Autor: Põllumajandus.ee • 9. juuli 2019

Lantmännen sai esimese Cimbria ökoloogilise kuivati omanikuks

Esimene Cimbria ECO-Logic läbivoolukuivati pandi 2019. aasta kevadel püsti Rootsis.
Autor: Cimbria
Tänases muutlikus majanduskeskkonnas on tööstustel oluline saavutada stabiilsus läbi maksimaalse tootlikkuse võimalikult väikese energiakuluga. Sellest lähtuvalt on võtnud ka Cimbria eesmärgiks optimeerida oma teraviljakuivatite kuivatamisprotsessi kõik parameetrid, tagamaks maksimaalse jõudluse ja energia säästmise. Vastava eesmärgi nimel on ettevõte ehitanud kaasaegse labori CIMBRIA Akadeemia, kus katsetatakse ja kontrollitakse uusi seadmeid.

Labor on kokku kogunud viimase 50 aasta teadusuuringute tulemused ja saavutused viljakuivatuse valdkonnas. Aastakümnete pikkune kogemus ja uusimate teaduslike lahenduste kasutamine on teinud Cimbriast suunanäitaja teraviljakuivatite maailmas. Nüüd astus Cimbria sammu veelgi kaugemale. Kui senini kasutati läbivoolukuivatites kütteks kas õli või gaasi, siis nüüd on püsti pandud esimene ECO-Logic ehk ökoloogiline kuivati, mis töötab elektriküttel.

Esimene ökoloogiline kuivati. Esimene Cimbria ECO-Logic läbivoolukuivati pandi 2019. aasta kevadel püsti Rootsis. Suurettevõte Lantmännen soovis loodust ja keskkonda säästvat teraviljakuivatit, mis ei töötaks fossiilsetel kütustel, nagu nafta ja gaas. Sobivaks alternatiiviks sai elektriküttel otsejuhitav kuivati, mis lisaks keskkonna säästmisele, võimaldab optimeerida ka energiakulusid, mis saavutatakse läbi parema kontrolli kuumutamise ja jahutamise protsesside üle.

Seejuures pole tehtud järeleandmisi ka muudes näitajates. ECO-Logic teraviljakuivati kuivatab vilja õrnalt ja ühtlaselt. Lisaväärtusena on uuel kuivatil ka kõrgtasemel automatiseeritud kaugjuhtimine ning madal tolmu- ja müratase. Uus innovaatiline kuivati on töökindel ja lihtsasti juhitav, võimaldades saagikoristus- ja kuivatamisperioodil katkematult töötada.

Õrn ja ühtlane kuivatamine. Elektrilisel kuumutamismeetodil on palju eeliseid, lisaks vähemale reguleerimisele, tagab see ka soojuse hea ja väga ühtlase jaotumise kogu kuivatamisprotsessi vältel. See tähendab, et tänu uuenduslikule küttesektsioonile, toimub kogu kuivatusprotsess ühtlasel temperatuuril, mille tulemusel saadakse kvaliteetsem viljatera. ECO-Logic kuivatis on kuuma õhu segisti konstrueeritud kasutama arvutuslikku vedeliku liikumise analüüsi (inglise keeles Computational Fluid Dynamics, lühend CFD), mis tagab kuivatusõhule maksimaalse hälbe +/-5°C, garanteerides sellega teravilja ühtlasema, täpsema ja õrnema kuivatamise.

ECO-Logic kuivati jaoks väljatöötatud uus teravilja segamisseade töötab põhimõttel, kus kuumem tera vahetab pidevalt kohta sellest külmema ja niiskema teraga. Selle tulemusel saavutatakse terade ühtlasem kuivatamine. Kuivati pidev tühjendussüsteem tagab omakorda tera ühtlase väljavoolu kogu kuivati väljalaskeava ulatuses. Tühjendamine toimub Cimbria mahumõõtmise süsteemi põhimõttel, mis annab igal tühjendamisel väga täpse mahunäidu. Selle tulemusel on viljaterad vaid piiratud aja jooksul kuumal või külmal õhul, mistõttu säilib paremini ka tera kvaliteet ning hea idanevus.

Vähem tolmu ja müra. Uusima tehnoloogiga ECO-Logic kuivati funktsioonide hulka kuulub ka automaatne juhtimissüsteem ning integreeritud Dust Guards tolmueraldaja, mis kontrollib tolmu kogust ning püüab kinni üleliigsed tolmuosakesed. Seejuures taaskasutatakse kuivast õhust ja tolmu eraldamisest tekkiv soojus. Kuivati on ka vaiksema müratasemega, mis tuleneb uuenduslike ventilaatorite kasutamisest.

Lihtne juhtida. Ringluse tekitamiseks ja aspireerimiseks mõeldud ventilaatorid on varustatud sagedusmuunduritega, millega kontrollitakse ja juhitakse väga täpselt suurte ventilaatorite energiatarbimist. Kuivati on varustatud ringluse automaatse juhtimisega, mida juhitakse järk-järgult sõltuvalt tootest ning tera ja kuiva õhu temperatuurist ja niiskusest.

Cimbria ECO-Logic kuivati tööga saad täpsemalt tutvuda vaadates videot, mille leiad SIIT.

Uue juhtimissüsteemiga on saavutatud automaatne kuivatusprotsess, milles tehakse muudatusi tööparameetritesse lähtuvalt kuivatatavast tootest. Näiteks kõrgema niiskustasemega sissetulev vili märgitakse süsteemis juba eos konkreetsete näitajatega sissetulevaks viljaks. Õigete algseadistuste juures on ECO-Logic kuivati suuteline töötama praktiliselt järelvalveta.

Energiatõhus lahendus. Kuivati töö suurema efektiivsuse tagavad tingimused, kus on saavutatud väljatõmbeõhu võimalikult kõrge niiskus ja samas võimalikult madal vooluhulk. Ühtlase temperatuuri jaotuse ja kuivati täpse juhtimise abil on võimalik tõsta kuivatustemperatuuri ja hoida seda kõrgel tasemel ilma vilja kahjustamata, saavutades sellega ka kõrgem efektiivsus. Vähendamaks väljatõmbeõhu vooluhulka ning võttes arvesse, et madalamate kuivati sektsioonide väljatõmbeõhk ei ole täielikult küllastunud ning on suhteliselt soe, optimeeritakse Cimbria ECO-Logic kuivatis spetsiaalse libiseva klapiga väljatõmbeõhu kogust, suunates teatud osa sellest tagasi ringlusesse.

Uus kuivati on valmistatud töötama standardvõimsusega, mis katab, sõltuvalt mudelist, kuivatusvajaduse 20 kuni 250 tonni nisu tunnis, võttes aluseks niiskuse vähendamise 19% kuni 15%-ni. Eritingimustel on võimalik saavutada ka suurem võimsus. Ökoloogiline kuivati on võimeline kuivatama kõiki peamisi teravilju. Seejuures näitavad erinevad katsed, et ECO-Logic kuivati on umbes 20% efektiivsem kui senised n-ö traditsioonilised kuivatid, nagu näiteks A-kuivati, ning 10% tõhusam kui ECO-Master tüüpi kuivati.

TASUB TEADA

Cimbria läbivoolukuivateid on toodetud enam kui 40 aastat, olles tänaseks esindatud rohkem kui 60nes riigis ning võimaldades kuivatada erinevaid vilju, nagu näiteks nisu, oder, kaer, raps, hernes, uba, tatar, sojaoad, mais ja päevalill. Cimbria valikus on kolm peamist mudelit – ühe, kahe ja kolme püstakuga kuivatid. Kõik on sarnase ehitusega, kuid erineva laiusega, seejuures on igal mudelil erinev suurus (kõrgus), alates 14 kuni 38 sektsiooni. Sõltuvalt mudelist on tootlikkus 25 kuni 275 tonni tunnis (tootlikkus on kuivatades nisu 100 °C juures niiskuselt 19% kuni 15%-ni). Kütteks saab kasutada õli või gaasi, uue lahendusena nüüd ka elektrikütet. Eestis saab Cimbria kuivateid osta edasimüüjalt Dotnuva Baltic ASilt.

Jaga lugu
Pollumajandus.ee suurtoetajad:
Pollumajandus.ee toetajad:
Sigrid AunapPõllumajandus.ee juhtTel: 555 14 990
Kim LaanveeReklaamimüügi projektijuhtTel: 588 07 751