Marko Valgma: Nii suure ürituse korraldamine andis väärt kogemuse

Marko Valgma: Nii suure ürituse korraldamine andis
Nii suure ürituse korraldamine andis väärt kogemuse kogu meeskonnale

Eesti Künnimeistrivõistlused toimusid teist aastat järjest Kehtna Mõis OÜ maadel. Peakorraldajaid oli kolm – Eesti Künniselts, Kehtna Kutsehariduskeskus ja Kaspar Järvala Künniklubi – igaühel neist kanda mõni oluline roll. Kuidas sujus kogu selle suurürituse, kus osales üle 4000 inimese, korraldus, uurisime Kehtna Kutsehariduskeskuse tehnikavaldkonna õpetaja ja praktilise väljaõppekeskuse juhilt Marko Valgmalt.

Marko Valgma rõhutas, et tegu oli kompleksüritusega, millest üks osa oli põllumajandustehnika minimess „Tehnika Teeviit“ ja teine Eesti Künnimeistrivõistlus. „Minu vastutada oli „Tehnika Teeviit“ ja üldine korraldus. Jagasime kohe alguses ära, kes mida teeb. Hobukündjad ja traktori vigursõitjad said endale kohe kambavaimu sisse, traktori veotõmbega veidi asi venis, kuid läks käima kõige suurema tossu ja osalusega. Ekskavaatorijuhtide võistlus oli õigel ajal valmis, toimus isegi kolm võistlust, kahe planeeritu asemel. Maasturite testirada võeti kasutusele ka traktorifirmade poolt. Künnivõistlus vajas kõige enam koolipoolset abi. Seal olid abis Kehtna Kutsehariduskeskuse tehnikavaldkonna õpetajad ja õpilased ning ka külalisena Olustvere TMK esmakursuslane Averi Kolju, kes esimese künnivõistluse korraldamise kogemuse sai nädal enne meie võistlust Olustveres,“ rääkis Valgma ja lisas, et kuna korraldajatel oli visioon ja eelmise aasta kogemus olemas, siis oli tänavu kõik oluliselt lihtsam. „Samas korraldusmeeskond oli avatud kõikidele osavõtjatele, kes soovisid omi tooteid kuidagi eriliselt presenteerida. Korralduslikule poolele oleme saanud juba hulgaliselt positiivset tagasisidet. Samas olen valmis ka kriitikaks, sest tean oma apsakaid ja soovin järgmise aasta „Tehnika Teeviida“ korraldamisel neid arvesse võtta.

Külaliste arv kahekordistus. Eelmisel aastal osales võistlustel 2500 külastajat. „Sel aastal seadsin endale eesmärgiks ca 4000 külastajat. Laupäeva lõuna paiku sai selgeks, et see eesmärk on saavutatud. Olen tulemusega rahul. Siit on ainult edasi minna. Tuleb leida nüansse kuidas rahvast kaasata ja tekitada huvi võimalikult noorele põlvkonnale. See on meie elu edasiviiv jõud,“ lausus Valgma.

Popp pulling. Kõige populaarsemaks osutus tänavu traktori veotõmbamine ehk pulling. „Küsides hinnangut rahavaüritusel osalejate/korraldajate käest võistluse hetkel, andsid nad hinnanguliselt üle 500-600 rajaäärse pealtvaataja. Võistlus oli väga oodatud seepärast, et mõned nädalad enne oli osavõtjate soov ja tahe niivõrd suur, nähes uskumatuid projekte ja nende valmimiskiirust. Kaks nädalat enne toodi OÜ Rodnas töökoja ukse taha üks paar tagarattaid ja käigukast ning meeste lubadus oli: "Sellest saab pullingu traktor!" 29. septembri õhtul saadeti video kus turbolaaduriga täiendatud mootor ehmatas end tööle ning järgmisel päeval tehti proovitõmbeid võistlusväljakul. Jällegi tõestus, et tehniku töö on väljakutseid täis ja väga ambitsioonikas,“ rääkis Valgma.

Väärt kogemus. Valgma sõnul sai ta üritust korraldades väärt kogemuse. „Minu pingutused on olnud väärt, kuigi kutsehariduse propageerimisel vast olen jäänud inimeste teadvuses veidi segasesse halli tsooni, sest ei ole hästi aru saadud „Tehnika Teeviida“ olemusest. Pean selleks veel hulgaliselt tööd tegema ja võib-olla ka ürituse formaadile nuputama teistsuguse nime välja. Minu eesmärk oli teha see üritus sügiseseks alternatiiviks Maamessile erinevusega, et see oleks lähemal Lääne- ja Põhja Eestile ning masinad teeksid oma sihtotstarbelist tegevust ehk oleks liikumises,“ selgitas Valgma, kelle arvates on Maamess tore ja hea koht suhete loomiseks ning kevade alguseks, kuid sügistalvisel ajal on vaja samuti atra seada ning vast põhjalikumalt tegeleda masinavalikuga ja see variant on  emotsionaalsem, kui põllumees või ehitaja saab masinat näha ja proovida reaaltingimustes.

Positiivne tagasiside võistlusest. Valgma pidas üritust suuresti kordaläinuks, sest oli kuuldusi, et sõlmiti mitmeid tehinguid, mis omakorda tähendab, et kohal oli palju võtmeisikuid. „Künnivõistlust mina ise kahjuks ei saanud nautida, sest olin korralduslike tegevustega hõivatud ja eks kündjad ise ka ütlevad, et künd on igav jälgida. Samas pean tõdema, et minus on tekkinud see väike miski, mis paneb pead sinnapoole pöörama,“ oli Valgma rahul. „Parim tunne oli selle üritusega, et tehnika, mis kohale oli toodud, liikus ja inimeste näod olid rõõmsad. Ekskavaatorid tõstsid, maasturid sõitsid, uunikud mürisesid, vigursõit vingerdas, pullingu traktorid tossasid, künnitraktorid kündsid, varuosamüüjad tegid omi võistlusi, Politsei eriüksus tegi veekahuridemo, käis esmaabi õpetus, kultuuri programmi raames rahvatantsijad ja line-tantsijad, õhtune pidulik söömaaeg ja simman. See positiivsus mille suutsin paledelt välja lugeda andis mulle ja meie korraldusmeeskonnale tugevat kinnitust, et me ajame õiget asja.“

Rasketehnika koht on Kehtnas. Küsimusele, kas Kehtna KHK saab läbi selle ürituse palju positiivset tähelepanu ja kas see aitab kooli igapäevaelule kuidagi kaasa, vastas Valgma, et ta oleks soovinud meedias veelgi enam rõhutada kutsehariduse olulisust kogu Eesti arengus. „Teadaolevalt on Eestis spetsialistide ja keskastme juhtide puudus. Kehtna Kutsehariduskeskus on ainus kool kus õpetatakse liikurmasina tehnikuid, neid spetsialiste, kes hooldavad ja remondivad neidsamu kaasaegseid traktoreid, milliseid „Tehnika Teeviidal“ näha sai. Sama lugu on veoauto- ja bussi tehnikutega. Kasutaja jaoks ei olegi enam suurt vahet veoauto ja traktori vahel - mõlemasse sisenedes kuvatakse tabloodel infot masina erinevate sõlmede ja agregaatide kohta, juht lülitab käigu sisse ja masin hakkab liikuma. See on tehtud võimalikult mugavaks, kuid neid mugavusi on vaja hooldada ja remontida. Loodan, et jäi kõlama, et "Rasketehnika koht on Kehtnas!,“ pidas Valgma oluliseks rõhutada. „Kindlasti annab see koolielule vürtsi. Kuigi see üritus päris üks-ühele õppekavaga kokku ei lähe, kuid päris elu ongi teistsugune ja õpilastele tuleb kindlasti kasuks elu loomulike asjadega tegelemine. Kui tuleb töökoda tühjaks teha ja ruumid läikima lüüa, siis tuleb seda teha ning peale üritust kõik jällegi samasse rütmi jälle tagasi saada. Õpilased näitasid sel aastal ürituse vastu üles  suuremat huvi kui eelmisel aastal ning püüan seda huvi hoida võimalike tegevustega tehnika vallas.“ 

„Vanade kalade“ rahu loeb. Jüri Lai ja Raido Kunila on niivõrd pikaajalised võistlejad, küllap neil on suur kogemustepagas. „Sain veidi viibida nende meeste seltskonnas ja mulle tundub, et need mehed on niivõrd rahulikud ja kõigutamatud, mis tagabki nende edu. Kaspar Järvala on teinud väga palju pingutusi - ehitanud adra ulmeliseks, kuid noore inimesena pole olnud tal aega rahulikult treenida. Pean Kasparit väga heaks sõbraks ning tean tema peas tiirlevaid väga lennukaid mõtteid. Oleme leidnud väga palju ühiseid nimetajaid millega on plaan tegeleda. Sama nooruse tegude piiratusega arvan ka Indrek Zelinskit olevat. Küll läheb aeg ja need mehed on samal tasemel kes seni,“ arutles Valgma.

Jüri Lai (vasakul) ja Raido Kunila esindavad Eestit järgmise aasta kündmise MMil Keenias.
Jüri Lai (vasakul) ja Raido Kunila esindavad Eestit järgmise aasta kündmise...

Järgmine aasta korraldab künnivõistlust Maaülikool. Neile soovitab Valgma, et kindlasti tuleb kohe hakata tegelema väliskohtunike leidmisega. „Olles peakohtuniku, Taavi Võsaga, korraldanud põhimõtteliselt kaks võistlust ja kuulanud selle ringkonna inimesi, siis tegemist on selles vallas palju. Maaülikool peab hakkama koheselt tegelema väliskohtunike värbamisega, sest ainult nii saame Eesti künnimeistrivõistlused välismaal arvestatavaks teha. Ega muud hetkel suuresti muuta pole vajagi ning ega saagi. Võistlus on oma näo välja kujundanud ja kõik toimib, vaid pisiasju tuleb lihvida aga need on igalpool erinevad,“ soovitas ta.

Osale arutelus

Põllumajandus.ee toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Pollumajandust sotsiaalmeedias

RSS

Põllumajandus.ee toetajad:

Valdkonna töökuulutused

LAANEKURU OÜ otsib sihikindlat TEGEVJUHTI

Tammiste Personalibüroo OÜ

15. aprill 2019

Uudised