ÜRO raport: toidutootjad tööstuse diktaadi all

Toorme ostjatel, toiduainete töötlejatel ja jaemüüjatel on tohutu võim põllusaaduste hindu dikteerida, mis tähendab talunikele väiksemaid sissetulekuid, leiab ÜRO erinõunik Olivier de Schutter.

Riigid vajavad toimivaid regulatsioone konkurentsi kindlustamiseks ja ühinemiste reguleerimiseks, et vältida domineeriva kokkuostja positsiooni kuritarvitamist ning kaitsta eelkõige väiketalunikke, kirjutab de Schutter oma värskes raportis, vahendas agentuur Bloomberg.

Kohviubade kasvatajaid on umbes 25 miljonit ning kohvi joojaid üle 500 miljoni, kuid 45% maailma kohviubadest röstivad vaid neli firmat ning 40% rahvusvahelisest kohvikaubandusest kontrollivad neli firmat. Selline kontsentratsioon tootmisahelas loob disproportsionaalselt suure ostujõu, mis reeglina lööb hinnad alla.

Sarnane kontsentratsioon on tee tootmises, kus 80% maailmaturust kontrollivad vaid kolm firmat. Kakao tootmisel kontrollivad neli firmat 40% rahvusvahelisest kaubandusest, 51% kakaoubade jahvatamisest ning 50% magusatootmist. Brasiilia sojaubade turul püüavad 200 000 talunikku müüa oma toodangut viiele suurimale kokkuostjale.

Vaba konkurentsi reegleid peab saama jõustada üle riigipiiride, kuna agrotööstuse kontsentratsiooni mõju on globaalne, kirjutab Olivier de Schutter oma raportis.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised