Börs: Toiduhinnad tõusid 4 aasta kiireimas tempos

Suhkur on näidanud muljetavaldavat tõusu
Suhkur on näidanud muljetavaldavat tõusu

Nädala börsiuudised: Euroopa riikide tugev eksport toetab nisu hinda; USA teraviljade hinnad tõusevad jõuliselt; kuiv ilm on pannud kohvi hinna kiiresti tõusma; toiduhinnad tõusid 4 aasta kiireimas tempos; bensiini hind langes kuu ajaga 10 protsenti.

Tugev eksport toetab nisu hinda

Prantsusmaa ja Suurbritannia edukas eksport vähendab mõlema riigi varusid. See on tõstnud ka toidunisu hinda, vahendab agrimoney.

Suurbritannia tolliameti andmetel kasvas nisueksport mais 342 288 tonnini. See on ligi 100 000 tonni rohkem kui aprillis.

„Briti tugevat eksporti toetas asjaolu, et söödanisu hind langes kiiremini kui maisi hind. Selle tõttu eelistati rohkem ka nisu,“ ütles AHDB analüütik Arthur Marshall.

Terve hooaja jooksul (algas eelmise aasta 1. juulil) on Suurbritannia eksport olnud 2,57 miljonit tonni, mis on 38 protsenti enam kui eelmisel hooajal.

Ekspordipotentsiaal on pärast Brexitit naela odavnemise tõttu veelgi paranenud. Paranenud eksport on omakorda vähendanud üleliigseid varusid. „Vanad varud ei ole enam nii koormavad kui 2-3 kuud tagasi,“ teatas European trading house.

Prantsusmaa olukord toetab samuti hindu

Ka Prantsusmaa eksport on elavnenud ning FranceAgriMer on vähendanud hooaja lõpu varude prognoosi. Riigi põllumajandusel silma peal hoidev organisatsioon prognoosib, et äsja lõppenud 2015-2016 hooaja ELi väline eksport ulatus 12,8 miljoni tonnini. See on vaid veidi vähem kui 2010-2011 saavutatud rekord.

Varem prognoositi, et hooaja lõpuks on Prantsusmaa varude maht 6 miljonit tonni. Tugevama ekspordi tõttu on see number langenud aga 3,3 miljoni tonnini.

Vihmade tõttu on kannatada saanud ka saak ja näiteks Prantsusmaa põllumajandusministeerium prognoosib, et tootmine langeb 10 protsendi võrra. Lisaks sellele on kallinema hakanud ka USA teraviljad.

Kõik need faktorid on pannud nisu hinna Euroopas uuesti tõusma. Toidunisu hind tõusis nädalaga 3,9 protsenti ja tonni eest tuleb välja käia 166,25 eurot (detsembrikuu futuur).

Toidunisu hind
Toidunisu hind

Rapsiseemnete hind tõusis nädalaga 4,1 protsenti ja tonn maksab 364,5 eurot. Kooritud piima pulbri hind ei muutunud ning tonn maksab 1775 eurot.

USA hinnad tõusevad jõuliselt

USA valitsus teatas, et maisivarud kasvavad tõenäoliselt oodatust vähem. Lisaks sellele vähendati nisuvarude prognoosi. Maisi hind kallines nädalaga 6,9 protsenti ja nisu lisas 4 protsenti. Kummagi buššel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 3,72 ja 4,47 dollarit.

Sojaubade hind kallines 8,5 protsenti ja buššel maksab 11,2 dollarit. Chicago börsil kaubeldavate põllutoormete hinnatõus on osati tingitud ka sellest, et viimaste nädalate jooksul on hindade langus olnud liiga järsk.

Kuiv ilm on pannud kohvi hinna kiiresti tõusma

Kohvi hind jätkab kiiret tõusu, sest Vietnami ja Brasiilia pakkumine on liigse kuivuse tõttu vähenenud.

Vietnam eksporti juunis 158 500 tonni kohvi, mis on 2,2 protsenti vähem kui mais, selgub kohaliku tolliameti andmetest. See jäi turuosaliste ja valitsuse ootustele alla. Valitsus prognoosis, et eksport ulatus 160 000 tonnini.

Sellegi poolest on Vietnami eksport kasvanud sellel hooajal 32 protsenti. Tugev eksport tähendab, et eelmisel hooajal kogutud varud on vähenema hakanud. Nimelt ei soovitud aasta aega tagasi oma kohvi müüa, sest hinnad olid liiga madalal.

Ekspordi mõningane jahtumine eelmisel kuul annab märku, et need varud on nüüd otsa saamas. Vietnami kauplejate andmetel on varud eelmise aastaga võrreldes vähenenud ligi poole võrra.

Vietnamis hakatakse selle hooaja saaki koristama oktoobris. Prognoositakse, et saak tuleb väiksem, sest ilmastikunähtus El Nino tõi riiki kuiva ilma, mis mõjus saagikusele kehvasti. Ka Brasiilias on kohviubade kasvatamist takistanud liigselt kuiv ilm.

Robusta kohvi hind kallines nädalaga 2,8 protsenti ning tonn maksab 1810 dollarit. Jaanuari keskpaigast alates on hind tõusnud lausa 37 protsenti.

Robusta kohvi hind
Robusta kohvi hind

Kakao hind tõusis 1,3 protsenti ja tonn maksis neljapäeva õhtuks 3151 dollarit. Naeladesse arvestatuna tõusis kakao 39 aasta kõrgeima tasmeni – põhjuseks on valuuta kiire odavnemine. Kuna kasvatajad kasutavad peamiselt dollareid ja eurosid, siis neid see märkimisväärselt ei mõjuta.

Toiduhinnad tõusid 4 aasta kiireimas tempos

Ülemaailmsed toiduhinnad kallinesid juunis nelja aasta kiireimas tempos, sest suhkru, teraviljade, piima ja liha hinnad tõusid, vahendab Bloomberg.

Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO) toiduhindade indeks tõusis juunis 4,2 protsenti, mis on suurim kasv alates 2012. aasta juulist, teatas ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsioon. Indeks, mis jälgib 73 erineva toidu hinda, tõusis juba viiendat kuud järjest.

Toiduhinnad on nüüd viimase aasta kõrgeimal tasemel. Osaliselt oli see tingitud sellest, et suhkru hind tõusis eelmisel kuul 16 protsenti. Spekulandid panustavad jätkuvalt suhkru hinnatõusule, sest analüütikud prognoosivad, et ka sellel aastal on turul defitsiit.

„Suhkur on näidanud muljetavaldavat tõusu ja see on ka tähtis tooraine. Samas ei ole üldse kindel, kas see trend kaua kestab,“ ütles FAO vanemökonomist Abdolreza Abbassian. „Tundub, et ilmastik paraneb, eriti USA puhul.“

Bensiini hind on tublisti langenud

Nafta hind on tippudest veidi taandunud ja selle tõttu on langenud ka bensiini hind.

WTI toornafta langes nädalaga vähem kui 0,1 protsenti 45,58 dollarini. Brenti toornafta kukkus 0,7 protsenti 47,24 dollarini. Vahepea jõudis nafta hind ka 50 dollarini barrelist.

Rotterdami 95 bensiini hind on kuu ajaga langenud 10 protsenti 447,25 dollarini tonnist.

95 bensiini hind
95 bensiini hind

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised