FOTOD: Baltic Agro põlluseminaride sari sai lõpu Tartumaal

FOTOD: Baltic Agro põlluseminaride sari sai lõpu T
FOTOD: Baltic Agro põlluseminaride sari sai lõpu Tartumaal

Eile, 9. juunil, toimus Baltic Agro viimane tänavukevadine põllupäev Tartumaal Männiku Piim OÜ ja Lange-Vahe talu põldudel.

Lisaks Baltic Agro oma spetsialistidele jagasid põllutarkust BASFi, Syngenta, Adama ja Tradecorp’i esindajad. Üldisest põldude olukorrast rääkis põllumajandusteadlane Peeter Viil.

Peeter Viil andis ülevaate põldudel toimunust
Esmalt rääkis Peeter Viil ilmanäitajatest ja põhiliselt tõi ta näiteid meie karmima talvega piirkonnast ehk siis Kuusikult. „Kuusikul mõõdetakse temperatuure kolmel tasandil, eri anduritega – 2 meetri kõrguselt maapinnast, 15 cm sügavuselt mullast ja 0-1 cm kõrguselt mullapinnast. Kaks viimast varianti annavad kõige parema pildi taimede talvitumisest,“ selgitas Viil. Ta lisas, et talv tuli meile alles jaanuaris. „Kuusikul näiteks oli 8. jaanuaril see kõige külmem päev ja lumekatet põllul polnud, seega see külm võttis teravilja ära. Hilisem lumi asja ei päästnud. Kus oli natuke rohkem lund, seal on nüüd ka põllud paremas olukorras.“

Peeter Viil on ligi 10 aastat teinud katseid leheväetistega ja kutsus kõiki põllumehi neid sügisel enam kasutama, sest see aitab kaasa taimede paremale talvitumisele. „Aidanud oleks see, kui oleks sügisel pandud laia toimespektriga leheväetist. See ei kutsu esile lopsakat kasvu aga samas saab sealt taim kõik olulised mikroelemendid kätte, mida ta vajab. Sügisel on kindlasti vaja teha ka umbrohutõrjet. Neid töid kombineerides on võimalik aidata talvekindlusele kõvasti kaasa,“ soovitas Viil.

Peeter Viil jagas omi teadmisi Tartumaa põllumeestele.
Peeter Viil jagas omi teadmisi Tartumaa põllumeestele.

Kevad tuli varakult. „Põllutööd saadi tänavu vara ja kiirelt tehtud. Kui põld on kenasti talvitunud, siis esimeseks väetiseks kevadel soovitan väävliga lämmastikväetist, näiteks Ruter AA on väga hea. Kui taimed on väga nigelad, siis soovitan kiiretoimelist lämmastikku, ammooniumnitraati. Kindlasti tuleb järgida toodete maaletoojate soovitusi ja küsida neilt nõu,“ rääkis Viil.
Kevadel oli imevähe sademeid. „Seepärast on oluline tark toimetamine põllul. Kiidan põllumehi, sest nad oskavad väga oskuslikult vähest veevaru mullas hoida. Enam ei toimu sellist külvieelset mulla harimist nagu vanasti. Oluline on ühe töökäiguga teha ära mitu tööd – haritakse, külvatakse ja antakse väetisi ühel ajal,“ ütles Viil.

Rekordsaake pole oodata. 1,5 miljonist saaki vaevalt, et tänavu tuleb. Aga lootma peab ikka parimat. „On väga ilusaid põlde, kus võib eelmise aasta tasemel kõrgeid saake tulla, samas aga on ka üpris viletsaid põlde. Saaki saab loota saarlastelt. Rekordsaake vaevalt et tänavu tuleb aga prognoosiks tänavu kogusaagiks Eestis 1,35 miljonit tonni,“ ennustas Viil

Põllutiir algas Männiku Piima põldudel. Männiku Piimal on maad 1300 hektarit, 300 hektarit sellest on rohumaid, muu teravili.

„Rapsi on meil 250 hektarit, teravilja 750 hektarit. Tavaliselt 50% on talivilja aga sel aastal olime sunnitud 80 hektarit talirapsi üles kündma, mis ei talvitunud. Nii tõusis siis kevadine külvipind ja tööde maht,“ tutvustas ettevõtte juht Avo Samarüütel ettevõtte taimekasvatuse poolt.

Männiku Piima põldudest vaadati pikemalt kahte põldu. Esmalt taliraps ’DK EXALTE’ põldu ja siis põldoa põldu, kus kasvasid sortidest ’Julia’ ja ’Fanfare’.

Teine ettevõte, kes oma põlde näitas Tartumaa põllumeestele oli Lange-Vahe talu.

Lange-Vahe talu peremees saab olla oma põldudega rahul.
Lange-Vahe talu peremees saab olla oma põldudega rahul.

Nende põldudest vaadati talioder ’Tenor’ põldu ja talinisu ’Skagen’ põldu.

Galerii

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised