28. aprill 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

PRIA maksab mikroettevõtjaile 329 miljonit toetusi

Möödunud nädalal määras PRIA 564 põllumajandustootjale 542 taotluse alusel 329,4 miljonit krooni mikropõllumajandusettevõtte arendamise investeeringutoetusi.

„Tegu on meetmega, mille toetuse eest saab näiteks ehitada tootmishooneid, soetada sinna seadmeid ja masinaid ning muretseda põlluharimistehnikat,“ tõdes PRIA arengutoetuste osakonna juhata asetäitja Sigmar Suu. „See meede on olnud alati populaarne, eriti praegu, kui Eesti üldise majandusliku olukorra tõttu on toetusraha eriti oodatud ja kevadtööd just algavad.“

Toetuse saajate arv on taotluste omast suurem, sest esitada sai ka koostööprojekte. Toetusi sai taotleda Maaelu arengukava 2007-2013 meetme 1.4.1 raames ning kui taotlusvoor mullu detsembris lõppes, siis oli projektide vahel kõva konkurents, sest taotlusi laekus 120 miljoni krooni ulatuses rohkem kui taotlusvooru eelarves raha oli. Põllumajandusministeerium suurendas aga eelarvet nii, et toetusraha jätkub kõigile abikõlbulikuks osutunud projektidele.

Suurim osa toetusrahast tahetaksegi kulutada traktorite, külvikute, niidukite, kombainite jmt ostmiseks, aga rajatakse ka kuivateid, kasvuhooneid, ja hoidlaid, muretsetakse mesindusinventari ja viljapuuistikuid, niisutus- ja pritsimisseadmeid jne.

35 taotlust jäeti erinevatel põhjustel rahuldamata ja 6 annulleeriti.

Maakonniti määrati kõige rohkem toetusi Tartumaale (53 taotlust, 38 mln krooni) ja Viljandimaale (57 taotlust, 33,6 mln krooni). Koostööprojektide osakaal moodustab määratud toetuste summast pisut üle kümnendiku.

Pärast toetuse määramist on taotlejal kaks aastat aega investeering ellu viia ja PRIAle kuludokumendid esitada – pärast nende kontrollimist saab ettevõtja raha kätte ning peab investeeringut veel viis aastat sihipäraselt säilitama ja kasutama.

PRIA vahendusel on aastate jooksul makstud Eesti põllumajanduse, kalanduse ja maaelu toetamiseks üle 14,5 miljardi krooni ulatuses toetusi. Tänavune toetuste eelarve on 4,65 miljardit krooni.

Toetuste saajate, rahastatud projektide sisu ja toetuste summadega saab tutvuda PRIA kodulehel http://www.pria.ee/support/view/401/

Lisa: Meetme MAK 1.4.1 määratud toetused maakondade lõikes, aprill 2009

Maakond
Toetuse saajaid
Määrati toetussumma kr
HARJUMAA2717601716
HIIUMAA135997274
IDA-VIRUMAA2111331911
JÕGEVAMAA3331099200
JÄRVAMAA2417850666
LÄÄNEMAA3323369852
LÄÄNE-VIRUMAA4825714902
PÕLVAMAA3021684145
PÄRNUMAA5629898620
PÄRNUMAA, PÕLVAMAA*1127000
RAPLAMAA3411456222
RAPLAMAA, LÄÄNEMAA*2983771
SAAREMAA3214854803
TARTUMAA5338048049
VALGAMAA3220371229
VILJANDIMAA5733593904
VÕRUMAA4625424285
Kokku542329 404 549

* kolme koostööprojekti puhul tegutsevad taotlejad mitmes maakonnas

Allikas: PRIA statistika ja analüüsi büroo

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Erkki VilippReklaamimüügi projektijuhtTel: 51 77 736