Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 1. mai 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Konkursi Negavatt võitnud tudengite ressursisäästuideed said 36 000 eurot

KIKi korraldatud energia- ja ressursisäästukonkursi Negavatt finaalis selgusid 4 parimat tudengite projekti, mis vähendavad energiakulu nii ülikoolis kui sobivad kasutamiseks ka koduses majapidamises. Kokku said tudengid ja ülikoolid projektide elluviimiseks 36 000 eurot.

„Selleks, et teha vähemaga rohkem ja paremini, on vaja värskeid mõtteid ja uusi lahendusi. On täiesti loogiline otsida neid asju ülikoolidest, kus noortel inimestel on avar pilk ja julgust endastmõistetavaks peetavaid asju küsimuse alla seada,“ ütles keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus, kes oli ühtlasi ka žürii liige. Tema sõnul saaks finaalis võistelnud ideed kokku liites keskkonnahoiu mõttes ideaalse ülikooli, kus ruume valgustavad ja soojendavad taastuvad energiaallikad, kraanid säästavad vett, prügi sorteerimine on ainuvõimalik käitumisviis ning kus süüakse mahetoitu ja sõidetakse jalgrattaga.

Auhinnad pälvisid projektid: „Kanalisatsioonivees peituva soojuse regenereerimine“ (TTÜ), „Mahetoit ülikooli“ (EMÜ), „Ressursisäästlik kraan“ (TTÜ) ja IT-projekt „Green Wave“ (TÜ). Kõik neli projekti saavad ülikoolis idee realiseerimiseks vajaliku summa, mis on kuni 10 000 eurot. Lisaks saab iga tudengimeeskond 1 500 eurose stipendiumi.

Peale keskkonnaministri kuulusid žüriisse KIKi juhatuse liige Lauri Tammiste, ettevõtja ja Arengufondi nõukogu esimees Ville Jehe, keskkonnasaadete juht Kristo Elias ja muusik Iiris Vesik.

KIKi juhatuse liikme Lauri Tammiste sõnul on oluline, et ülikoolid on tudengite ideedega hästi kaasa tulnud. „Kinnitus, et ülikool viib projekti ellu igal juhul, on parim tunnustus konkursi korraldajatele,“ ütles ta. „Konkursi Negavatt laiem eesmärk on panna inimesi keskkonnahoiule enam mõtlema ning oma igapäevases elus ressursisäästukohti märkama,“ ütles ta.

Valiti ka rahva lemmik, milleks on Tallinna Ülikooli jäätmete liigiti kogumise projekt. Projekti meeskonda premeeriti parvematkaga firmalt www.veematkad.ee. Kokku anti rahva lemmiku valimisel ligi 1 300 häält. Hääletada sai nii Delfis, KIKi Facebooki lehel kui ka kohapeal.

Lisaks tudengite ettekannetele esines Negavati finaalis omapoolse pöördumisega 2013. aastal Euroopa edukaimaks start-upiks valitud ettevõtte TransferWise üks asutajatest Kristo Käärmann. „Oluline on visioon ja julgus oma lahendus välja pakkuda. Kihvtist ideest võiduni jõudmiseks on vaja esiteks pealehakkamist, teiseks järjekindlust ja kolmandaks ka õnne,“ ütles ta. Tema sõnul on konkursil osalenud noored võrreldes oma eakaaslastega palju lähemal oma idee elluviimisele, sest konkursil osalemisega on nad esimese sammu juba astunud. Vaata videotervitust siit.

Finaalis võistlesid Tallinna Tehnikaülikooli, Eesti Maaülikooli, Tallinna Ülikooli, Tartu Ülikooli ja TTÜ Virumaa Kolledži tudengite 9 projekti. Projektide elluviimisel hoitakse kokku 3400 MWh taastumatut primaarenergiat, mis võrdub ligi 200 Eesti pere majapidamise keskmise aastase energiatarbimisega. See omakorda säästaks 1 700 tonni põlevkivi, mida täna Eestis energia tootmiseks laialdaselt kasutatakse.

Vaata tudengite tehtud projektide videotutvustusi ja finaalürituse fotogaleriid.

Taustainfo:.

Energia ja ressursisäästukonkursile Negavatt laekus 12. jaanuariks kümnest ülikoolist kokku 40 ideed. Nelja kuu jooksul arendati ideedest mentorite toel välja korralikud elluviidavad projektid.Negavati mentorid on: Priit Vimberg, Liina Joller, Sirli Pehme, Mari Jussi, Priit Mikelsaar, Reet Aus, Anneli Ohvril, Mikk Saar ja Kristjan Kuhi. Algatust toetasid Nopri Talumeiereid, SEI, Yoga, Energiapartner, Ecoprint, Kredex, Biomarket, Mektory, BEST, Ideelabor, Reet Aus Design ja www.veematkad.ee

Konkursi auhinnafond on 45 000 eurot ning seda rahastatakse KIKi keskkonnaprogrammist.

Konkursi Negavatt eesmärk on tõsta energia- ja ressursialast teadlikkust ning innustada tudengeid välja pakkuma lahendusi, mis aitavad ülikoolides ressursse säästa. Ideeks võib olla nii toode, teenus, tehnoloogiline lahendus, meetod kui ka kampaania, mis muudab mõtteviisi ja seeläbi ka käitumist. Konkursi Negavatt ellukutsujad on KIK ja Keskkonnaministeerium. Konkursi veebileht

www.negavatt.ee

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960