Autor: Põllumajandus.ee • 30. aprill 2019

EL põllumajandusjuhtide hulgas on naisi järjest rohkem

Naiste osakaal põllumajandussektoris on viimaste aastate jooksul järjepidevalt kasvanud. Eurostati uusimad sellekohased andmed pärinevad aastast 2016 ning selle kohaselt on 30% EL põllumajandusettevõtete juhtidest naised. Erinevates liikmesriikides on olukord siiski erinev.
Põllumajanduses võiks olla rohkem naisi tegevad.
Autor: Pixabay

Lätis ja Leedus on ligi pool põllumajandusettevõtetest naisjuhtide käe all. Seevastu Saksamaal, Maltal, Taanis ja Hollandis ei ületa naisjuhtide osakaal põllumajandussektoris 10%.

Naiste osakaal põllumajandussektoris.
Autor: Eurostat

Soolise tasakaalu probleem on eriti terav seetõttu, et noorte põllumajandussektorisse meelitamine saab olema üheks peamiseks tuleviku väljakutseks. Euroopa põllumajanduses domineerib vanem generatsioon ning see torkab silma just naiste osakaalu puhul – ainult 4,9% põllumajandustootjatest on alla 35-aastased naised. Sellest nähtub, et ligi 40% põllumajanduses töötavatest naistest on üle 65-aastased (vrd 27.6% meestest), mistõttu on suur potentsiaal soolise lõhe suurenemiseks tulevikus.

Siiski, ÜPP-s on ette nähtud vahendid ka põllumajandusest huvitatud noortele naistele. Lisaks otsetoetustele on noori naisfarmereid võimalik toetada ka maaelu arengu fondist ning liikmesriikidelt nõutakse maaelu arengukavade koostamisel ka naisfarmerite olukorra silmas pidamist. Naiste tegevuse tunnustamiseks põllumajandusvaldkonnas annab COPA iga-aastaselt välja naisfarmerite innovatsiooniauhinda.

Ene Kärner, Eesti põllumajandusorganisatsioonide esindaja Brüsselis

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid AunapPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751