Autor: Ave Lepik • 7. detsember 2012
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Eesti Pank: toiduainete kiire hinnatõus ilmselt jätkub

Eesti tarbijahinnaindeks langes statistikaameti teatel novembris võrreldes oktoobriga 0,3%. Aastavõrdluses tõusis hinnatase 3,6%. Euroala inflatsioon aeglustus Eurostati esialgse hinnangu järgi oktoobri 2,5%lt novembris 2,2%ni.

Eesti Panga majanduspoliitika allosakonna juhataja Rasmus Kattai kommenteeris, et novembris odavnesid mootorikütus ja soojusenergia. "Mootorikütuse hind langes, kuna naftahind on viimastel kuudel kõrgelt tasemelt taandunud ja euro kurss on alates juulist mõnevõrra tugevnenud," rääkis Kattai. "Need tegurid mõjutavad ka imporditava maagaasi hinda. Samas on uue aasta algul kallineva elektri tõttu kasvanud järsult majapidamiste inflatsiooniootused ja suurenenud ebakindlus pere majandusliku olukorra suhtes."

Kattai sõnul oli toiduainete hinnakasv jätkuvalt kiire (5,8%) seoses suvel alanud toidutoorme kallinemisega maailmaturul. "Toidutoorme hinnatõus pole Eestis veel täielikult tarbijahindadesse üle kandunud, mistõttu toiduainete kiire hinnatõus ilmselt jätkub. Samas on praeguseks pidurdunud toidutoorme kiire kallinemine maailmaturul," märkis ta. 

Alusinflatsioon püsis novembris madal, vaid 1,3%, sest teisel poolaastal pidurdus majutusteenuste ja üüri hinnatõus ning jätkuvalt odavnesid sideteenused. Side on 2011. aasta algusest saadik odavnenud 11%.

Eesti Pank avaldab uue majandus-, sh inflatsiooniprognoosi 12. detsembril.

Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Turunduslahenduste osakondTel: 6670 105