3. veebruar 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Loomakasvatajate soov lükkaks teiste toetusi edasi

Piimasektori juunist detsembrisse lükatavate toetuste kompensatsiooniks avansilise makse tegemine oleks põhjustanud ülejäänud põllumajandustoetuste väljamakse lükkumise järgmisesse aastasse, teatas põllumajandusministeerium vastuseks põllumeeste rahulolematusele.

Tartumaa Põllumeeste Liit andis teada, et põllumajandusminister on algatanud määruse muudatuse, kus lükatakse loomakasvatuse täiendavate otsetoetuste ja piimasektori eritoetuste väljamaksed summas 23,3 miljonit eurot detsembrisse. Tavapäraselt on need toetused välja makstud juunis. Kui makse jääb detsembrisse, seab see põllumehed väga raskesse olukorda, sest info maksete hilinemise kohta tuli alles jaanuaris, kõik rahavood (pangalaenud ja liisingud) on planeeritud selle maksega arvestades.

Eesti põllumeeste keskliit ja põllumajandus-kaubanduskoda on välja pakkunud avansilise (näiteks 50%) makse tegemise tavapärasel ajal.

Põllumajandusministeerium teatas, et teoreetiliselt oleks olnud võimalik teostada umbes 5000 loomakasvatajale täiendavate siseriiklike otsetoetuse avansilised maksed suvel, kuid sellest oleks tekkinud palju segadust ning täiendavaid kulusid. Avansiliste väljamaksete tõttu oleks lükkunud ca 16 000 põllumehe pindalapõhiste otsetoetuste väljamaksmise tähtajad järgmisesse aastasse. Kui ligi 5000 oomakasvatajale oleks tehud tõenäoliste toetuste avansiline makse tänavu suvel, siis saaks neile ja teistele pindalapõhiste põllumajandustoetuse saajatele teha järgmise väljamakse alles 2013. aasta veebruaris.

Ilma loomakasvatajate avansiliste makseteta saab aga alustada kõigile põllumajanduse otsetoetuste saajatele väljamaksmist tänavu detsembris.

Põllumehed on kinnitanud nii ministeeriumile kui ka Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ametile (PRIA), et nende jaoks on äärmiselt oluline saada kõik otsetoetused kätte jooksva aasta jooksul. Põllumeeste sõnul on põhjus selles, et ettevõtjad arvestavad oodatavate toetustega oma majandusnäitajate planeerimisel, mille teatud suurus on vajalik näiteks investeeringutoetuste taotlemiseks.

Lisaks tekitaks loomakasvatajate avansiline makse olukorra, kus paljude selle makse saanute osas tuleks hakata hiljem tasaarvestust tegema, mis viiks ka PRIA-poolsete tagasinõueteni ja võimalike kohtuvaidlusteni, selgitab ministeerium. Loomapidajad, kes said juunis küll loomatoetusteks alla 5000 euro, aga neil on aasta lõpus saada suurem summa pindalatoetusi, võivad jääda olukorda, kus kogu loomatoetusteks saadud summa tuleb tagasi maksta. See rikuks paratamatult klientide õigustatud ootuse põhimõtet.

Samuti oleks loomakasvatajate avansiline makse tekitanud PRIA-le täiendavat töökoormust ja nõudnud uue infotehnoloogiliste lahenduse väljatöötamist.

Põllumajandusministeeriumi teatel ei vasta tõele Tartumaa Põllumeeste Liidu esimehe Jaan Sõrra etteheide, milles ta väidab, et põllumehi teavitati toetuste hilisemast väljamaksest alles tänavu jaanuaris. "Teema oli päevakorral juba piimafoorumil möödunud aasta 29. novembril ning arutlusel põllumajanduse ja maaelu arengu nõukogus 7. detsembril," edastas ministeerium.

 

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960