2. aprill 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ringkonnakohus mõistis põllumajandusministri eksnõuniku õigeks

Täna mõistis Tallinna ringkonnakohus endise põllumajandusministri nõuniku Alar Oppari ja Taani ärimehe Thorben Nielseni kriminaalasjas õigeks.

Opparile oli esitatud süüdistus mõjuvõimuga kauplemises ja pistise võtmises. Lisaks jättis ringkonnakohus muutmata Nielseni ja tema pankrotistunud firma FjordFresh Holding OÜ õigeksmõistmise pistise andmise süüdistuses.

Ringkonnakohus mõistis Oppari kasuks kaitsekulutuste hüvitamiseks 4517,10 eurot ning Nielsenile 3058,69 eurot.

Riigiprokuratuuri süüdistuse järgi sai põllumajandusministri Helir-Valdor Seederi nõunik Alar Oppar FjordFresh Holdingu juhatuse liikmelt Thorben Gronkjaer Nielsenilt vara ja muud soodustust selle eest, et ta mõjutas ministeeriumi langetama taanlase firmale soodsaid otsuseid.

Samuti oli Opparil Maaelu Edendamise Sihtasutuse nõukogu liikmena pädevus osaleda sihtasutuse tegevuse kavandamisel, tegevuskava kinnitamisel, sealhulgas tagatiste abikava kinnitamisel, rahastamistaotluste läbivaatamisel ja rahuldamisel ning tegutses seal Nielseni huvides.

„ Arvan, et õiglus  ja õigus  võidutses  seekord. Kohus nõustus kaitsjatega, et  süüdistus on  vastuoluline ja  ebaselge ning pole võimalik  tuvastada, millised teod seob süüdistaja pistisega  ja millised mõjuvõimuga kauplemisega," kommenteeris otsust Oppari kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilv.

Tuginedes Eesti senisele kohtupraktikale  tuleb Pilve sõnul tõenäoliselt  läbida ka kassatsioonmenetlus riigikohtus, sest  riiklik süüdistus tavapäraselt oma süüdistusest  ei loobu ja  püüab alati minna lõpuni. Alates tänasest on prokuratuuril seitse päeva aega, et otsustada, kas kaevata ringkonnakohtu otsus edasi riigikohtusse.

Harju Maakohtu 28. septembri 2011 otsusega mõisteti Oppar ja Nielsen kriminaalsüüdistuses õigeks. Oppari ja Nielseni kasuks mõisteti õigusabi eest makstud tasu hüvitamiseks kummalegi 35 000 eurot. Prokurör kaebas otsuse edasi ringkonnakohtusse.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960