Börs: Toidunisu hind hakkas jälle langema

Börs: Toidunisu hind hakkas jälle langema
Börs: Toidunisu hind hakkas jälle langema

Nädala börsiuudised: toidunisu hind hakkas jälle langema; ELi saagiootused jätkuvalt kõrged; GDT oksjonil piimahinnad ei muutunud; rapsiseemnete hind kukkus; nafta hind langes 6 päeva järjest.

Toidunisu hind hakkas jälle langema

Toidunisu hind hakkas uuesti langema, vaatamata sellele, et kehv ilm on vähendanud saagiootusi. Varud ja saagiootused on jätkuvalt suured ning ekspordi väljavaade on muutunud kehvemaks.

Nii Saksamaal kui ka Prantsusmaal on ilm olnud „erakordselt niiske“ ning selle tõttu on ka saak väiksem, teatas Strategie Grains. Euroopa Liidu kahe suurima tootja – Prantsusmaa ja Saksamaa – toodanguprognoosi vähendas konsultatsioonifirma kokku 1,3 miljoni tonni võrra.

„Mais oli erakordselt palju vihma ning vähe päikesevalgust. Me oleme vähendanud teatud piirkondade saagiprognoosi nii Prantsusmaal kui ka Saksamaal,“ teatas Strategie Grains.

Teine konsultatsioonifirma – Agritel – teatas, et „Prantsusmaal ja Euroopas on vihm jätkuvalt probleemiks, mis suurendab haiguste muret.“

„Liigne vihm on muutnud olukorra parasiitide jaoks veelgi soodsamaks,“ teatas Strategie Grains ja lisas, et juba pärast talve olid kahjurite populatsioonid suured.

ELi saagiootused jätkuvalt kõrged

Teisalt on ida- ja lõunapoolsemate Euroopa riikide saagiootusi tõstetud. Näiteks Hispaanias ja Rumeenias peaks toodang Strategie Grainsi sõnul hoopis kasvama. Seetõttu jäeti ka ELi üleüldine toodanguprognoos 146,7 miljoni tonni juures samaks.

Lisaks sellele mõjutavad Saksamaa ja Prantsusmaa olukord negatiivselt eksporti. Nimelt võib haiguste levik ja nisu kvaliteedi langus piirata ligipääsu teatud turgudele. Osade riikide suurem tootmine ja ekspordi väljavaate halvenemine on ka põhjused, miks toidunisu hind viimase nädala jooksul vihmadele vaatamata on langenud.

Toidunisu hind langes nädalaga 4,5 protsenti 168 euroni tonnist (detsembrikuu futuur). Hinnalangus on tõenäoliselt osalt ka ka tehniline, sest eelnevatel nädalatel on hind ilmaprobleemide tõttu tublisti tõusnud.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Sarnaselt nisule ohustavad vihmad ka rapsi. Prognoositakse, et liigse vihma ja sellest tuleneva kahjurite leviku tõttu väheneb näiteks Prantsusmaa saagikus eelmise aastaga võrreldes 5 protsendi võrra 3,39 tonnile hektarilt.

Viimase nädalaga langes rapsiseemnete hind aga 3,2 protsenti ja tonn maksab 368,75 eurot. Langus on mõneti arusaadav, sest viimase kolme kuu jooksul on hind võimsalt ülesmage rühkinud (vt allpool olevalt graafikult).

Rapsi hind
Rapsi hind

USAs tõusis maisi hind 2,2 protsenti ja buššeli eest tuleb välja käia 4,33 dollarit. Nisu hind USAs kukkus aga 4,5 protsenti ja buššel maksis neljapäeva õhtuks 4,905 dollarit.

Veel märtsi alguses maksis nisubuššel 4,43 dollarit. Pärast järsku tõusu on hind nüüd uuesti langema hakanud, sest nisu on turul jätkuvalt palju.

„Nisu pakutakse turul väga palju,“ teatas Commerzbank ja lisas, et „külluslik pakkumine ei lõppe niipea.“ Pank prognoosib, et buššeli keskmine hind on aasta viimases kvartalis 5 dollarit.

GDT oksjonil piimahinnad ei muutunud

Eraldi võib välja tuua, et kooritud piima pulbri hind tõusis oksjonil 1,5 protsenti ning täispiima pulbri hind kukkus 4,5 protsenti.

Piimaturul pole viimase nädalate jooksul midagi erilist toimunud – globaalne ülepakkumine püsib, Euroopa toodang kasvab vaikselt edasi ning hinnad on jätkuvalt madalal.

Euroopas tõusis kooritud piima pulbri hind 1,3 protsendi võrra ja tonn maksis neljapäeva õhtuks 1722 eurot.

Kooritud piima pulbri hind
Kooritud piima pulbri hind

Teistest toorainetest langes robusta kohvi hind 5,8 protsenti ja tonn maksis neljapäeva õhtuks 1613 dollarit. Kakao hind tõusis 0,3 protsenti ja tonn maksab 3097 dollarit.

Nafta hind langes 7 päeva järjest

Nafta hind kukkus 6 päeva järjest ja jõudis Brexiti hirmus viimase kolme nädala kõige madalamale tasemele, vahendab Äripäev.

Brenti toornafta futuurid on viimase nädalaga langenud 8 protsenti. Vahetult enne hinnalanguse algust oli hind jõudnud kaheksa kuu kõrgeima tasemeni ning barrel maksis peaaegu 53 dollarit. Täna maksab Brenti barrel 47,9 dollarit. WTI odavnes samuti 8 protsenti ja barreli eest tuleb välja käia 46,69 dollarit.

Nafta hinnalangus on pannud ka bensiini hinna kukkuma. 95 bensiini hind odavnes aga 4,8 protsenti ja tonn maksab 496 dollarit.

95 bensiini hind
95 bensiini hind

„Turud reageerivad võimalusele, et Suurbritannia võib jaanipäeval toimuva referendumi tulemusena Euroopa Liidust lahkuda,“ ütles ABN Amro Amsterdami vanemanalüütik Hans van Cleef. „Kindlasti on ka neid investoreid, kes üritavad lihtsalt kõrgele kerkinud hinna pealt tulu teenida ja müüvad oma positsioone,“ lisas ta.

Nafta hind on viimastel nädalatel tugevasti mõjutatud erinevate arvamusküsitluste tulemustest, mille kohaselt Brexiti toetajaid on rohkem kui vastaseid.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised