Viljelusvõistlus 2016: HTM Grupp katsetab hernega

Eha Piip kasvatab hernest kolmandat aastat.
Eha Piip kasvatab hernest kolmandat aastat.

Uue tulijana ja viljelusvõistluse uue kultuuriga ehk hernega, võistleb Järvamaal Türi vallas, Kabala kandi põldudel HTM Grupp OÜ.

Ettevõtte juht Mati Lillemets sõnas, et võistlusele osalema meelitas neid Oilseeds Trade müügimees. "Mina ise ei ole võistleja tüüp ega tahtnud võistelda aga kevadel oli näha, et põld on hea ja suur saak võib tulla. Lasin ennast siis mõjutada ja nii saigi sel aastal kampa löödud," lausus Lillemets. "Tänavu on meie põldudel kasvamas nisu, oder, hernes ja uba. Me ei kasvata tänavu vaid rapsi, eelmisel aastal oli aga meil on siin probleemiks nuuter."

Mati Lillemetsa firmas kasvatatakse pea kõiki tera
Mati Lillemetsa firmas kasvatatakse pea kõiki teravilju v.a raps

HTM Grupi põhitegevuseks on teraviljakasvatus ja seda tehakse kokku pea 1600 hektaril. Tööd saavad aga tehtud kõik vaid 7 inimesega. "Eks vahel on veidi lisatööjõudu ka vaja, aga saame hakkama. Kokku arvuliselt on meil tänavu 122 põldu. Talvel tehakse metsa- ja maaparandustöid endisel Arkma lennuvälja alal, mis on HTM Grupi omanduses. Näiteks rajasime üleelmisel aastal seal 21 hektarit ja eelmisel aastal veel 9 hektarit põllumaad juurde," lausus ettevõtte agronoom Eha Piip.

 

 "Võistluspõld on 12,7 hektarit suur ja sordiks on täitsa uus põldherne sort 'Avenger'. Seda kasvatan esmakordselt. Eelviljaks põllul oli talinisu. Sügisel randaalisime, kevadel panime väetise ja hakkasime kohe külvama. Külvasime 15. aprill ja kasvu alul olnud mai kuu põud tegi kahju aga samas on nüüd pilt kena," rääkis Piip, kelle sõnul on neil minimeeritud mullaharimine ja juba 6-7 aastat ei ole nad künnipõhist harimist teinud. "Agrotehnika on tavapärane. Siin põllul oleme aga kasutanud ka preparaati Albit, mis on bioloogilise päritoluga antistressant, fungitsiid ja taimede kasvuregulaator. Seda juba kolm aastat ja tegelikult on meil saagid tõusnud."

Hernest kasvatatakse juba kolmandat aastat. "Kollast hernest kasvatame, sest selle kasvatamine on lihtne, saak on hea - keskmiselt 4-5 tonni hektarilt ja kuivatada on võrreldes oaga palju lihtsam. Ka hind on hea olnud siiani. Tänavu on samuti tore see, et näiteks mähkuri probleemi pole olnud," selgitas Piip, kes on iseõppinud agronoom. "Töö ise õpetab, eelmiste aastate kogemus on kasuks. Head nõu on andnud müügimehed ja taimekaitsevahendite tootejuhid. Kindlat müügifirmat ma ei eelista, peamised koostööpartnerid on Oilseeds Trade AS, Baltic Agro AS ja Scandagra Eesti AS," ütles ta.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised