Piima järsk hinnatõus annab farmeritele lootust

Piima järsk hinnatõus annab farmeritele lootust
Piima järsk hinnatõus annab farmeritele lootust

Nädala börsiuudised: Prantsusmaa vihmad tõstavad nisu hinda; piimahindade järsk tõus annab farmeritele lootust; kakao hind languses; nafta hind hakkas uuesti tõusma.

Prantsusmaa vihmad tõstavad nisu hinda

Euroopa nisueksport langeb nelja aasta madalaima tasemeni, sest vihmade jätkumine on Prantsusmaa nisu kõvasti kahjustanud, teatasid USA ametnikud.

USA põllumajandusministeeriumi (USDA) ELi büroo vähendas Euroopa 2016-2017 hooaja nisuekspordi prognoosi 30,5 miljoni tonnini. Eelmisel hooajal oli Euroopa Liidu nisueksport 32 miljonit tonni ning varemalt arvati, et sellel hooajal tuleb number suuremgi.

Prognoosi vähendati eelkõige selle tõttu, et Prantsusmaal oodatakse vihmade tõttu tunduvalt väiksemat nisusaaki. „Alates mai keskpaigast on mitmetes regioonides olnud ilm vihmane ja vesine,“ teatas büroo. Ootused on nüüd vastavuses Euroopa Komisjoni omadega.

Prantsusmaa nisusaagi prognoosi vähendati 5 miljoni tonni võrra. Lisaks sellele hoiatati, et vilja kvaliteet võib olla keskmisest halvem. Ka Agritel teatas, et vilja kvaliteet on tavalisest tunduvalt madalam.

Analüüsifirma CRP AgriCommodities teatas, et Prantsusmaa farmerid saavad hektari kohta keskmiselt lausa 5,5 tonni nisu, mis oleks viimase 30 aasta halvim näitaja.

Tegemist on siiski ülimalt pessimistliku prognoosiga. Mars ennustus on 7,37 tonni hektari kohta ja Prantsuse põllumajandusministeeriumi oma on 7,07 tonni hektari kohta.

Ülejäänud Euroopas on olukord parem

Ülejäänud Euroopas on olukord veidi parem. Euroopa Liidu nisuturgu jälgiv Mars tõstis ELi nisusaagikuse prognoosi 0,03 tonni võrra 6,10 tonnini hektarilt.

See tähendaks, et saagikus on 4,6 protsendi võrra kõrgem kui viie aasta keskmine. Eelmise aastaga võrreldes langeks saagikus aga 2,9 protsenti.

Suuremat saaki oodatakse eelkõige Musta mere piirkonnast. USDA teatas, et Venemaa saagikus on võrreldes eelmise aastaga veidi tõusnud.

Pariisi toidunisu detsembrikuu futuuri hind tõusis nädalaga 1 protsendi ja tonn maksab 170,5 euro. Juuli teises pooles jõudis hind korraks ka 177 euroni, kuid hakkas sealt uuesti taanduma. Juuli algusega võrreldes on hind tõusnud juba üle 8 protsendi.

Toidunisu hind
Toidunisu hind

USAs langes maisi hind 0,44 protsenti ja sojaubade hind taandus 0,46 protsenti. Kummagi buššel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 3,36 ja 9,67 dollarit. Nisu hind kallines aga 1,7 protsenti ning buššel maksab 4,14 dollarit.

Piimahindade järsk tõus annab farmeritele lootust

Teisipäeval toimus järjekordne GlobalDairyTrade (GDT) oksjon, kus piimahinnad tõusid üllatavalt järsult, mis annab lootust, et taastumine võib olla alanud.

GDT oksjonil tõusid piimahinnad 6,6 protsenti. Kõige enam kallines täispiima pulber, mis tõusis 9,9 protsenti ja jõudis selle aasta kõrgeima tasemeni. Hinnakasv oli 186 dollarit, mis on viimase üheksa kuu suurim.

„Me arvame, et piimahinnad hakkavad tasapisi taastuma, sest Uus-Meremaa toodang langeb terve hooaja jooksul,“ ütles Commonwealth Bank of Australia tooraineturu strateeg Tobin Gorey.

Ka Euroopast tulevad andmed näitavad, et piimatootmise kasv on aeglustumas – see annab märku, et pakkumine hakkab taanduma.

Euroopa kooritud piima pulbri hind on kolme kuuga tõusnud juba 11 protsenti. Trend on muutunud selgelt positiivseks.

Kooritud piimapulbri hind
Kooritud piimapulbri hind

Kakao hind languses

Kakao hind jõudis eelmisel reedel aga viie kuu madalaima tasemeni, sest Lääne-Aafrika ja Brasiilia saagiootused tõusid, vahendab agrimoney.

„Lääne-Aafrika saak on heas seisus ning Brasiilia Bahia piirkonnas hakkas pärast pikka põuda vihma sadama,“ teatas Rabobank. See pani kakao hinna kiiresti langema.

Eelmise nädala kolmapäevaks oli kakao tonnihind langenud 2851 dollarini, mis on ligi 10 protsenti madalam juuli keskel saavutatud tippudest. Nüüdseks on hind veidi taastunud ja tonn maksab 2976 dollarit.

Kakao hind
Kakao hind

Robusta kohvi hind tõusis nädalaga 0,2 protsenti ning tonn maksab 1808 dollarit. Jaanuari keskpaigast alates on hind tõusnud ligi 40 protsenti, sest Vietnami ja Brasiilia toodang on liigse kuivuse tõttu vähenenud.

Nafta hind hakkas uuesti tõusma

Nafta hind hakkas nädala keskel aga taastuma. Analüütikute sõnul loobusid paljud kauplejad hinnalangusele panustavatest positsioonidest, vahendab Bloomberg.

Neljapäeval kallines nafta hind ligi 3 protsenti. Veel nädala alguses kauples nafta nelja kuu madalaimal tasemel. Riskifondid võtsid juuli lõpus rekordiliselt langusele panustavaid positsioone – analüütikute sõnul võib sellisel turul toimuda ka järske hinnatõuse.

WTI toornafta kallines 2,3 protsenti ja Brent lisas 4,6 protsenti. Kummagi barrel maksis neljapäeva õhtuks vastavalt 41,74 ja 44,07 dollarit.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised