Börs: Nisu hind tõuseb terves maailmas

Nisu hind tõuseb terves maailmas
Nisu hind tõuseb terves maailmas

Nädala börsiuudised: Nisu hind tõuseb terves maailmas; suhkur kahe aasta kõrgeimal tasemel; fosforväetiste nõudlus kasvab; Fonterra maksab farmeritele suurt dividendi; bensiini hind tõusis 7,2 protsenti.

Euroopas toidunisu hind tõusuteel

Euroopa Komisjon tõstis ELi nisutoodangu prognoosi, aga USA börsil kaubeldava nisu hinnatõus ning varude prognoosi vähendamine panid Euroopa toidunisu hinnad kallinema.

Euroopa Komisjon tõstis järsult Euroopa Liidu pehme nisu toodanguprognoosi – 2,3 miljoni tonni võrra 145,1 miljoni tonnini.

Samas vähendas Komisjon 2016-2017 aasta hooaja varude prognoosi 500 000 tonni võrra 18,4 miljoni tonnini. Peamiselt vähenevad varud kõrgema ekspordi tõttu.

Venemaa analüüsifirma SovEcon tõstis Venemaa teraviljade toodangu prognoosi 1,6 miljoni tonni võrra 107 miljoni tonnini.

Chicago börsil kaubeldava nisu hinnatõus ning prognoositav varude vähendamine panid aga hinna tõusma. Pariisi toidunisu (detsembrikuu futuur) tonnihind kallines nädalaga kokku 2,7 protsenti 171,75 eurotni.

Nisu hind
Nisu hind

Suurbritannia rekordiline eksport

Suurbritannia nisueksport jõudis aga seitsme aasta kõrgeima tasemeni. Ametlikest andmetest selgub, et brittide nisueksport kasvab sellel hooajal 42 protsendi võrra.

Defra (Suurbritannia põllumajandusministeerium) teatas, et nisueksport ulatub sellel hooajal 2,75 miljoni tonnini. Hooaeg saab läbi järgmise kuu lõpus.

Londonis kaubeldava nisu hind on tõusnud 106,25 naelani tonnist. Veel märtsis kauples see 99,15 naela juures.

Chicago börsil kallines nisu hind 2,1 protsenti 4,8 dollarini buššelist. Maisi hind tõusis 4,2 protsenti ja buššel maksis reede lõunaks 4,07 dollarit. Sojaubade hind lisas 0,6 protsenti 10,78 dollarini buššelist.

USA teraviljade hinnatõus on tingitud eelkõige sellest, et tehnilist pilti vaadates jõudsid hinnad tähtsate toetustasemeteni. Lisaks sellele on USA keskosa tabanud paduvihmad, mis võivad saagile kehvasti mõjuda.

Nisu hind (Chicago börs; $/buššel)
Nisu hind (Chicago börs; $/buššel)

Suhkru hinnad tõusevad

Suhkru hinnad on viimasel ajal tublisti tõusnud ja sellel nädalal andsid toorainele hoogu juurde ilmaennustused Brasiilias.

Nimelt ennustatakse, et Brasiilia tähtsaimates kasvatuspiirkondades tuleb järgmisel nädalal tublisti vihma, mis võiks saaki kahjustada.

Suhkru hind on tõusnud 17,42 dollarisendini naelast, mis on kõrgeim tase alates 2014. aasta suvest.

Teistest toorainetest võib välja tuua puuvilla hinna, mis tõusis USA kehva ilma tõttu kuu kõrgeima tasemeni. Naela eest tuleb välja käia 64,33 dollarisenti.

Kakao hind tõusis nädalaga aga 0,8 protsenti 2916 dollarini tonnist. Kohvi (robusta) kallines 0,4 protsenti ja tonn maksab 1619 dollarit.

Kakao hind
Kakao hind

Fosforväetiste nõudlus kasvab

Fosforväetiste nõudlus kasvab, sest farmerite eelarved on tähtsamatest piirkondades kasvanud, teatas Venemaa väetistetootja PhosAgro, vahendab agrimoney.

Hiina eksport langeb, aga Maroko ja teiste riikide suurenev tootmine võib siiski väetiste hinnatõusu takistada.

PhosAgro teatas, et nende kasum kasvas vaatamata asjaolule, et väetiste hinnad on madalale langenud. Peamiselt aitas ettevõtet müügimahtude kasv ning nõrgem rubla.

Diammoniumfosfaadi (maailma levinuim fosforväetis) hinnad langesid veebruaris alla 350 dollari tonnist, mis on madalaim tase alates 2009. aastast.

Hinnalangus on väetised muutnud farmerite jaoks suhteliselt odavaks. See tähendab, et „nõudlus püsib stabiilne“ ning farmerid suurendavad väetiste kasutamist.

„Hooajaline nõudlus (juunist septembrini) Aasias ja Ladina-Ameerikas stabiliseerib turgu,“ teatas PhosAgro.

PhosAgro käive kasvas selle aasta esimeses kvartalis 12 protsendi võrra 56,1 miljardi rublani. Puhaskasum tõusis 60 protsenti 22,6 miljardi rublani.

Fonterra maksab farmeritele kopsakaid dividende

Uus-Meremaa piimatootjate kooperatiiv Fonterra teatas, et maksab osa dividendidest varem välja. Sellega tahab Fonterra toetada raskustes farmereid, selgub ettevõtte pressiteatest.

Juhatuse esimees John Wilson ütles, et kooperatiivil on viimase 9 kuu jooksul läinud hästi ja see võimaldab maksta iga aktsia kohta 10 senti dividendi. Väljamakse tehakse 7. juunil ja käesoleva majandusaasta jooksul on Fonterra maksnud kokku 30 senti dividende.

„Piimaturu nõudlus ja pakkumine pole tasakaalus ja see mõjutab jätkuvalt globaalseid piimahindu. Vaatamata sellele on meie strateegia olnud edukas ning poole aasta jooksul on läinud hästi,“ teatas ettevõte. „Meie eesmärk oli farmeritele varem dividende maksta, sest neil läheb seda vaja.“

„Terve aasta peale plaanime maksta dividende 40 senti aktsia kohta. Augustis plaanime maksta veel 10 senti dividende,“ ütles Wilson.

Nafta hind üle 50 dollari barrelist

Brenti toornafta hind kerkis enam kui poole aasta jooksul esimest korda üle 50 dollari barreli kohta, sest USA naftavarud vähenesid.

Brenti toornafta hind tõusis neljapäeval esmakordselt üle 50 dollari taseme, sest USA varud kahanesid läinud nädalal 4,23 miljoni barreli võrra. See ületas kahekordselt analüütikute prognoose, vahendab Bloomberg.

Uudistekanali teatel on rünnakud Nigeerias vähendanud sealset tootmist 20 aasta madalaimale tasemele, Venetsueela on elektrikatkestuste tõttu hädas toodangu säilitamisega ja Kanada tootmist on pidurdanud metsatulekahjud.

Brenti hind on jaanuari põhjast kallinenud ligemale 80%, sest on märke, et globaalne ülepakkumine väheneb.

Ka bensiini hind tõuseb tublisti. Nädalaga kallines Rotterdami 95 bensiini hind  7,2 protsendi võrra ning tonn maksab 536 dollarit.

95 Rotterdami bensiini hind
95 Rotterdami bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised