Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 4. juuni 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Pääsukese- ja ristikumärki kandvad tooted peavad olema kõrge kvaliteediga

28.-30. maini toimus Põllumajandus-Kaubanduskojas toidutoodete kvaliteedi järelhindamine. Kvaliteedimärke kandvate toodete järelkontrolli tehti seekord piima-, liha-, kala-, pagari- ja aedviljatoodete ning alkohoolsete ja mittealkohoolsete jookide gruppides, kokku hinnati 56 toodet.

Kui põhihindamisele esitavad oma tooteid ettevõtted ise, siis kvaliteedi järelhindamisest ettevõtteid ei teavitata, vaid tooted ostetakse kauplustest, nii nagu neid iga päev tarbijad ostavad. Seejärel hindavad neid eksperdid samadel tingimustel sensoorse analüüsi abil, nagu seda tehakse põhihindamise ajal. Objektiivsuse tagamiseks toimub toodete hindamine anonüümselt, st ekspertide eest on varjatud info hinnatava toote valmistaja kohta. Kogenud ja vastava koolituse läbinud toidueksperdid hindavad toote maitset, lõhna, välimust, konsistentsi ja teisi toote kvaliteeti mõjutavaid omadusi ning toovad hindamislehel ära võimalikud märkused.

Enamik järelhindamise läbinud toodetest vastas jätkuvalt esitatud kvaliteedinõuetele. Mõne toote puhul leiti siiski ka kõrvalekaldeid, mis ei nõua küll märgi äravõtmist, kuid neist teavitatakse tootjat. Tootjad peavad märki kandva toote kvaliteeti parandama nii, et säiliks märkide „Tunnustatud Eesti Maitse” või „Tunnustatud Maitse“ kandmise õigus ja püsiks toote kõrge kvaliteet. EPKK korraldab toidukvaliteedimärke kandvate toodete järelkontrolli jooksvalt ka edaspidi.

„EPKK kvaliteedisüsteemi ja –märkide eesmärgiks on lihtsustada tarbijate jaoks ostuotsuste tegemist. Märki kandvate toodete puhul võib kindel olla nende kõrges kvaliteedis, pääsukesemärk annab ka paljude tarbijate jaoks olulist infot tootes kasutatud kodumaise põhitooraine kohta. Tootjatele anname hinnatavate toodete kohta objektiivset tagasisidet, et säilitada ja parandada Eesti toidutoodete kvaliteeti,“ selgitas EPKK juhataja Roomet Sõrmus.

Toote kõrgele kvaliteedile ja kodumaisele päritolule viitav Tunnustatud Eesti Maitse ehk pääsukesemärk antakse tootele, mille põhitooraine on 100%-liselt eestimaine ning mis läbib edukalt laboratoorse ja sensoorse hindamise. Märgi kasutamisõigust võivad taotleda kõik äriregistrisse kantud ettevõtjad, kes tõendavad dokumentaalselt toote valmistamisel kasutatud põhitooraine kodumaist päritolu.

Toote kõrgele kvaliteedile viitav Tunnustatud Maitse ehk ristikumärk antakse Euroopa Liidus toodetud tootele, mis läbib edukalt laboratoorse ja sensoorse hindamise. Toote valmistamisel kasutatud tooraine päritolu ristikumärgi puhul ei kontrollita.

Lisainfot Tunnustatud Eesti Maitse ja Tunnustatud Maitse märke kandvate toodete kohta leiab EPKK kodulehelt www.epkk.ee . Info järelhindamise kohta: Kristi Varrik, EPKK toidukvaliteedi spetsialist, telefon 6009349, e-post: [email protected]

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960