Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 1. aprill 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Maaelufoorum keskendub ühistegevusele

Täna, 1. aprillil algusega kell 10 toimub Raplamaal, Keavas Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja Maaelufoorum 2015, kus tähelepanu all on ühistegevuse rahvusvaheline kogemus.

„Ühistegevus on võti Eesti põllumajandus- ja toidusektori konkurentsivõime tõstmiseks. Ühistegevus aitab suurendada killustunud põllumajandus­tootmise turujõudu toiduainete tarneahelas. Ühtlasi aitab põllumajandustootjate ühistegevus tagada toidutööstustele vajalikku tarnekindlust ja ühtlase kvaliteediga toorainet,“ ütles Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhataja Roomet Sõrmus.

„Järjest enam konsolideeruval turul ja üleilmselt tegutsevate jaekettide kontsentreerumise tingimustes on Euroopa põllumajandusühistute tasakaalustav jõud paraku nõrk. Euroopa Liidu põllumajandusühistute jaoks on kasv ja efektiivsuse suurendamine vältimatu. Investeeringud ja innovatsioonitegevus on kriitilise tähtsusega, et pakkuda enam lisandväärtust ning suuremat sissetulekut põllumajandustootjatele,“ nendib foorumil esinev Euroopa põllumeeste ja ühistute katusorganisatsiooni COPA-COGECA vanemnõunik Prodromos Kalaitzis.

„Kuigi ühistegevus Eesti põllumajandustoorme koondamisel on jõudsalt arenenud, siis põllumajandussaaduste töötlemisel on ühistute roll jätkuvalt tagasihoidlik. Võrreldes teiste Euroopa riikide pikkade traditsioonidega tugevate põllumajandusühistutega, kellest mitmed on tegevad ka Eesti turul, on Eesti ühistud jätkuvalt suhteliselt väikesed ja alles arengutee alguses. Jätkuvalt tuleks igati soodustada Eesti ühistute kasvamist, ühistute vahelist koostööd ja ühistegelikke investeeringuid põllumajandussaaduste väärindamiseks ning ekspordi edendamiseks,“ lisas Sõrmus.

Ühistegevust on Eesti maaelu arengukava kaudu toetatud möödunud perioodil ja seda on kavas teha ka maaelu arengukava 2014-2020 raames. Riigipoolset panust majandusliku ühistegevuse soodustamiseks tuleks oluliselt suurendada ja leida selleks uusi võimalusi. Oluline on toetada nii tootmisahela horisontaalset kui vertikaalset koostööd. Luua tuleks võimalused, mis lubaksid ühistutel paremini osaleda turgude stabiliseerimises ja riskijuhtimises.

 Foorumil esinevad Iirimaa Ühistute Liidu esindaja Brüsselis Conor Mulvihill, Ühistu „Kvaliteetne Leedu talutoodang“ juht ning Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee liige Mindaugas Maciulevicius, Läti Põllumeeste Parlamendi asepresident Maira Dzelzkaleja ning  Euroopa põllumeeste ja ühistute katusorganisatsiooni COPA-COGECA vanemnõunik Prodromos Kalaitzis. Eesti loomade ekspordist uutele turgudele kõneleb foorumil Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu esimees Tanel-Taavi Bulitko ja piimatootjate ühistegevusest tulundusühistu EPIKO juht Üllas Hunt. Taavi Kand Põllumajandusministeeriumist tutvustab foorumil Eesti maaelu arengukava 2014-2020 meetmeid põllumajandusliku ühistegevuse arendamiseks. Ühistute finantseerimisest Eestis räägib Raul Kirsimäe Swedbankist.

Lisainfo: Roomet Sõrmus, EPKK juhataja, tel 52 058 57,

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Bruno Aleksander DominguesReklaamimüügi projektijuhtTel: 566 64 616