Börs: piimaturul oodatud tõusu asemel langus

Börs: piimaturul oodatud tõusu asemel langus
Börs: piimaturul oodatud tõusu asemel langus

Nädala börsiuudised: piimaturul oodatud tõusu asemel hoopis langus; maailma toiduhinnad kasvasid neljandat kuud järjest; nisu hinnatõusu takistab soodne ilm Euroopas; kohvi hinda survestavad põuad; La Nina võib hakata segadust külvama.

Piimaturul oodatud tõusu asemel langus

Turuosalised ootasid sellel nädalal piimahindade tõusu, aga said hoopis languse, vahendab agrimoney.

GlobalDairyTrade oksjonil, mida juhib Uus-Meremaa piimatootjate kooperatiiv Fonterra, langesid hinnad kahe nädala taguse ajaga võrreldes 1,4 protsenti.

Hinnad langesid vaatamata asjaolule, et futuurid on viimase poole kuu jooksul hoopis kallinenud. Enne oksjonit ütles Commonwealth Bank of Australia analüütik Tobin Gorey, et futuuride hinnatõusu järel peaks „ka oksjonil kõrgemaid hindu nägema“.

Paremat minekut näitas täispiima pulber, mille hind kallines 0,7 protsenti. Täispiima pulbri hind on tõusnud juba viimased kolm oksjonit järjest ja jõudnud kolme kuu tippu.

Kooritud piima pulbri hind langes kahe nädalaga aga 3,6 protsenti ja jõudis madalaima tasemeni alates 2015. aasta septembrist.

Euroopas langes kooritud piima pulbri hind nädalaga 0,7 protsenti ja tonn maksab 1648 eurot.

Kooritud piima pulbri hind
Kooritud piima pulbri hind

Maailma toiduhinnad kasvasid neljandat kuud järjest

Maailma toiduhinnad tõusid aprillis juba neljandat kuud järjest, teatas ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon (FAO).

Toiduhinnad on eelmise aasta sama ajaga võrreldes siiski 10 protsenti madalamal. Aasta võrdluses on kallinenud vaid suhkru ja taimeõlide hinnad.

Kokkuvõttes kallinesid maailma toiduhinnad aprillis 0,7 protsenti. Eelmise aasta detsembris jõudsid hinnad seitsme aasta madalaima tasemeni.

Ka aprillis juhtis hinnatõusu taimeõlide kallinemine – taimeõlide indeks tõusis eelmise kuuga võrreldes 4,1 protsenti. Aasta algusest on hinnatõus olnud lausa 28 protsenti.

„Aprilli tõusu juhtis jälle palmiõli, mille hind jõudis 17 kuu kõrgeima tasemeni. Prognoositakse, et tootmismahud on sellel aastal kesised ning maailma nõudlus järjest kasvab,“ teatas FAO.

Nisu hinnatõusu takistab soodne ilm Euroopas

Teraviljade hinnad on samuti paranenud – aprillis oli tõus 1,5 protsenti. Kõige rohkem kallines maisi hind, mis saab kasu nõrgenevast dollarist. Nisu hinnatõusu takistab aga soodne ilm.

„Nisu puhul on ilmastikuolud olnud üldiselt head ning uueks hooajaks oodatakse head saaki, mis on hindade tõusu takistanud,“ teatas FAO. Organisatsioon tõstis 2016-2017 hooaja maailma nisutoodangu prognoosi 4,2 miljoni tonni võrra.

„Peamiselt peegeldab see Euroopa paranenud väljavaadet. Talinisu olukord on olnud hea ja paremat saagikust oodatakse nii Euroopa Liidus, Venemaal ja Ukrainas,“ teatas FAO.

Toidunisu hind (detsembrikuu futuur) langes Euroopas nädalaga 1,5 protsendi võrra ning tonn maksab 166,75 eurot.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Rapsiseemnete hind langes 1,4 protsenti ja tonni eest tuleb välja käia 361,25 eurot.

Teistest toorainetest kallines Robusta kohvi hind 4 protsenti 1603 dollarini tonnist. Kohvi hinna on üles viinud asjaolu, et Vietnamis ja Brasiilias on sadanud liiga vähe vihma, mis on kohvile kehvasti mõjunud. Kakao hind odavnes 1,7 protsenti ja tonn maksab 3139 dollarit.

USAs langes maisi hind 2,6 protsenti, nisu hind odavnes 4,5 protsenti ja sojaubade hind kukkus 1 protsendi. Buððeli hinnad olid reede pärastlõunaks vastavalt 3,75 dollarit, 4,64 dollarit ja 10,14 dollarit.

La Nina võib hakata segadust külvama

Ilmastikunähtuse La Nina tõenäosus on kasvanud ning see võib tekitada põllumajandustoormete kasvatajatele paksu pahandust, vahendab CNN Money.

USA riiklik ookeani ja atmosfääri administratsioon (NOAA) teatas, et La Nina võib tekkida järgmise kuue kuu jooksul. Austraalia meteroloogia büroo sõnul on ilmastikunähtuse esinemise tõenäosus juba 50 protsenti.

La Nina tekib ajal, mil Vaikse ookeani teatud piirkondade temperatuur langeb. See fenomen toob Kagu-Aasiasse, Aafrikasse ja Brasiiliasse palju vihma. La Nina põhjustab Austraalias tihti ka üleujutusi.

El Nino on teine ilmastikunähtus, mis praegu maailmas valitseb. See tekib Vaikse ookeani tuulte tõttu, mis omakorda mõjutavad hoovuseid. See võib tuua Austraaliasse põua ja Ladina-Ameerika rannikule tavapärasest rohkem vihma. La Nina tuleb tavaliselt peale El Ninot ning see võib kesta kuni kolm aastat.

El Nino on praegu nõrgenemas. Ilmasikunähtus põhjustas aga juba suurt kahju – näiteks Aasias ulatusid kaotused 10 miljardi dollarini, selgub IHS Global Insighti andmetest. See on häirinud riisi- ja suhkrutootmist, mille hinnad on regioonis järsult tõusnud.

Arvatakse, et La Nina võib põhjustada veelgi suuremaid kahjustusi. Kasu võib see tuua Indiale - La Nina suurendab mussoonvihmade intensiivsust, mis peaks põllukultuuride saagikusele hästi mõjuma.

Nafta hind langes, aga bensiini hind tõusis

Nafta hinnad olid sellel nädalal langemas. Brent odavnes 5 protsenti 44,85 dollarini barrelist ning WTI langes 2,7 protsenti 44,24 dollarini barrelist. Rotterdami 95 bensiini hind kallines aga 2,6 protsenti 476 dollarini tonnist.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised