Jõgeva teadlased aretasid uue talirüpsi sordi

Jõgeva sordiaretajad on aretanud uue talirüpsi sordi LEGATO, mis on loodud Eesti kasvutingimusi arvestades.

"Eesti oludes on tähtis, et külviaeg võiks olla hiline. Sel aastal on see põhitõde eriti oluline, talirüpsi külv jääb tänavu augusti lõppu. LEGATO plussiks on see, et saagi saab kätte vara ja kuivalt," ütles Annikoru Teraviljakeskuse OÜ Rannu Seeme eestvedaja Madis Ajaots. Rannu Seeme OÜ põldudel algas tema sõnul koristus eelmisel aastal 16. juuli ja sel aastal sai põldu 24. juulil.

Tänu varajasele koristusele, annab talirüps tema sõnul ka teise saagi mullale biomassi näol. Ajaots märkis, et eelmisel aastal peale koristamist segati rüpsi varis mullaga. Biomass kasvas 63 tonni hektari kohta (märg mass). Kuivainet 6,1 tonni ehk see on 9,7%  massist. Eelmainitu on aluseks väga heale talinisu saagile. Rannu Seeme OÜ kasvatas 2015. aastal LEGATO-t 71,1ha. Saak aidakaalus hektarilt oli 2,7 tonni. Rüpsi õlisisaldus on 44% kuivaines. Ajaots kinnitas, et LEGATO on hea talvekindlusega sort ja on väärt Eestis kasvatamist.

Taust LEGATO kohta:.

Külvisenorm on 200 idanevat tera/m² ehk 6 kg/ha. Külviaeg on kaks nädalat peale talirapsi. Sort sobib hästi otsekülvis ja maheviljeluses kasutamiseks.LEGATO kasvuaeg on 320-340 päeva, toorõlisisaldus on kõrge, vabade rasv- ja eruukahapete sisaldus on väga madal ja samuti on madal glükosinolaatide sisaldus.Rohkem infot LEGATO kohta leiab www.etki.ee

 

Jaga lugu:
Seotud lood

Põllumajandus.ee suurtoetajad:

PÕLLUMAJANDUSE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad põllumajanduse uudised igal nädalal enda postkasti.

Põllumajandus.ee toetajad:

Meelika Sander-Sõrmus
Meelika Sander-Sõrmuspollumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Ana Tilkson
Ana TilksonReklaamimüügi projektijuhtTel: 545 60 150