Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 15. august 2013
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Keskkonnaministeerium kontrollib mahajäetud karjääre

SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) toetab 38 000 euroga kaevandamisega rikutud ja mahajäetud karjäärialade revisjoni, mille viib läbi Keskkonnaministeerium. Töö tulemusena selgitatakse välja alade seisund, hinnatakse nende heakorda, ohutust ning antakse soovitused nende edaspidiseks käitlemiseks. Projekt hõlmab liiva-, kruusa-, lubja-, dolokivi- ning savikarjääre.

„Eestis on kümneid nõukogude ajast pärit karjääre, mille korrastamisele toona suurt tähelepanu ei pööratud. Lisaks võib leiduda ka uuemaid karjääre, kus pärast kaevandamise lõpetamist ei ole korrastamisnõudeid täidetud. Revisjon peab kindlaks tegema, kas karjäärid on ohutud ja sealne keskkond taastunud – eelhinnang ütleb, et kehvas seisus kaevanduskohti võib olla neljakümne ringis. Kui meil on tänasest seisust selge pilt, saame hakata mahajäetud karjäärialade olukorda parandama,” ütles KIKi nõukogu esimees Keit Pentus-Rosimannus.

Projekti raames viiakse revisjon läbi Hiiu, Lääne, Pärnu, Rapla, Saare ja Viljandi maakonnas. Revideeritavate karjäärialade eeldatav arv projekti kaasatud maakondades on vahemikus 35-40. Alad selgitatakse välja koostöös kohalike omavalitsuste, Keskkonnaameti ja Keskkonnaministeeriumiga.

Revisjoni tarbeks viiakse läbi olemasolevate dokumentide analüüs. Lisaks tehakse vajalikke välitöid. Kokkuvõttena analüüsitakse kogutud andmeid ning koostatakse nende põhjal aruanne, mis koosneb seletuskirjast ja graafilistest lisadest.

Aruanne valmib 2014. aasta juulis. Valmiva aruande põhjal on võimalik korrastada riigimaal paiknevad vanad karjäärid ning toetudes maavarade säästliku kasutamise põhimõttele anda kaevandamisperspektiiviga karjäärid vastavatele ettevõtetele kaevandamiseks. Samuti on kohalikel omavalitsustel, kelle maal paikneb mahajäetud ja korrastamata karjääre, võimalik taotleda korrastamise rahastamist KIKist.

Sarnased tööd on juba käimas Jõgeva, Põlva, Tartu, Valga ja Võru maakonnas. Tulevikus on karjääride revisjonid kavas läbi viia ka Harju, Ida-Viru, Järva ja Lääne-Viru maakondades.

KIK rahastab tegevust keskkonnaprogrammi maapõue programmist, mille eesmärk on toetada maapõueressursside säästlikku kasutamist ja maastike korrastamist ning maapõuealase teabe korrastamist ja levitamist.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960