8. jaanuar 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Põllumehed küsivad toetusi rohkem kui eelarves raha on

Detsembrikuus lõppenud mikropõllumajandusettevõtte investeeringutoetuse taotlusvoorus laekus PRIA-sse projekte 371 miljoni krooni saamiseks, eelarves on toetusteks raha aga vaid 234 miljonit.

PRIA asub nüüd abikõlblikke taotlusi hindamiskriteeriumide alusel pingeritta seadma.

24. novembrist 15. detsembrini said mikropõllumajandusettevõtjad taotleda maaelu arengukava meetme 1.4.1 põhjal oma ettevõtte arendamiseks investeeringutoetust maksimaalselt 1,56 miljonit krooni. Laekus 581 taotlust summas 371,2 mln krooni. Ettevõtetes kavandatavad investeeringud on seega koos rohkem kui poole miljardi kroonise omaosalusega oluliselt suuremad – kokku üle 930 miljoni krooni.

Enim taotlusi laekus Viljandimaalt (61) ja Pärnumaalt (60).

„Taotluste hulka võib hinnata suureks,“ tõdes PRIA arengutoetuste osakonna juhataja Mati Mõtte. „Huvi selle meetme vastu oli väga suur ka esimeses taotlusvoorus aasta tagasi, aga seekord võib öelda, et projektide sisu on muutunud mitmekesisemaks.“

Nagu eelmises taotlusvoorus möödunud talvel, soovitakse ka seekord kõige rohkem toetusraha kasutada masinate ja seadmete soetamiseks ja paigaldamiseks (197,7 mln), lisaks 140 mln krooni ainuüksi traktorite ja nende haagiste ostuks. 28 mln krooni abil tahetakse ehitada hooneid ja rajatisi või neid rekonstrueerida.

Üle miljoni krooni ulatuvad taotluste summad viljapuude, marjapõõsaste ja –kultuuride istikute ostuks ning mesindusega seotud investeeringuteks. „Uudne on aiandite ja mesinike huvi meetme vastu. Toetuse abil tahetakse soetada 25 000 marjapõõsa- ja 13 000 viljapuusistikut, 800 mesitaru,“ märkis Mati Mõtte.

Mõtte lisas, et juba taotluste vastuvõtmisel oli selge, et paljud neist on puudulikult vormistatud. „PRIA teeb taotluste esitajatele jätkuvalt järelepärimisi, täpsustades andmeid ja paludes esitada puuduolevaid dokumente. On väga oluline, et taotlejad dokumentide kordasaamisega ei venitaks, sest toetuse määramise otsus tehakse kõigile korraga ja iga mittekorrektne taotlus venitab menetlusprotsessi.“

Taotluste menetlemiseks on PRIA-l aega 90 tööpäeva, aprillikuu lõpuni. Investeeringu elluviimiseks kulutuste tegemist võivad toetuse ootajad alustada juba taotluse esitamisele järgneval päeval, kuid enne positiivse otsuse teadasaamist teevad nad seda omal vastutusel. Investeeringu tegemiseks on toetuse saajatel aega kaks aastat ning raha makstakse neile välja pärast kuludokumentide esitamist, kui PRIA on kontrollinud nii dokumente kui investeeringuobjekti.

PRIA on kaheksa aasta jooksul vahendanud Eesti maaelu-, põllumajandus-, metsandus- ja kalandussektorisse kokku ligi 12 miljardi krooni ulatuses erinevaid toetusi. Käesolevat meedet rahastab 75% Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfondist (EAFRD), 25% Eesti riik.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960