Autor: Põllumajandus.ee • 21. juuni 2019
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Millised õigusaktid muutuvad 1. juulist?

Kaubanduskoda koostas ülevaate kõige olulisematest seadusemuudatustest, mis jõustuvad 1. juulil 2019. Ettevõtjate jaoks on kõige olulisemaks muudatuseks see, et edaspidi on võimalik avalikule sektorile esitada arveid vaid e-arvetena. Kokku jõustub juuli algusest üle 25 õigusakti.
Kokku jõustub juuli algusest üle 25 õigusakti.
Foto: Pixabay

Avalikule sektorile tuleb edaspidi saata ainult e-arveid

1. juulil jõustub raamatupidamise seaduse muudatus, mille kohaselt saavad ettevõtted ja ka muud juriidilised isikud avalikule sektorile saata arveid ainult e-arvetena. Paberil ja elektroonilisel kujul arveid enam ei aktsepteerita.

Avaliku sektori üksuseks, kellele alates 1. juulist tuleb saata e-arveid, loetakse riiki ja riigiasutust, kohaliku omavalitsuse üksust ja kohaliku omavalitsuse üksuse asutust, muud avalik-õiguslikku juriidilist isikut ning kõigi eelpool nimetatute otsese või kaudse valitseva mõju all olevat sihtasutust, mittetulundusühingut ja äriühingut.

Vaata lisaks:

Raamatupidamise seadus

Avalikule sektorile saab alates juulist saata ainult e-arveid

Pikeneb teatud nõuete aegumistähtaeg

Kahju õigusvastasest tekitamisest tulenevate nõuete ja kriminaalmenetluse raames esitatud tsiviilhagi alusel väljamõistetud nõuete aegumistähtaeg pikeneb praeguselt kümnelt aastalt 20 aastale. Pikem aegumistähtaeg kohaldub näiteks tootja, ohtliku ehitise või asja omaniku vastutusest tulenevatele nõuetele. Muudatuse eesmärk on tugevdada võlausaldajate õiguseid.

Pikemat aegumistähtaega kohaldatakse alates 2019. aasta 1. juulist jõustunud kohtuotsusest, kohtulikust kokkuleppest või muust täitedokumendist tulenevatele nõuetele.

Muude tsiviilõiguse nõuete, näiteks müügilepingust tuleneva ostuhinna tasumise nõude või laenulepingust tuleneva nõude aegumistähtaeg on endiselt kümme aastat.

Vaata lisaks:

Tsiviilseadustiku üldosa seadus

Tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja saamine muutub kiiremaks

Juuli alguses jõustuvad tulumaksuseaduse muudatused, millega uuendatakse tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute, sihtasutuste ja usuliste ühenduste nimekirja koostamise põhimõtteid. Edaspidi hakkab maksuhaldur tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja uuendama iga kalendrikuu 1. kuupäeval. Praegu uueneb tulumaksusoodustusega ühingute nimekiri kaks korda aastas.

Vaata lisaks:

Tulumaksuseadus

Nullidega TSD-d ei pea enam esitama

1. juunil jõustus tulumaksuseaduse muudatus, mille kohaselt ei pea käibemaksukohustuslasest äriühing esitama maksudeklaratsiooni TSD, kui äriühingul ei ole olnud väljamakseid.

Vaata lisaks:

Tulumaksuseadus

Vaata ka teisi muudatusi SIIT.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960