Autor: Meelika Sander-Sõrmus • 14. aprill 2015
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

EMU teadlased: Eesti päritolu toit on tervisele ohutum

Eesti Maaülikooli teadlased avaldasid mitmeaastase uurimustöö tulemusena rahvatervisele oluliste toidupatogeenidega seonduvad toiduohutuse riskihinnangud, mille põhjal võib öelda, et Eesti toodetega seotud toiduohutuse riskid on madalad.

Eesti Maaülikooli toiduhügieeni professor Mati Roasto selgitas, et uurimus on oluline, kuna käsitleb oluliste zoonootiliste ehk loomadelt inimesele ülekanduvate patogeenide riske toidu tootmise, töötlemise ja tarbimise ahelas. „Õnneks leidsime, et uuritud toidukategooriate puhul Eesti tarbijad väga muretsema ei pea, sest toiduohutuse riskid Eesti toodetega seonduvalt on väga madalad kuni madalad.“

Roasto kinnitusel näitab see Eesti toidu tootjate, töötlejate ning teiste toidu käitlejate heal tasemel tootmishügieeni ning enesekontrolliprogrammide toimimist, samuti toiduhügieeni ja -ohutuse alase õppe ning riiklike toidu kontrolli institutsioonide head taset Eestis. „Samas tuleb valmis olla uuteks väljakutseteks, kuna patogeenid arenevad pidevalt ja kiiresti – mikroorganism, mis varasemalt oli mitte-patogeenne võib täna olla inimese tervist tõsiselt ohustav ning võib ajas muutuda veelgi ohtlikumaks. Heaks näiteks on kolibakter,“ rääkis Roasto.

Toiduohutuse riskide hindamise projektis lähtuti proovide kogumisel potentsiaalsetest kõrge riskikategooria toitudest, mis teadusandmete alusel mõjutavad rahvatervist kõige enam. Uuritavateks patogeenideks olid termofiilsed kampülobakterid, L. monocytogenes ning verotoksiline E. coli. Uurimisobjektiks olnud haigustekitajad kuuluvad 2013. aastal Euroopa Liidus viie enim zoonootilisi ehk loomadelt inimestele üle kanduvaid haigusi tekitanud patogeeni hulka. „Kõrge riski kategooria toidud on erinevate toidupatogeenide puhul erinevad,“ täpsustas professor. „Termofiilsete kampülobakterite puhul on kõrge riskikategooria toitudeks värske linnuliha; L. monocytogenes puhul pika säilimisajaga vaakumpakendatud ning modifitseeritud gaasikeskkonda pakendatud söömiseks valmis liha- ja kalatooted ning Shiga-toksiine produtseeriva E. coli puhul toores veiseliha ning toorpiim.“

Riskihindamise projekti tulemusena leiti, et uuritud toidupatogeenide levimus Eesti päritolu kõrge riski kategooria toitudes oli madal, samuti oli madal termofiilsete kampülobakterite ning L. monocytogenes arvukus Eesti päritolu tooraines ning toidus. „Imporditud värske kana-broileriliha osutus oluliselt suuremal määral kampülobakteritest saastunuks, millest järeldati, et imporditud kana-broileriliha omab Eesti inimeste kampülobakterioosi haigestumisel suuremat rolli kui kodumaist päritolu kana-broileriliha,“ ütles Roasto, kelle sõnul kinnitasid seda ka haigustekitajate ravimresistentsuse uuringud. Uurimustulemuste kokkuvõttes märkisid maaülikooli teadlased, et tarbides Eesti päritolu toitu on konkreetsete patogeenidega seonduvad toiduohutuse riskid väga madalad kuni madalad.

Termofiilsete kampülobakterite tõttu haigestub Euroopas aastas 215 000 inimest ning see läheb WHO statistika kohaselt maksma miljardeid eurosid. Toidust tingitud verotoksilise E. coli ning L. monocytogenes haigusjuhtumeid esineb tunduvalt vähem, kuid L. monocytogenes on toidumürgistusi esilekutsuvatest patogeenidest kõige raskemini kulgevate infektsioonide põhjustaja ning hõlmab üle viiendiku kõikidest toiduga ülekanduvate haiguste surmaga lõppevatest juhtudest. 2011. aastal Saksamaalt alguse saanud verotoksilise E. coli haiguspuhangus nakatus ligi 4000 inimest 16 riigist, kellest 55 surid. Tootjatele ja tööstusele tekitatud kahju hinnati ligi 1,3 miljardile dollarile.

Uurimustöö tulemusi on käsitletud 14 teaduspublikatsioonis; kaitstud on üks magistri- ja doktoritöö ning valmimas on üks magistri- ja kolm doktoritööd.

Põllumajandusministeeriumi rakendusuuring „Campylobacter spp., Listeria monocytogenes ja Shiga-toksiine tootva Escherichia coli-ga seonduvate toiduohutuse riskide hindamine Eestis“ on põhjalikult käsitletud 175 lk trükises (ISBN: 978-9949-536-72-6).

Tegemist on esimese toidupatogeenide toiduohutuse riskihinnanguga Eestis.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960