Autorid: Põllumajandus.ee , põllumajandus.ee • 15. märts 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

RMK otsib poollooduslike koosluste hooldajaid

RMK otsib poollooduslike koosluste hooldajaid
Foto: Meelika Sander-Sõrmus
RMK annab sel kevadel poollooduslike koosluste taastamiseks ja hooldamiseks valikpakkumiste korras kasutusse üle 1600 hektari maatükke, mis vajavad järgnevatel aastatel eripalgelisi taastamis- ja hooldustöid.

RMK annab enda hallataval maal asuvaid poollooduslikke kooslusi rendile hooldajatele, kes soovivad anda oma panuse unikaalsete looduskoosluste säilimisse.

RMK looduskaitseosakonna juhataja Kaupo Kohvi sõnul on tööde loetelu poollooduslike koosluste taastamiseks ja hooldamiseks mitmekesine. „Niidukoosluste taastamiseks võib olla vajalik nii raie, kändude freesimine, mätaste, pilliroo ja juurevõsude purustamine. Aladel, mille hoolduskõlbulikuks muutmiseks on vajalik suuremahulisem raie, võtab RMK kohustuse see ise teostada. Juba taastatud aladel tuleb loomi karjatada või heina regulaarselt niita ja ära vedada,“ loetles Kohv.

Tulenevalt asukohast võivad looduslikud tingimused mõnel aastal ka takistada alade hooldamist. Näiteks tuli eelmisel aastal sademete rohkusest põhjustatud pehme pinnase või üleujutuste tõttu mitmetes piirkondades taastamis- ja hooldamistööd tegemata jätta.

RMK hallatavate maade kasutusse andmist korraldab RMK looduskaitseosakond. Sel nädalal avalikustatud esimene valikpakkumine sisaldab üle 570 hektari Harju, Ida-Viru, Järva, Jõgeva, Lääne-Viru, Pärnu, Rapla, Tartu, Valga, Viljandi ja Võru maakonnas paiknevaid maid. Järgmisel nädalal avalikustatav teine valikpakkumine hõlmab ligikaudu 1000 hektarit peamiselt Lääne, Saare ja Hiiu maakonnas asuvaid maatükke. Vajadusel toimub kolmas valikpakkumine aprillis.

Kõige rohkem antakse sel aastal kasutusse ranna- ja luhaniite, loopealseid, aga ka näiteks 165 hektarit puisniite ja –karjamaid.

RMK arvestab poollooduslike koosluste taastamiseks ja hooldamiseks maade kasutusse andmisel seni tegutsenud hooldajatega. Eelistatud isikuteks on eelkõige konkreetset maatükki seni hooldanud isikud. Teises järjekorras antakse eelistus maatükiga külgneva maa kasutajatele. Kuna poollooduslike koosluste hooldamine ei ole tavapärane majandustegevus, siis maade kasutusse andmisel turuhinnast lähtuvat alghinda ei määrata.

Täpsema info valikpakkumiste toimumise, tingimuste ja maatükkide kohta leiab RMK kodulehelt.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960