Autor: Mari Mets • 23. aprill 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Villu Reiljan kaitseb äris loodust

Endine keskkonnaminister Villu Reiljan rakendab oma keskkonnaalaseid teadmisi Silikaat Grupi nõunikuna looduskaitse ja põllumajanduse vallas.

Aastaid avalikkuse eest varju hoidnud Villu Reiljan on meediale antud üksikutes intervjuudes öelnud, et pärast ministrikoha kaotamist oli ta töötu vaid viis päeva. Poliitikat kommenteerides on ta aga öelnud, et maainimeste huvide eest ei seisa praegu mitte keegi. Täna on tal aga käed-jalad erasektoris tööd täis ning päevapoliitikat ei soovi skandaalselt ametist taandunud minister enam üldse kommenteerida.

Villu Reiljan, milles seisneb nõuniku töö Silikaadis?

Mis käsk antakse, seda teen.

Kas te tegelete vaid keskkonnaküsimustes nõu andmisega või ka muude valdkondadega?

Keskkonnateemadest on meil vedajad siiski Trink ja Oja, kes on selle ala spetsialistid. Mina tegelen klassikalise looduskaitsega, mis puudutab kaevandamisalasid, põllumajandust – praegu hakkasime ehitama 1500pealist loomalauta –, igasuguseid väiksemaid asju on ka.

Olete jäänud siis vanade liistude juurde tuttavatel aladel, millega puutusite pidevalt kokku juba keskkonnaministrina?

Mis siin päikese all mulle ikka uut on. Mis antakse, see on.

Kuidas teie avalikust sektorist ministrina saadud kogemused ja teadmised teile äris kasuks on tulnud?

Vastutusastmed on lihtsalt teistsugused, nõu antakse ikka elukogemuse, hariduse ja tõepoolest ka avaliku sektori kogemuse pealt.

Kumb maailm teile rohkem siis rohkem meelt mööda on, kas äriilm või riigisektor?

Igal asjal on oma aeg. Lõppude lõpuks olen ma seal praegu palgatöötaja, kui seda tööd tellitakse, siis miks mitte.

Teie nõustatavasse Silikaat Gruppi kuulub ka Kõo Agro, kes arendab oma Siimani farmis biogaasijaama ehitamist, et hakata seal tootma transpordikütuseks biometaani. Seda on nimetatud Eesti energeetika- ja keskkonnapoliitika seisukohast märgilise tähtsusega pilootprojektiks. Selgitage palun pisut keskkonnavõhikule, milles selle projekti märgilisus seisneb.

Küsimus on ühes taastuvenergia allikas, millega võib asendada transpordis umbes kolmandiku fossiilseid kütuseid, lahendada läga haisu ja reostusküsimuse, sellel on ka palju kaudseid hüvesid. Kui me asendame fossiilse kütuse biokütusega, siis me ei pea ju nii palju importima, see suurendab meie sõltumatust.

Projekt on nii paljulubav, et isegi Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) on toetanud Silikaadile kuuluva Siimani gaasijaama ehitust Viljandimaale tervelt kolme miljoni euroga?

Täna ei ole käskkirja KIKi toetuse kohta olemas, see on ennatlikult välja hõigatud. Meil läheb võib-olla pea enne halliks, kui seda toetust antakse. Enne tuleb ehitada ja siis antakse toetust. See on meedias praegu üle reageeritud, mingit toetust kui sellist pole keegi kusagil saanud. Arvatakse, et see on juba Kunmani arvel (Vello Kunman, Silikaat Grupi omanik – toim), aga see ei ole nii. Praegu pole sellel isegi keskkonnaministri allkirja.

Nii et isegi see pole teada, millal selle ülitähtsa projekti ehitus lahti võiks minna?

Seal on väga palju probleeme, taastuvenergia küsimused on ju kõik seotud mitte ainult investeeringutoetusega, vaid ka tootmiskulud on alati kallimad kui konkureerivus. Antud juhul konkureerib biometaan surugaasiga autokütusena.

Kuidas teie enda konsultatsioonifirmal Piceal läheb?

Mul pole praktiliselt aega sellega tegeleda. (Picea Abies on ladina keeles harilik kuusk, seda hääldatakse [Piitsea] – toim.)

Majandusaasta just lõppes, kuidas teil viimane aasta siis läks?

Väga hästi läks – null-null. Ei teinud midagi ja ei saanud midagi. (2012. aasta majandusaasta aruande järgi oli Picea toona 1145 euroga kahjumis – toim.)

Te olete mõnda aega poliitikast eemal olnud, kuidas teile kõrvaltvaatajana uus koalitsioon tundub?

Ei soovi üldse neid teemasid kommenteerida.

Poliitikasse te siis kohe üldse tagasi ei kibele?

Ei ole see minu elu osa ja ei kibele ka. Mul on olnud iga valitsuse ajal tööd palju.

Seega muret homse ees pole?

Selletaolisi mitte jah, mul on oma teistsugused mured.

 

KES ON KES?

Villu Reiljan

Praegu töötab nõunikuna Silikaat Grupis ning peab ka oma äri- ja juhtimisalase konsultatsiooni firmat Picea Konsultatsioonid OÜ.

Reiljanit süüdistatakse alates 2006. aastast riigimaade erapoolikus vahetamises eramaade vastu, riigikohtu otsus selgub järgmise kuu lõpus.

Mais 2010 mõistis riigikohus Reiljani süüdi kinnisvara müümisel pistise küsimise eest.

2003-2006 – keskkonnaminister, astus tagasi maadevahetuse skandaali puhkedes.

2000-2007 - Rahvaliidu esimees, juhtis nii 2001. kui 2006. aastal Arnold Rüütli presidendikampaaniat.

1995-1999 - keskkonnaminister.

Lõpetanud metsamajanduse insenerina cum laude EPA.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960