Börs: Hinnad langevad

Euroopa piimatoodang pöördus langusesse
Euroopa piimatoodang pöördus langusesse

Euroopa piimatoodang pöördus langusesse; IGC tõstis maailma nisutoodangu prognoosi; kuiv ilm vähendab ELi maisitoodangut; USA teraviljade hinnad langevad; nafta hinnad hakkasid uuesti langema.

Euroopa piimatoodang pöördus langusesse

Euroopa Liidu piimatootmise kasv, mida paljud analüütikud on globaalsete hindade languses süüdistanud, on läbi saanud, teatasid Fonterra ja Rabobank. See peaks hindadele positiivselt mõjuma ja taastumist elus hoidma.

„Euroopa Liidu piimatootmine on nüüd langemas,“ ütles Uus-Meremaa piimatootjate kooperatiivi Fonterra juhatuse esimees John Wilson.

Rabobanki hinnangul langes Euroopa Liidu (maailma suurim piimatootja) toodang juunis 1,5 protsendi võrra.

Euroopa Komisjoni värskeimad andmed näitavad, et mais kasvas tootmine eelmise aasta sama ajaga võrreldes 0,8 protsendi võrra. See on madalaim kasvunumber alates 2015. aasta märtsi lõpust, mil loobuti tootmiskvootidest. Kvootidest loobumine pani piimatootmise järsult kasvama.

Austraalia üks tähtsamaid piimatootjaid – Murray Goulburn – teatas, et Euroopa Liidu toodangukasv on piimahindade jaoks määrava tähtsusega.

„Piimatootmine langeb kõigis suuremates regioonides ja see on viimas nõudlust ja pakkumist tasakaalu,“ ütles Wilson Fonterrast. Ta lisas, et piimahinnad on jätkuvalt „ebarealistlikult madalal tasemel“, vaatamata sellele, et GlobalDairyTrade oksjonil kallinesid piimahinnad eelmisel sessioonil 12,7 protsendi võrra.

Euroopas on kooritud piima pulbri hind viimase paari kuu jooksul tublisti tõusnud:

Rahvusvaheline Teraviljade Nõukogu (IGC) teatas, et toidunisu pakkumine „tekitab muret“, vaatamata sellele, et organisatsioon tõstis maailma teraviljade toodanguprognoosi, vahendab agrimoney.

IGC tõstis teraviljade 2016-2017 hooaja toodanguprognoosi 23 miljoni tonni võrra 2,069 miljardi tonnini. Selline toodang oleks kõigi aegade rekord.

Maisitoodangu prognoosi tõsteti 13 miljoni tonni võrra 1,03 miljardi tonnini. Ka nisu prognoose tõsteti märgatavalt.

„Ida-Euroopa, Venemaa ja USA toodangu kasv on suurem, kui Euroopas toimuv langus,“ teatas IGC, mis tõstis nisutoodangu prognoosi 8 miljoni tonni võrra 743 miljoni tonnini.

Samas andis IGC mõista, et kõrged prognoosid varjavad asjaolu, et kõrgema kvaliteediga toidunisu pakkumine on tekitab

IGC andis mõista, et pilt ei ole siiski nii must valge. Kõrgemad prognoosid varjavad muret, et kõrgema kvaliteediga toidunisu on vähe. Söödanisuga pole aga probleeme.

„Tõsi, nisutootmine jõuab uue rekordini, aga viimase kuu jooksul on tekkinud mured, kas toidunisu on piisavalt kättesaadav,“ teatas nõukogu.

Toidunisu hind langes nädalaga 1,8 protsenti ja tonn maksab 166 eurot. Hinnalanguse põhjuseks võib eelkõige pidada maailmaturu nõrkust.

Kuiv ilm vähendab Euroopa maisitoodangut

Euroopa pehme nisu väljavaadet on tunduvalt halvendanud suve alguses Saksamaale ja Prantsusmaale jõudnud paduvihmad. Maisi on praegu kimbutamas aga kuiv ilm ning Euroopa Liit vähendas ka saagikuse prognoosi.

Euroopa teraviljaturgu jälgiv Mars vähendas selle tõttu ka ELi teraviljatoodangu prognoosi 2,9 protsendi võrra. Saagikuse prognoosi langetati 7,23 tonnini hektarlit (eelmisel kuul oli prognoos 7,42 tonni).

„Suviste teraviljade kasv on Euroopas veidi hilinenud,“ teatas Mars.

Ungaris erakordselt suur saagikus

Väljavaated on kehvemaks muutunud eelkõige Prantsusmaa ebasoodsa ilma tõttu.

„Prantsusmaa maisitoodangu prognoos on keskmisest madalamal, sest liigniiskus segas külvamist. Praegu on probleemiks aga liigselt kuivad ilmad,“ avaldas Mars.

„Erkordselt suurt saagikust prognoositakse maisile aga Ungaris (5 aasta keskmisest 29,6 protsenti kõrgem). Prognoose on vähendatud aga Bulgaarias ja Rumeenias, kus kuiv ilm on vähendanud saagikuse potentsiaali,“ lisas Mars. Allpool on välja toodud Euroopa maisi hind (novembrikuu futuur; €/tonn)). Graafikult on näha, et alates juuli algusest on toimunud hindade taastumine.

USAs langes maisi hind 0,8 protsenti ja nisu odavnes 2,9 protsenti. Kummagi buššel maksis neljapäeva pärastlõunaks vastavalt 339,5 ja 336,5 dollarit. USA teraviljade hinda on survestanud suured tootmismahud ning ülepakkumine. Sojaubade hind odavnes 0,3 protsenti 10 dollarini buššelist.

Kakao tonnihind langes aga 2,1 protsenti 3033 dollarini. Robusta kohvi kallines nädalaga 1,4 protsenti ja tonn maksab 1776 dollarit.

Nafta hinnad hakkasid uuesti langema

Nafta hinnad hakkasid sellel nädalal langma, sest analüütikud on skeptilised, et suurtootjate läbirääkimised mingi tulemuse annaks. Lisaks sellele suurenesid USA naftavarud.

Hiina rafineeritud toodete ekspordi järsk tõus on samuti hindadele survestavalt mõjunud. Kauplejate sõnul näitab see hästi, et maailmas on jätkuvalt ülepakkumine.

Hiina juulikuine diisli- ja bensiinieksport kasvas eelmise aasta sama ajaga võrreldes vastavalt 181,8 ja 145,2 protsenti.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised