Nädal börsil: Kanada nisuvarud kuivavad kokku

Kanada nisuvarud kuivavad kokku
Loe selle nädala börsiuudiseid

Börsiuudised: Coceral: ELi teraviljade toodang langeb juba teist aastat järjest; maisitootmine ei taastu nii hästi; piimahinnad langesid jälle, tootjad pettunud; Kanada nisuvarud kuivavad kokku; nafta selle aasta rekordtasemel.

Coceral: ELi teraviljade toodang langeb juba teist aastat järjest

Euroopa Liidu teraviljade tootmine langeb 2016. aastal juba teist aastat järjest, teatas Coceral, vahendab agrimoney.

Organisatsioon oli küllaltki optmistlik nisu suhtes, aga vähem optimistlik odra ja maisi osas. Prognoosi kohaselt on Euroopa teraviljatoodang 2016. aastal 306,3 miljonit tonni, mis oleks 2,6 miljonit tonni vähem kui eelmisel aastal.

Toodangu vähenemise prognoos on kontrastne, sest paljud teised prognoosivad hoopis toodangu kasvu. Näiteks Euroopa Komisjon prognoosis eelmisel nädalal, et teraviljade toodang kasvab 1,2 miljoni tonni võrra. Teraviljatootjate organisatsioon Copa Cogeca ennustab, et toodang kasvab 4,3 miljoni tonni võrra.

Maisitoodangu oodatust kehvem taastumine

Organisatsiooni sõnul on maisitootmises oodata kehvemat taastumist kui arvatakse. Eelmisel aastal oli ELi maisitootmine põudade tõttu alla 59 miljoni tonni. Nüüd prognoosib Coceral, et tootmine tõuseb 63,2 miljoni tonnini.

Strategie Grainsi prognoos on mõnevõrra optimistlikum ning oodatakse 63,9 miljoni tonni suurust maisitoodangut. Euroopa Komisjon ootab lausa 67,3 miljoni tonnist toodangut.

Coceral oli optimistlikum ELi pehme nisu toodangu osas – aastane prognoos on 145,2 miljonit tonni. Euroopa Komisjoni prognoos on 143,6 miljonit tonni ja Strategie Grainsi oma 142,6 miljonit tonni.

Euroopas langes toidunisu hind nädalaga 1,4 protsenti ja tonni eest tuleb välja käia 153,5 eurot (maikuu futuur). Rapsiseemnete hind tõusis 1,5 protsenti 356,5 euroni tonnist.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Piimahinnad langesid jälle, tootjad on pettunud

Piimatootjad lootsid, et turg võiks sellel aastal taastuma hakata. Hinnad langevad aga edasi ning lootus on kadumas.

Nimelt toimus sellel nädalal järjekordne GlobalDairyTrade oksjon, kus hinnad langesid kokkuvõttes 2,9 protsenti. Sellega jõudis GDT indeks madalaima tasemeni alates augustist.

Loodeti ja prognoositi, et hinnad hakkavad sellel nädalal taastuma. Nüüd on paljud pidanud oma prognoosidest loobuma või nende ajahorisonti edasi lükkama. On jäänud mulje, et taastumine on juba pool aastat olnud kuue kuu kaugusel.

Ühe põhjusena, miks turg jätkuvalt nõrk on, tuuakse välja Hiina tugevnev tootmine. Lisaks sellele on kasvanud Euroopa Liidu tootmine – aprillist kuni detsembrini tõusis piimatootmine eelneva aasta sama ajaga võrreldes 3,3 protsendi võrra.

USAs tegutsev Milk Producers Council prognoosib ka USAs tugevat tootmist. „Piimapulbri tootmine saab olema hirmuäratavalt suur, sest aprillist maini on tugev hooaeg ja lehmad annavad palju piima,“ teatasid nad.

 

Piimahinnad langesid taas
Piimahinnad langesid taas

Euroopas langes kooritud piima pulbri hind nädalaga 1,6 protsenti ja tonn maksab 1638 eurot.

Kanada nisuvarud kuivavad kokku

Kanada nisuvarud langevad madalaima tasemeni alates 1950. aastast, sest sellel hooajal on rohkem eelistatud külvata teisi põllukultuure, vahendab agrimoney.

Kanada põllumajandusministeerium (AAFC) vähendas järgmise hooaja lõpu (2017. aasta juuli) nisuvarude prognoosi 400 000 tonni võrra 3,7 miljoni tonnini.

See tähendaks, et varud vähenevad eelmise aastaga võrreldes 300 000 tonni võrra. Ühtlasi langevad varud madalaima tasemeni alates 1950. aastast.

Peamiselt vähendati prognoose selle tõttu, et farmerid eelistavad nisule järjest rohkem teisi põllukultuure. „Lääne-Kanadas on kevadnisule pakkumas konkurentsi teised kultuurid, mis vähendavad nisu külvipinda,“ teatas AAFC.

Trend on eelkõige tingitud sellest, et nisu hinnad on Põhja-Ameerikas (ja ka Euroopas) olnud langustrendis ning teised põllukultuurid on muutunud kasumlikumaks. Samas on see ka märk, et nisu hinnad võiks varsti taastuma hakata.

USAs odavnes nisu hind nädalaga 0,2 protsenti ja buššel maksab 4,64 dollarit. Eelmise aasta oktoobrist alates on hind langenud üle 12 protsendi.

Maisi hind kallines USAs 3 protsenti ja buššeli hinnaks kujunes 3,68 dollarit. Sojaubade hind tõusis 2,4 protsenti 9,02 dollarini buššelist.

 

 

Nisu hind USAs
Nisu hind USAs

Nafta hind selle aasta kõrgeimal tasemel

Turuosalised on optmistlikud, et naftatootjad suudavad tootmismahtude külmutamises kokkuleppele jõuda. See on viinud nafta ja ka bensiini hinna selle aasta rekordtasemele.

WTI toornafta kallines nädala lõikes 5,3 protsenti ja jõudis 40,23 dollarini barrelist. Brenti toornafta kallines 2,1 protsenti ja barrel maksis reede hommikul 41,52 dollarit.

„Turg püüab suurtootjate edaspidiseid käike hinna sisse arvestada,“ kommenteeris Reutersi vahendusel Singapuri investeerimisfirma Phillip Futures toorainesektori analüütik Avtar Sandu ja lisas: „Muidu tundub 40dollariline nafta praegust ülejääki silmas pidades küllaltki kallis.“

Koos nafta hinnaga kallineb ka bensiini hind. Rotterdami 95 bensiini hind on mõne nädalaga kallinenud 10 protsenti ja tonn maksab 382 dollarit.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised