MacDon FD135 heeder - kopeerib maapinda reaalajas, puudub õrn kaksiktigu

MacDon FD135 heeder - kopeerib maapinda reaalajas,
MacDon FD135 heeder - kopeerib maapinda reaalajas, puudub õrn kaksiktigu

Raplamaa firma Rodnas OÜ on toonud Eesti teraviljakasvatajate rõõmuks turule võimsa Macdon FD135 heedri. Heeder on sel koristushooajal kasutusel näiteks Soone Farmis, Pae Farmeris ja Aru Põllumajanduse OÜs.

Sobib märgades oludes. Heedri suurimaks plussiks on see, et ta kopeerib maapinda reaalajas ja tal ei ole kaksiktigu, mis on tavaheedril väga õrn element. „Kaksikteo asemel on sel heedril kummilindid, mis veavad massi kombaini ühtlasemalt, see tagab kombaini efektiivsema töö ja suurema tootlikuse. Selle heedriga saab paremini tööd teha märgades tingimustes. Kuna niiskuse tõttu ei ummistu ei kaksiktigu ega ka heedri haspel, siis tagab see päevas kuni 4 tundi pikemat tööaega. Mis omakorda tähendab päevade lõikes lühemat koristusaega,“ selgitas Rodnas OÜ müügikonsultant Johannes Haasma.

Hea koristada lamandunud kultuure. Kui heeder tagab ühtlasema koormuse kombainile, siis kombain saab kiiremini liikuda ja jälle omakorda tõsta koristuse tootlikust. „Üks suur eelis tavaheedrite ees on ka see, et MacDoni heedril saad sa muuta heedri ründenurka, mis tagab suurema efektiivsuse lamandunud viljades, eriti hernes. Ka on heedri haspel teistsuguse ehitusega ja töötab hoopis teistmoodi, kui tavaheedri hasplid.  Kadude vältimiseks on heedri hasplil väga suur reguleerimis võimalus,“ täiendas Haasma.

Suurepärase kopeerimise maapinnaga tagab heeder sellega, et tal ei ole elektrohüdraulilisi andureid ja silindreid, mis liigutaks heedrit ülesse ja alla. „Heeder "sõidab" vedrude peale, mis tagavad heedri reageerimise täielikus lõikeulatuses ja mingisugust viivitust kopeerimise suhtes ei ole. Kuna vedrudega saab heedri survet maapinna suhtes viia minimaalseks, siis suudab heeder ka kergesti üle kivide ja mullahunnikute sõita, ilma et midagi ära lõhuks. Kombaini ühtlasem töö tagab väiksema kütusekulu hektarile, samas suurema saagi koristatud aja kohta;“ lausus Haasma.

 

Sigrid Sõrmus
Põllumajandus.ee kaasautor

 

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

Uudised