Autor: Põllumajandus.ee • 4. juuli 2019

Fotod: BASF tutvustas uut toimeainet

BASFi Agricultural Solutions Eesti tiim viis Baltic Agro, KEVILI ning Scandagra meeskonna liikmed Taani Revysol tuurile, mille käigus anti põhjalik ülevaade uuest turule tulevast toimeainest Revysol ning seda toimeainet sisaldavatest toodetest Revytrex ja Balaya.
BASF tutvustas uut toimeainet Aarhusi Ülikooli katsekeskuses.
Autor: Annika Jõemaa

Õppereis toimus 30. juuni - 1. juuli. Külastasime Aarhus'i Ülikooli katsekeskust Flakkebjergis. Päeva alustas lühikese ülevaatega Flakkebjergi katsekeskuse vanemteadur Lise Nistrup Jørgensen, kes on ühtlasi ka tunnustatud fungitsiidide spetsialist. Sealne agroökoloogia osakond uurib lisaks mulla- ja agrosüsteemidele ka taimehaiguste ja -kahjurite ning umbrohtude tõrjelahendusi, samuti toimeainete resistentsuse probleeme ning võimalikke lahendusi. Lisaks tegeletakse ka sordiaretuse, mesilaste haiguste ning tolmeldamisega seotud teemadega. Tegemist on rahvusvahelisel tasandil tegutseva uurimis- ja monitoorimiskeskusega.

Ülikoolil on oma katsekeskus, mida tutvustas meile BASF Agricultural Solutions teraviljatoodete turundusjuht Stefan Ellinger. Katsepõldudel saime näha erinevate fungitsiidide ja ka üksiktoimeainete efektiivsust nii nisu kui odra haigusetõrjel.

Sel hooajal on ka Taanis olnud ilmastikutingimused äärmiselt heitlikud – märts oli sademeterohke, kuid aprill äärmiselt kuiv, samuti on temperatuuride kõikumine olnud väga suur. Taimehaiguste levik on olnud väga intensiivne. Teraviljade õitsemiseaegne vihm soodustas fusarioosi nakatumist. Lisaks on taimehaigustest kohati tõsiseid probleeme nii odra-pruunrooste kui võrklaiksusega ning tugevalt on nakatunud teraviljadel kollane rooste.

LOE LISAKS:

BASF sai heakskiidu Revysoli registreerimiseks Euroopas

Katsepõldudel nägime vanema generatsiooni triasoolide ja uue põlvkonna toimeainete efektiivsust odra- ja nisuhaiguste tõrjel. Katsetes oli kasutatud nii vanade kui ka uute toimeainete täis- ja poolnorme, jagatud pritsimist nii ühe kui ka mitme toimeainelise fungitsiidiga. Olemas olid kontrollalad, kus haigusi polnud tõrjutud. Kontrollalade nisu ja odra lehed olid tänaseks haigustesse nii tugevalt nakatunud, et rohelist lehepinda enam polnud.

Hea oli võrdlus haiguste kaitsel ka ühe toimeaine kohta, mis muidu on valmistootes juba kokku pandud teise/teiste toimeainetega. Mitme toimeaine koos kasutamisel tekib omavaheline sünergia ja parem efektiivsus. Kindel on see, et ühetoimeaineliste fungitsiidide aeg on läbi ning resistentsuse probleeme võetakse järjest tõsisemalt.

Töötatakse selle nimel, et tagada ka tulevikus fungitsiidide kõrge efektiivsus. Seetõttu on järjest enam kasutusele võetud mitmetoimeainelisi uusi tooteid, mis aitavad vähendada resistentsete patogeenitüvede teket. Näiteks on mitmete teada-tuntud asoolide efektiivsus nisu-helelaiksuse tõrjel alates 2011. aastast liikunud langevas trendis, olles langenud tänaseks alla 50%-i.

Revysol tuur BASF’iga. Fotod: Tiiu Annuk ja Annika Jõemaa.

Kokkuvõttes võib aga öelda, et peale tuntud toimeainete lahkumist turult järgneva paari aasta jooksul, ei ole tulevik väga tumedates toonides, kuna Revysoli sisaldavad fungitsiidid näitasid väga häid tõrjetulemusi ja tagasid taimedele väga head füsioloogilised kasvutingimused. Täname BASF Eesti meeskonda meeleoluka ning teadmisterohke külastuse eest.

Annika Jõemaa, Baltic Agro AS, agronoom-nõustaja

Tiiu Annuk, Põllumeeste ühistu KEVILI, agronoom

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid AunapPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751