Autor: Põllumajandus.ee • 13. jaanuar 2020

Hea vilja-aasta kasvatas riigikassat

Novembrikuiseid maksulaekumisi iseloomustas käibemaksulaekumise paranemine, mille taga olid tööstuskaupade müügi kasv ning erakordne vilja-aasta.
Hea vilja-aasta kasvatas riigikassat.
Foto: Meelika Sander-Sõrmus

"Käibemaksu tasumise kasv novembris eelmise kuuga võrreldes kiirenes, ulatudes 11,6 protsendini. Tegevusaladest panustasid novembris käibemaksu tasumise kasvu enim taime- ja loomakasvatus ning jaekaubandus, kus tasumine kasvas mullusega võrreldes vastavalt 834 ja 11 protsenti," ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Margus Tuvikene.

Taime- ja loomakasvatuse kasvu vedas teravilja müügi kasv, kuna jätkuvalt realiseeritakse mullust rekordsaaki. Jaekaubanduse tasumise kasv tuleneb eelkõige spetsialiseerimata kaupluste müügi kasvust, kus on ülekaalus tööstuskaubad. Üheteistkümne kuuga kokku on käibemaksutulu 6,3 protsenti suurem kui eelneval aastal.

Kokku tasuti maksu- ja tolliametile novembris 658,8 miljonit eurot maksutulu, mida on 7,4 protsenti rohkem kui aasta varem. 11 kuuga on maksulaekumine paranenud 6,7 protsenti.

Keskvalitsuse eelarvedefitsiit oli 92 miljonit eurot. Kogu valitsussektori oma aga 10 miljonit eurot, sest keskvalitsuse puudujääki tasakaalustasid omavalitsuste ja sotsiaalkindlustusfondide ülejäägid.

Novembris aeglustus palgakasv 5,6 protsendile, mis on aasta madalaimal tasemel. Selle põhjuseks oli 2018. aasta kõrge baas Utilitase müügiga kaasnenud preemiate tõttu. Samas toimus mõningane keskmise palga kasvu aeglustumine suuremates sektorites laiapõhjaliselt. Järsult on aeglustunud palgatõus ehitussektoris, kus mõni kuu varem aastases võrdluses 10 protsenti ületanud kasv kahanes 4,5 protsendile.

Tegevusalade lõikes veab 2019. aasta üheteistkümne kuu palgafondi kasvu info ja side sektor 17,7 protsendiga, sellele järgnes kutse-, teadus- ja tehnika sektor 13,0 protsendiga. Suurematest, vähemalt 35 000 töötajaga tegevusaladest, vedasid palgafondi kasvu tervishoid 12,2 protsendiga ja haldus 11,1 protsendiga.

Hõive kasvas novembris 0,4 protsenti, mis on samuti 2019. aasta madalaim tase, kuid hõive püsib ajaloolisel kõrgtasemel – maksu- ja tolliametile deklareeritud töötajate osakaal tööealisest rahvastikust tõusis 2018. aasta lõpuks 60 protsendini ja on püsinud selle taseme lähedal ka 2019. aastal, ulatudes novembris 60,6 protsendini. Veel 2011. aastal oli see osakaal 50 protsendi lähedal.

Füüsilise isiku tulumaksu kasv ulatus novembris 15,8 protsendini, mis tuleneb osaliselt sellest, et maksuvaba tulu on 2018. aasta tasemel ja palgakasv viib inimesed väiksema maksuvaba tulu alasse. Samuti suurendab laekumist 7protsendiline tulumaks residendist füüsiliste isikute dividendidelt, mida novembris laekus 0,3 miljonit eurot

Alkoholiaktsiisi tasumine 11 kuu kokkuvõttes 3% väiksem kui aasta varem

Erinevate aktsiiside tulu kokku on 11 kuuga kasvanud 5,9 protsenti, võrreldes 2018. aastaga, kuid alkoholiaktsiisi laekumise hüppeline tõus pärast aktsiiside langetamist ei ole edasi kestnud. 11 kuu kokkuvõttes on seda laekunud vähem kui mullu.

Aktsiisitulu kasvu veab hoopis tubakaaktsiis, mida tasuti novembri eest 4,5 protsenti rohkem kui aasta tagasi ning 11 kuu eest kokku on laekunud eelarvesse 15,5 protsenti rohkem kui aasta varem. Tubakaaktsiisi tasumise kasvu taga on peamiselt salaturu vähenemine ning sigarettide aktsiisi 10protsendiline tõus 2019. aasta jaanuaris.

Kütuseaktsiisi viimaste kuude tasumise kasv asendus novembris väikese langusega, millesse panustas nii diislikütuse kui ka bensiini deklareerimise vähenemine, vastavalt 3,1 ja 2,9 protsenti 2018. aastaga võrreldes.

Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Põllumajanduse uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Meelika Sander-SõrmusPõllumajandus.ee juhtTel: 555 33 789
Jaanus SarapuuReklaami projektijuhtTel: 5166 960