Autor: Põllumajandus.ee • 16. september 2019

OTSE PÕLLULT: Suurepärane külviaeg on käes

Tänaseks on valdavalt kõikjal Eestis viljakoristus lõppemas. Kombainide tööaeg on ka meil selleks aastaks ühelpool. Õnneks olid koristuse lõpus ilmad väga head ja töö sai kiiresti tehtud, on hooajaga rahul põllumees ja BASFi agronoom Kristjan Kasearu.
Nüüd on rõhk taliviljapõldude turgutamisel, et need ikka talve kenasti üle elaks.
Foto: Kristjan Kasearu / BASF

Minu jaoks väga suure positiivse üllatuse valmistas suviraps, mille keskmine saagikus ületas 3,5 tonni piiri. Kuna kasutasin Clearfield tehnoloogiat, olid põllud umbrohuvabad ja koristatud rapsiseeme puhas.

Suvirapsi keskmine saak oli üle 3,5 tonni hektarilt.
Foto: Kristjan Kasearu / BASF

Põhienergia on täna igal pool suunatud sügiskülvide tegemisele. Ilmad on töid soosinud ja peagi saame lõpetada ka sügiskülvi. Taliodrad on juba tärganud ja ka esimesed nisud hakkavad mullast nina välja pistma. Hetkel on siinpool mullas veel niiskusvaru piisavalt. Samas tean, et Eestis on piirkondi, mis pole ligi kuu aega maapinda niisutavaid sademeid näinud.

Tärganud talioder

Kindlasti teen taliviljades ka sel sügisel umbrohutõrje. Läinud kevadel oli märgatavalt lihtsam taimekaitsetöid ajastada ja planeerida kuna ei pidanud umbrohutõrjega kiirustama. Põldudel, kus on probleemiks ainult rapsivaris, kasutan Flight Fortet kulunormiga 1,5 l/ha. Samas põldudel kus on probleemiks kõrrelised umbrohud ja murunurmikas, kasutan kulunormi 2,5 l/ha. Tõrje teen teravilja 2-3 lehe faasis, kui umbrohud ja varis tärganud.

Sügisene umbrohutõrje taliviljal õigustab end ära.
Foto: Kristjan Kasearu / BASF

Nisu koos rapsivarisega

Eelmises blogis kirjutasin, et teen rapsis umbrohutõrje pärast tärkamist. Hea meel on näha, et herbitsiid Butisan Avant toimis ja põllud on puhtad.

Pildil vasakul pool umbrohutõrje tehtud, paremal tegemata.
Foto: Kristjan Kasearu / BASF

Rapsil aeg teha kasvureguleerimist

Esimestena külvatud talirapsi põldudel on nädal tagasi tehtud kasvureguleerimine 5 pärislehe faasis Caryxiga 1 l/ha. Kuna ilmad olid väga soojad ja taimede areng väga kiire, siis kasutasin varasemast kõrgemat kulunormi. Hetkel on näha, et toime on olnud väga hea. Taimed on tumedad ja kasvukuhik hoiab maapinna ligi. Paagisegus kasutasin ka boori arvestusega 300 grammi hektarile.

Kasvu reguleerisin <a href="https://www.agro.basf.ee/ee/tooted/tootekataloog/Caryx%C2%AE.html" target="_blank">Caryx</a>iga.
Foto: Kristjan Kasearu / BASF

Ka augusti keskpaigas külvatud talirapsid on jõudmas kasvureguleerimiseks sobivasse kasvufaasi. Kuna sügis on veel pikk ja tegemist InVigor tavahübriid talirapsi sordiga, kasutan ka neil põldudel Caryxit 1 l/ha.

Loodame, et viimastel päevadel valitsenud tugevad tuulehood vaibuvad ja peagi saab taimekaitsetöödega edasi minna.

Kristjan Kasearu, BASF Agricultural Solutions agronoom

Eelnevad OTSE PÕLLULT blogipostitused leiad SIIT.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Turunduslahenduste osakondTel: 6670 105