Autorid: Põllumajandus.ee , põllumajandus.ee • 11. mai 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kalapääsude omanikud peavad tagama rajatiste toimimise

Kalapääsude omanikud peavad tagama rajatiste toimimise
Foto: Meelika Sander-Sõrmus
Alanud on mitmete kalaliikide kudeaeg, mistõttu paisuomanikud peavad jälgima, et nende kalapääsud tagaksid kalade liikumise kudealadele.

Mitmetele paisudele on rajatud kalapääsud, et kalad saaksid veekogus vabalt liikuda ja paisu ületada. Lisaks rände tagamisele pakuvad kalapääsud ka täiendavaid elu- ja kudepaiku, mistõttu on pääsude korrapärane hooldus väga oluline. Kevadisel kalade kudeajal on eriti vajalik, et paisuomanikud tagaksid nende rajatiste toimimise ning kalapääs oleks puhas veega kaasakanduvast risust. Mitmete paisude puhul sõltub kalapääsu veehulk paisu normaalpaisutustasemest. Seega tuleb jälgida, et oleks tagatud normaalveetase ja ühtlasi ka piisav veetäide pääsus. Mitmed madalamad paisud on kaladele ületatavad ka ilma eraldiseisva kalapääsuta, ent selleks on vaja, et paisu all oleks piisavalt sügav veekiht, kust kalal oleks võimalik hoogu võtta, et üle paisu hüpata.

Võrreldes sajandi või poole sajandi taguse ajaga on jõgedes elavate kalade rändevajadused suurenenud. Maaparanduse, jõgede süvendamise ja õgvendamise tagajärjel on viimase 100 aasta jooksul kadunud kärestikke ja kiirevoolulisi kivise-kruusase põhjaga lõike, katkenud on ühendused kunagiste vanajõgedega, samuti on oluliselt vähenenud kevadeti üleujutatavate luhtade pindala. See tähendab aga kalade jaoks otseselt seda, et sobivate sigimis-, talvitus- ja turgutuspaikade leidmiseks tuleb sooritada pikemaid rändeid.„Erinevalt inimesest, kes mõtleb, lähtub kala oma instinktidest. Ta otsib sobivat kudeala, tihti oma sünnikoelmut. Kui paisud takistavad kalade rändeid nende traditsioonilistele kudealadele, jäävad väga palju koelmud kasutamata. Seetõttu on paisud kalade arvukusele ja liigirikkusele suurimaks ohuteguriks. Mitmetes veekogudes on looduslikud kalapopulatsioonid hävimisohus, mõnes ka juba kahjuks hävinud,“ selgitas Elina Leiner, Keskkonnaameti veemajanduse koordinaator.Kui märkate, et kalapääsus pole vett või see on risuga ummistunud, siis andke sellest teada Keskkonnainspektsiooni valvenumbrile 1313 või Keskkonnaameti veemajanduse koordinaatorile Elina Leinerile.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960