva, kesalille, rukkilille, põldkannikese, iminõgese ja pärsia mailase suhtes. Samuti tõrjub DIFLANIL 500 SC idulehtede faasis rapsi varist.

ROXY 800 EC sisaldab toimeainet prosulfokarb, millel on samuti nii mulla kui ka kontaktne mõju, imendudes lehtede ja juurte kaudu. Väheldane vihmasadu peale pritsimist ei vähenda toote tõhusust. Väga hästi toimib toode virna, põld-lõosilma, vesiheina, pärsia mailase suhtes, aga ka olulistele kõrrelistele nagu murunurmikas ja harilik rukki-kastehein.

Diflanil ja Roxy herbitsiididega pritsitud põld Tartumaal, kus näha herbitsiidide toimet umbrohtudele ka kevadel. Foto: Ann Raukas

Efektiivne sügisene kasutus

Soovituslik on kasutada DIFLANIL 500 SC-d ja ROXY 800 EC-d segupartneritena ühes paagisegus, sest nii saavutate mõju kõrreliste kui ka laialeheliste umbrohtude suhtes. Sügisel võib DIFLANIL 500 SC-d kasutada alates idanemise faasist kuni 3 lehe faasini (kuni BBCH 13), kulunormiga 0,125-0,250 l/ha. ROXY 800 EC saab kasutada pärast külvi, enne tärkamist kuni esimese kõrvalvõrse tekkimiseni (BBCH 01-21). Kulunorm 1,5-4 l/ha. Suuremat kulunormi kasutada tugevalt umbrohtu kasvanud kasvukohtade korral.

Kõige optimaalsem on pritsida DIFLANIL 500 SC-d ja ROXY 800 EC-d kultuuri 1-2 pärislehe faasis. Umbrohu tärkamisest kuni 2 pärislehe faasini, andes nii kontaktse kui ka mullamõju. Toodete kulunorme valides tuleks kindlasti lähtuda umbrohtude suurusest. DIFLANIL 500 SC väiksemat kulunormi kuni 0,2 l/ha võib kasutada kuni umbrohu kahe pärislehe faasini. Seejärel kasutada juba suuremaid kulunorme. ROXY 800 EC kulunorm optimaalsetes tingimustes puhul 1,5-2,0 l/ha, kuid vajadusel võib kasutada ka kuni 4 l/ha. Kui põllul on rohkelt kõrrelisi umbrohtusid, siis peaks kasutama kõrgemat ROXY 800 EC kulunormi. Näiteks murunurmika 1-2 lehe faasis on minimaalne ROXY 800 EC kulunorm 2 l/ha, et saavutada hea tulemus.

Varajase pritsimise korral (enne kultuuri tärkamist) on vaja kasutada samuti kõrgemat kulunormi, et saavutada pikk toimeaeg terveks sügiseks. Varajase kasutamise korral on toimivad tooted ainult mulla kaudu, kuna puudub lehe pind. Mõningates tingimustes võib see olla eelis, kuna ei pea ootama umbrohtude tärkamist.

DIFLANIL 500 SC ja ROXY 800 EC puhul peaks õhutemperatuur olema vähemalt +2 ⁰C ja kindlasti ei tohi pritsida öökülma ohus. Optimaalne temperatuur on vahemikus +2 kuni +15 ⁰C, üle selle ei ole soovituslik ROXY 800 EC-ga pritsida.

Lisaks neile kahele tootele on Nordisk Alkali portfellis veel paindlikke ja efektiivseid tooteid, mida saab hooaja jooksul kasutada. Uuri lisa nordiskalkali.ee kodulehelt ja kindlasti leiab kasulikku infot Facebooki lehelt Nordisk Alkali Eesti.

Foto: Ann Raukas
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960