Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 21. märts 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Padar: ettevõtlust peaks maal rohkem olema

Ivari Padar kinnitas, et uues valitsuses saab temast põllumajandusminister. Padari arvates on suurim probleem maaettevõtluses see, et ettevõtlust on lihtsalt liiga vähe.

„Põllumajanduslik pool järjest efektiivistub ja siin suurema hõivatusega arvestada ei saa. Uute  mittepõllumajanduslike ettevõtete tegemiseks ei ole tihtilugu vedajaid. Head ideed ja ettevõtlikkus ühelt poolt ja riigipoolsed võimalikud toetusmehhanismid teiselt poolt,  tuleb kokku saada. Väga suure murena näen ma makstavat palka, õigemini selle madalat taset. Miinimumpalga lähedaste palkadega inimesi kohal ei hoia,“ sõnas Padar.

Esimesed kiired teemad, mis vajavad lahendust on Padari arvates MAKi ja piimakvoodi teema.

„Uus maaelu arengukava tuleb saata valitsusse ja seejärel Euroopa komisjoni kooskõlastusele. MAK on läbinud mitmeaastase pika arutluse ning erinevad huvigrupid ja osapooled on siia jätnud kõik oma panuse. Siittulenevalt mingit struktuurset revolutsiooni MAKi lõppversioonis olla ei saa. Kokku on lepitud, et uus MAK ei tohi olla väiksem kui eelmise perioodi oma. Selle eesmärgi tarbeks esimese samba vahendeid ei kasuta, väljaarvatud 40 miljonit. Riigipoolne kaasrahastatus ei tule 25 % ega ka 15 % vaid  kompromissina kuhugi sinna vahele. Me veel täpsustame seda, sest erinevatel meetmetel on ju ka erinevad kaasrahastamise määrad,“ ütles Padar. „Piimakvoodi ületamine ja võimalikud sanktsioonid on väga kiireloomuline, aga siin on vist rong läinud.“ 

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751