15. juuli 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Põllumajandusfondi toetused võivad Eestis laieneda ka suurettevõtetele

Vabariigi Valitsus otsustas oma tänasel istungil teha muudatusi Eesti maaelu arengu strateegiasse ja maaelu arengukavasse aastateks 2007–2013.

Olulisemate muudatustena võivad edaspidi hakata Euroopa Liidu toetust saama ka põllumajandustoodete ja mittepuiduliste metsasaaduste töötlemine sihtgruppi kuuluvad suurettevõtjad, kellel on vähem kui 750 töötajat ja kelle aastane müügikäive jääb alla 200 miljoni eurot. Seni on kõnealune toetus suunatud väikestele- ja keskmise suurusega ettevõtetele. Kuivõrd Eesti naaberriikides on suurettevõtetel võimalik mainitud toetust taotleda, on põhjendatud sellise korra sisseviimine ka meil.

Samuti hakkavad toetuse saamise sihtrühma kuuluma töötlemisega alustavad, Euroopa Liidu reeglite põhjal tunnustatud tootjarühmad ning töötlemisega alustavad mikroettevõtjast suuremad põllumajandustootjad. Sama alameetme raames toetatavate objektide loetelu täiendatakse tootmis- ja laohoonete ehitamise ja renoveerimisega ning asendatakse maksimaalse toetussumma senine piirang (10 miljonit krooni kolme aasta jooksul) uue piiranguga (10 miljonit krooni ühe aasta jooksul).

Valitus täiendas maaelu arengukava uue põllumajandustoodete ühisturustamise edendamist käsitleva alameetmega. Selle raames on kavas toetada põllumajandustootjaid ühendavate tulundusühistute investeeringuid põllumajandustoodete ühiseks ladustamiseks, sorteerimiseks, pakendamiseks ja turustamiseks vajalikesse masinatesse, seadmetesse ja tehnoloogiasse ning hoonetesse tehtavateks investeeringuteks.

Kiviaia rajamise ja taastamise toetuse meetme puhul jäetakse ära viide kiviaia rajamise toetamisele. Kiviaia taastamise toetus säilib, kuid uute kiviaedade rajamiseks toetust ei kavandata.

Euroopa Liidu liikmesriigina on Eestil võimalik osaleda ühenduse põllumajandus- ja maaelupoliitikas ja saada muuhulgas osa ka EL maaelu arengu toetuste eelarvest. Ühenduse eelarveperioodi jooksul aastatel 2007–2013 on Eestil võimalik kasutada Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfondi vahendeid ligikaudu 11,3 miljardi krooni ulatuses.

Mainitud raha kasutamiseks on koostatud “Eesti maaelu arengu strateegia 2007–2013” ja “Eesti maaelu arengukava 2007–2013”.

Muudatuste jõustumiseks on vajalik saada neile Euroopa Komisjoni heakskiit.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960