Autorid: Põllumajandus.ee , põllumajandus.ee • 10. november 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Scandagra Eesti AS, Baltic Agro AS, Tartu Mill AS, Tiigi Keskus AS ametlik teade

Scandagra Eesti AS, Baltic Agro AS, Tartu Mill AS, Tiigi Keskus AS ametlik teade
Autor: Meelika Sander-Sõrmus
Hea põllumees! Anname teada, et avastasime vea vilja kvaliteedi määramisel, mis oli tingitud Põllumajandusuuringute Keskuse ja Ordior Eesti poolsest kalibreerimisveast. Viga puudutab mahukaalu määramist meie vastuvõtupunktides nisul ja kaeral üle Eesti ajavahemikul 27.07.2016 kuni 26.08.2016.

Vilja kvaliteedi määramisel kasutame oma vastuvõttudes Infratek mõõteseadmeid, millega tagatakse Eesti teravilja kokkuostu kvaliteedi kontroll tsentraliseeritud süsteemi TERNet kaudu. TERNeti süsteemi ülesanneteks on teravilja kokkuostu objektiivse ja kokkuostjast sõltumatu kvaliteedi kontroll ning süsteemi kuuluvate mõõteseadmete harmoniseerimine üle Eesti. Seadmeid kalibreeritakse igal aastal selleks spetsiaalselt ettevalmistatud ja ettenähtud etalon näidiste baasil.

Kalibreerimisteenust tagab aastaid Põllumajandusuuringute Keskus, et seadmed vastaksid FOSS standardile peamistes kvaliteedi parameetrites: proteiin, niiskus, mahukaal. Seadmete perioodilist ülevaatust ja seadmete hooldusprotseduure teostab seadmete tootja poolt aktsepteeritud ettevõte ning Põllumajandusuuringute Keskuse partner Ordior Eesti AS. Kalibreerimise eesmärk ongi tagada ühine alus vilja kvaliteedi määramisel Euroopas.Mainitud mahukaalu määramise viga puudutab järgmiseid vastuvõtupunkte:

Keila Scandagra, Keila Tiigikeskus, perioodil 27.07 – 24.08.2016Tartu Mill 27.07 – 25.08Viljandi, Elva, Näpi, Rakvere, Tamsalu, Kaarma perioodil 27.07 – 26.08.2016Kalibreerimise vea suurus oli nisul 2 kg/hl ühikut ja kaeral 4 kg/hl ühikut. Vea avastamisel toimus Infratek mõõteseadmete kohene kontroll ja uus kalibreerimine.Viljasid, mis olid enne vea avastamist vastu võetud ja vastavalt analüüsi tulemustele kvaliteedikategooriatesse jagatud, ei ole olnud enam võimalik ümber tõsta. Samuti on antud toodangut realiseeritud madalamate näitajate alusel.Tänase seisuga oleme ühiselt pöördunud nii Põllumajandusuuringute Keskuse kui ka Maaeluministeeriumi poole ja edastanud taotluse kalibreerimise veast tekkinud kahju kompenseerimiseks vastuvõtu dokumentide alusel põllumeestele. Kuigi viimasel kohtumisel Põllumajandusuuringute Keskus teatas meievahelisest lepingu lõpetamisest, jätkub vaidlus vastutuse ja kahjunõude osas.Seni, kuni vaidlus käib, kompenseerime ebaõiglaselt tehtud mahahindlused põllumeestele oma vahenditest.Põllumeestega, kellel on mainitud ajavahemikus tarnitud vilja mahukaalu tõttu tehtud allahindlusi või kvaliteediklasside muutumise tõttu tekkinud hinnavahed võtame ühendust novembrikuu jooksul.Jurgita Radzevičė, Scandagra Eesti ASAnts Puusta, Baltic Agro ASUuno Lausing, Tartu Mill ASMargus Kalev, Tiigi Keskus AS

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid AunapPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751